CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Citat din: Eugen B din Martie 23, 2017, 11:10:20 AM
Multi se plang ca au putin puiet. Exista 2 motive mari. Matci slabe sau batrane si rasa albinei.
La ora actuala am stupi recordisti pe 6-7 rame de puiet. Incep marcarea stupilor de selectie pe criterii de iernat, consum , explozie primavara etc . Urmaresc de 1 an mai multi stupi si in mare am gasit ceva linii bune zic eu
Mai lasa ceva din alea 7 rame de puiet  :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Aurelian A.

Si ca sa revenim la subiectul topicului,azi am mutat primii 4 stupi pe o noua vatra de stupină,ne inercam norocul si in alta zona,sa dea D-zeu sa fie bine :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Eugen B

Hai maine la mine acasa si le numaram.
Asta e marea problema in tara. Multi au matci mediocre.
Cred ca se citeste clar ca doar la stupii recordisti am asa ceva.
In mare ii am pe 3-5 rame puiet.

NYK74

Problema nu e numai mătcile mediocre,si stuparii sunt la fel.Dacă ne gîndim că un bun stupar se formează cu trecerea de ceva ani pînă se acumulează ceva experiență.
Am format primul roi pe anul acesta.

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 26, 2017, 10:18:57 PM
Hai maine la mine acasa si le numaram.
Asta e marea problema in tara. Multi au matci mediocre.
Cred ca se citeste clar ca doar la stupii recordisti am asa ceva.
In mare ii am pe 3-5 rame puiet.
Și crezi că poți face regine mai bune decât mediocre cu un pumn de albine?? Dacă nu ai in nucleu 1-2 rame echivalent Dadant, reginele acelea vor fi schimbate tot la un an. De asemenea longevitatea este influențată de timpul petrecut de regina în nucleul de împerechere. Studiile supn că trebuie să stea minim 35 de zile. Dacă ai câțiva centimetri pătrați de celule, cum se formează că "mitralieră"?

Constantin_MH

Citat din: tinumaftei din Martie 27, 2017, 02:54:30 AM
Citat din: Eugen B din Martie 26, 2017, 10:18:57 PM
Hai maine la mine acasa si le numaram.
Asta e marea problema in tara. Multi au matci mediocre.
Cred ca se citeste clar ca doar la stupii recordisti am asa ceva.
In mare ii am pe 3-5 rame puiet.
Și crezi că poți face regine mai bune decât mediocre cu un pumn de albine?? Dacă nu ai in nucleu 1-2 rame echivalent Dadant, reginele acelea vor fi schimbate tot la un an. De asemenea longevitatea este influențată de timpul petrecut de regina în nucleul de împerechere. Studiile supn că trebuie să stea minim 35 de zile. Dacă ai câțiva centimetri pătrați de celule, cum se formează că "mitralieră"?
Domnule Tinu, cum explicati faptul ca matcile imperecheate in locuri izolate(insule) sunt in marea majoritate in nuclee EWK?

tinumaftei

Citat din: Constantin_MH din Martie 27, 2017, 08:28:28 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 27, 2017, 02:54:30 AM
Citat din: Eugen B din Martie 26, 2017, 10:18:57 PM
Hai maine la mine acasa si le numaram.
Asta e marea problema in tara. Multi au matci mediocre.
Cred ca se citeste clar ca doar la stupii recordisti am asa ceva.
In mare ii am pe 3-5 rame puiet.
Și crezi că poți face regine mai bune decât mediocre cu un pumn de albine?? Dacă nu ai in nucleu 1-2 rame echivalent Dadant, reginele acelea vor fi schimbate tot la un an. De asemenea longevitatea este influențată de timpul petrecut de regina în nucleul de împerechere. Studiile supn că trebuie să stea minim 35 de zile. Dacă ai câțiva centimetri pătrați de celule, cum se formează că "mitralieră"?
Domnule Tinu, cum explicati faptul ca matcile imperecheate in locuri izolate(insule) sunt in marea majoritate in nuclee EWK?
1. Deplasarea unor cutii mai mari pe acele insule presupune evident costuri mult mai mari. Una este sa duci o cutie de 1kg si una este sa duci 7-10 kg!!
2. Si poplarea acelor cutii este foarte ieftina. Dintr-un stup poti popula la mai 10 nuclei mari sau de 7-8 ori mai multe nuclee EWK sau mai mici.
Si acum am si eu o intrebare. Cine sunt apicultorii aceia care imperecheaza pe insule? Incerc si un raspuns: Comerciantii de regine!! Evident, ei sunt interesati de randamentul comercial al afacerii lor.
De ce acele regine imperecheate pe insule nu tin in familii de productie mai mult de un sezon?

Eugen B

Domnu Tinu si nu numai.
Eu incerc sa vad care e treaba cu micro nuclee pt mine. Nu vand nimic.
Pentru ca incerc nu cred ca este cazul sa fiu criticat.
Multi nu incearca nimic si acuma au stupi pe 3-4 rame.
Nu e buna nici transvazarea nici nimic.
Eu aici incerc sa discut cu colegii, sa ne ajutam reciproc. Dar vad ca nu e cazul.
Realitatea se vede in lada si butoaie si buzunar.
Cine ramane la tehnologia din 1900 asa va face si productie.

