CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Azi calduţ, 9-10ºC dar înnorat şi din când în când câte o aversă slăbuţă.
Am verificat cât s-a consumat din turtele de zahăr şi miere puse alaltăieri.

Gigiatat

Controlati sumar(mancare,puiet)pe 23,24feb(15*C).Fara familii moarte dar 2 depopulati cu cate o mana de albine si matca.Am luat masuri pentru a avea 2 matci rezerva pentru mai tarziu(nu se stie).Toti au scos albina tanara,mai mult sau mai putin.Am dat la toti cate1/3 Apiluk proteic(330g) si din rezerva rama cu miere dupa diafragma pentru ca ponta este progresiv mai multa,temperaturile in zona mea constant peste 12-14*C(in urmatoarele doua saptamani),in 7-10 zile apare polenul in natura(alun,corn,flori de padure).Concluzie:sunt foarte multumit cum si cati au iesit din iarna dupa 75 zile fara zbor de curatire si ultimele40-50zile cu temperaturi -15*Cnoapte si -7*C ziua.Ori am avut noroc ori...Acum depinde doar de mine.Sa aveti tot ce va trebuie si daca multe va trebuie...BAFTA!

bucovineanu

Acum la Viata satului un reportaj despre apicultura.

Eugen B

Domnu Bucovineanu zi ce sa discutat pe acolo , eu am fost plecat azi la targ la arad.
Ce sa zic despre targ, au venit multi stupari, mult mai multi decat de obicei.
A fost si ceva conferinta, sa discutat multa teorie, dar nici o solutie. m-am plictisit si am plecat la targ sa cumpar cate ceva si sa mai vad pe acolo una alta.
Am luat varojet de la ACA, varo-san sau cum ii zice. Pare bun, vedem la stupi ce efect va avea.
Am mai cumparat si ceva pentru cresterea matcilor ca anul asta vreau sa fac multe. Speram sa fie vreme buna si sa fie bine.
De maine ma apuc sa verific toata stupina .
Singura problema care am avut-o in iarna asta este cu nucleele. Am piedut vreo 7-8 ca nu ma asteptam sa fie asa de frig si sa nu iasa deloc.
Asta e. In rest stupii si roii au iernat bine, cine a avut albina a fost totul perfect

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Februarie 26, 2017, 07:14:56 PM
...Asta e. In rest stupii si roii au iernat bine, cine a avut albina a fost totul perfect

Până la urmă ai avut zbor sau încă nu ?

Eugen B

Aia trebuie la vreme, dar scriu si aici.
Joi am avut un zbor mai mediocru , maxim 1-2 ore, dar nu au iesit puternic, miercuri si vineri au iesit doar cateva afara.
Sambata si azi(duminica) au iesit asa si asa, nu pot zice ca s-au curatat foarte bine. Dar luni zice 13grade si marti 17. dupa ziua de marti pot zice ca sau curatat bine.
Un zbor intens de cel putin 2-3 ore pot spune ca s-au curatat, nu cateva albine zilnic.
De maine voi intra in stupi si in 2 zile stiu exact care e treaba. Pacat de matcile din nuclee care au murit, dar nu avem ce face, erau in plus si am crezut ca le trec cumva,dar nu am putut, unific ce e de unificat si dupa merg inainte, daca va fi constant peste 12-13 grade in fiecare zi in martie, va fi polen grupa mare si stupii vor exploda.
Sunt multumit ca am albina in majoritatea stupilor si nu ia afectat statul in stup. cam 91-93 zile nu au iesit deloc la zbor.
O sa revin cu date din stupina maine seara.
Din pacate nu prea mai discutam pe forum, si nici pe la conferinte si targuri nu prea se discuta solutii ce ar trebui sa facem si cum sa facem.
Multi incepatori au probleme mari, foloesc tot felul de prostii in stupine si de aici multi stupi morti si multe boli.
LA fel cum sa facut selectie la albine se va face si la stupari, multi au crezut ca se imbogatesc peste noapte

corneliuhrom

 d l eugen  b  ninci nu ma gindeam ca in zona d voastra nu au fost  mai de mult zboruri de curatire  [fata de zona moldovei   ,trotusului ] bine a ti grait  si urmaresc postarile din care ai  cu ce ramine   :yes: una din fam mele nu iesea  la zbor si am intervenit   ,era buna  fara pic de umezeala puiet  [nu am tras rama afara  ,am privit lateral ] deci putea sa mai stea fara zbor  [cu toate ca e bine sa o impulsionezi  ], concluzia  ;;;sa aiba ce ii trebuie din sfirsitul  verii  si dai pace  [6 luni te uiti in ei   ,6 luni nu ]  ,, dupa deranj  au busit afara pt curatire , va doresc succes  :bzz: %%-.

Eugen B

La mine a fost frig. De aia nu au iesit. Nu am ce intervenii la ei.
Eu nu imi pot da seama exact ce e pana nu verific. Nu am 10-20 stupi sa pot face orice oricand

bucovineanu

Citat din: Eugen B din Februarie 26, 2017, 07:14:56 PM
Domnu Bucovineanu zi ce sa discutat pe acolo , eu am fost plecat azi la targ la arad.
Afost un interviu cu un apicultor din Caras facut in stupina pe ploaie. Nimic nou. A vorbit despre faptul ca albinele au intrat slabite in iarna si nu aveau cum sa iasa alt fel. A atins si problema pestic idelor , dar nu a vorbit despre preturile la miere si mierea falsificata.

Eugen B

Azi vreme bunicica.
In mare e bine la stupi. Cei cu putina albina au avut pete de diaree. Cine a avut peste 4-5 tame full de albina nu au avut probleme.
Consumul la multi a fost ok. Doar la cativa a fost mare. Sau poat nu au avut foarte multa mancare in toamna.
Undeva la 3% e lipsa matca. Si acolo fac unificare cu roii mai slabi.
Doar nucleele au avut de suferit mai mult.
Una peste alta e ok momentan. Maine sper sa gat revizia.
Maine anunta 17-18 grade la mine. Recotd absolut anul asta.
Se mai curata si mai cara albine moarte.
Daca tine vremea asa in 5-6 zile voi avea si eu polen din natura

Cipi

Am facut si astazi o verificare la stupi, am intrat in iarna cu 15 stupi, dar din pacate doar 8 mai sunt in viata, primii doi roi au picat in decembrie, in ianuarie inca trei, iar astazi am gasit o familie fara matca cu multa albina moarta si pete de diaree pe care l-am unificat cu alt stup, iar intr-un roi mai erau cateva albine negre pe care nu le-am mai unificat cu nimic. La una din cele 8 familii ramase in viata, am gsit foarte multa albina moarta pe fund, umezeala si pete de diaree, dar am gasit matca si puiet, am scos ramele ude si murdare, si am pus alte rame cu mancare uscate, sper sa se redreseze. In toamna nu am vrut sa fac unificari, am vrut sa iernez roi pe trei rame, dar se pare ca nu mi-am ales iarna potrivita.

Eugen B

Azi cu toata ca a fost cald, a si batut vantul.
Inca nu pot sa dau un verdict final ca nu am gatat pe toti. Dar pana acuma am facut vreo 12-15 unficari, nu stiu exact ca nu le-am notat. Cred ca 13. DUpa unficari m-am scapat si de cei slabi. Nucleele si roii mai slabi sunt foarte bine folositi la unficari. Macar stiu ca am matca tarana in ei.
Mai am vreo cativa slabi, dar sigur mai va trebui sa fac vreo 2-3 unificari.
In mare dupa cum a fost vremea nu e rau.
VIne vreme buna si isi mai revin cei care au ramas in urma.
Consumul in general a fost unul ok , putin mai mare ca de obicei, dar nu mult

Cipi

Dupa iarna asta, pot sa spun ca nu am avut decat de invatat. De obicei sunt o persoana care pana nu o pateste, nu se lecuieste :D
In sfarsit am inteles ca numarul este irelevant, daca unificam roii, acum posibil sa fi fost toti in viata, pentru 3 matci, am pierdut mult mai mult.

floricica

D-L Eugen cum faceti unificarile,ce metoda folositi?Am si eu doua familii pe cate 7 rame si au ramas fara matca,i-as uni cu cate un roi pe 4 rame.Care metoda da cele mai bune rezultate?

Eugen B

Eu fac in felul urmator.
Peste stupul care nu are matca, bag matca in cusca, pun apifonda, asta am avut la dispozitie, sau fac miere cu zahar pudra pana se intareste, si pun acolo la iesirea custii. cam in 1-2 zile maxim albinele vor roade mancarea si vor ajunge sa elibereze matca. Procentul este foarte mare de primire , peste 90 si nush cat la %. Si albina daca o dau tot la stupul respectiv, pun ramele la marginea cuibului si dau cu putin sirop cu protofil, sau tuica sau ceva ce miroase tare.
Foarte rar cand nu le accepta.
Conteaza sa fie matca bine imperecheata.
CAti roi aveti, am inteles ca aveti 2 stupi, dar roi cati?
Se poate face usor acuma unficarile, in maxim 2-3 saptamani cei fara matca se vor dezmeticii.
Fac undeva la 50-60 unficari la an, si nu cred ca 1-2 dintre matci le omoara.
De obicei dau doar matca la cei fara matca, o bag in cusca si folosesc procedeul care l-am spus mai sus