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 27, 2017, 09:02:05 AM
Domnu Tinu si nu numai.
Eu incerc sa vad care e treaba cu micro nuclee pt mine. Nu vand nimic.
Pentru ca incerc nu cred ca este cazul sa fiu criticat.
Multi nu incearca nimic si acuma au stupi pe 3-4 rame.
Nu e buna nici transvazarea nici nimic.
Eu aici incerc sa discut cu colegii, sa ne ajutam reciproc. Dar vad ca nu e cazul.
Realitatea se vede in lada si butoaie si buzunar.
Cine ramane la tehnologia din 1900 asa va face si productie.
Nu te simți criticat.
În definitiv construirea unor miconuclee costă puțin și chiar și popularea lor nu înseamnă o cheltuiala prea mare. În apicultura sunt manopere al căror rezultat îl vezi in 2 ore iar rezultatul altora se observa peste 2-3 ani.
Cat privește tehnologia, micronucleele astea deși sunt folosite pe scară largă de crescătorii de mătci sunt totuși tehnologia anilor 70! Cei care își fac mătcii pentru ei au reevaluat experiențele lui Karl Kehrle și ale altora și au trecut pe nuclee mari. Catre asta merg ultimele studii..

Eugen B

Mai sus multi ziceau altceva.
Eu am si nuclee de 3 rame si 5 1/1 . Dar cand am nevoie de 1 matca sau cateva nu as vrea sa desfintez un roi sau nucleu pe 2-3 rame de albina pentru o matca.
La cati stupi am cred ca se merita sa fac si micro nuclee.
Acuma incerc. Am toata viata sa tot incerc sa progresez.
De 3ani de cand fac selectie vad o diferenta. Am sacrificat zeci de matci si multe alte chestii sa ajung unde sunt.
Fiecare are strategia si parerea lui.

NYK74

Eugene,ideea ta e acceptabilă,cu faptul că vrei să ai matci la nevoie,dar oricît o vei învîrti,baza rămîne aceeasi care ți sa spus,iar eu chiar dacă nu este nevoie,o re confirm,o matcă dezvoltată într un nucleu mic este slăbuță față de una într un nucleu mare.
Nucleele mici au multe plusuri la manodoperă,la comerț,se fac cu puțină albină, e.t.c,dar în final rezultatele sunt si ele pe măsură.
Experimentează si garantat vei vedea singur rezultatele.

oroles

@kiwi bee stii ceva legat de folosirea Rifampicinei in tratarea nosemozei. Am auzit ca in NZ se foloseste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

NYK acuma nu vreau sa zic exact tot ce fac si cum fac, o spun la sfarsit de sezon prin august cum mi-a mers treaba.
Daca incerc nu am nimic de pierdut. Asta vreau sa fac sa gasesc sa avansez. Daca stai pe loc in apicultura sigur merge inapoi.
La noi in tara exsita multe matci de slaba calitate, batrane, sau de salvare, sau eu mai stiu de care. Fara matci tinere si de calitate nu facem nimic, si asta nu e tot, este mult de lucru daca vrei sa ai o stupina de calitate. Fara munca nu rezolvam nimic.

Constantin_MH

Multumesc pentru raspuns Domnule Tinu, dar pentru mine nedumerirea  nucleu mic-nucleu mare persista. Eu nu fac cercetare, ci doar aplic ce au cercetat altii:
-Taranov folosea nuclee populate cu 100g albina. Oare in lunga sa activitate sa nu-si fi dat seama ca greseste? Avea in subordine o armata de cercetatori care au facut tot felul de studii privind cresterea matcilor. Pentru mine, rezultatele cercetarilor lui Taranov, sunt reguli de aur in cresterea matcilor!
-In Ucraina, Komissar, tot o somitate in domeniu, foloseste nuclee si mai mici.
-Ruttner, in cartea sa, nu scoate in evidenta faptul ca din nucleele mici ies matci proaste.


tinumaftei

Citat din: Constantin_MH din Martie 27, 2017, 08:44:13 PM
Multumesc pentru raspuns Domnule Tinu, dar pentru mine nedumerirea  nucleu mic-nucleu mare persista. Eu nu fac cercetare, ci doar aplic ce au cercetat altii:
-Taranov folosea nuclee populate cu 100g albina. Oare in lunga sa activitate sa nu-si fi dat seama ca greseste? Avea in subordine o armata de cercetatori care au facut tot felul de studii privind cresterea matcilor. Pentru mine, rezultatele cercetarilor lui Taranov, sunt reguli de aur in cresterea matcilor!
-In Ucraina, Komissar, tot o somitate in domeniu, foloseste nuclee si mai mici.
-Ruttner, in cartea sa, nu scoate in evidenta faptul ca din nucleele mici ies matci proaste.
Trebuie să rețineți că nu am zis că în nucleele mici ies mătci proaste. Dacă larva provine din linia de selecție, dacă a fost crescută corespunzător.. are toate premisele sa fie o matca de calitate. Am văzut insa, în practica multilor ani, că aceste regine o duc maxim un sezon în familii de producție. Firește sunt foarte bune dar la capitolul longevitate este un minus. Și observatia mea incepe cu cele împerecheate pe insule. În stupi cu 5-6 rame o duc mai mult, în stupi de producție o duc o singură vară. Am observat asta fiindcă reginele pe care le aduceam, împerecheate pe insule, le țineam un an în producție că sa le testez mai înainte de a trage fiice din ele. Nici una nu prindea a doua iarnă.
Studii mult mai recente decât ale lui Ruttner au arată această condiționare. Nu am la îndemână materialul respectiv, dar cred că perioada minimă pe care o regină trebuie să o petreacă în nucleul in care a fost împerecheată este de 35-45 de zile. Ori un nucleu mic nu poate oferi condiții pentru așa ceva. O tânără regină de calitate in mai iunie oua 2 rame Dadant în mai puțin de o săptămână!
În vechile studii nu se punea mare accent pe longevitatea reginelor, Ruttner in cartea sa nu face nici cea mai mică referire. Obiectivele lor erau greutatea, ovariolele....