CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Pierderea de familii e mare. Asta e un lucru pozitiv pt cei care fac matci si vand material biologic.
Pentru proprietari e ca un lemn luat in freza.
Sunt curios la problemele care au fost cu pretul mierii, cu depopulari, otraviri, etc., cine mai are curaj sa investeasca in apicultura?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

filip

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 19, 2017, 01:43:23 PM
Pierderea de familii e mare. Asta e un lucru pozitiv pt cei care fac matci si vand material biologic.
Pentru proprietari e ca un lemn luat in freza.
Sunt curios la problemele care au fost cu pretul mierii, cu depopulari, otraviri, etc., cine mai are curaj sa investeasca in apicultura?
Cine nu vinde  la preturi bune dispare ori finanteaza apicultura din alte surse.
Eu acum vand ultima suta de kg miere,am vandut salcamul cu 30 lei si poliflora cu 25 lei.
Despre investitii nu se pune problema sa mai fac,doar strictul necesar.Mergem din inertie.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: filip din Ianuarie 19, 2017, 02:44:51 PM
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 19, 2017, 01:43:23 PM
Pierderea de familii e mare. Asta e un lucru pozitiv pt cei care fac matci si vand material biologic.
Pentru proprietari e ca un lemn luat in freza.
Sunt curios la problemele care au fost cu pretul mierii, cu depopulari, otraviri, etc., cine mai are curaj sa investeasca in apicultura?
Cine nu vinde  la preturi bune dispare ori finanteaza apicultura din alte surse.
Eu acum vand ultima suta de kg miere,am vandut salcamul cu 30 lei si poliflora cu 25 lei.
Despre investitii nu se pune problema sa mai fac,doar strictul necesar.Mergem din inertie.........
Iti mai trimit  si de la mine sa imi vinzi?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Mai am un stoc la care sa apelez,mierea fratelui meu.
El o parte o vinde in Austria acolo unde lucreaza sezonier............ %%- :bzz: %%-
Cred ca o sa am pana la noua recolta,desi am avut zile cand am vandut 20kg fara sa stau in piata o zi.
Si culmea e ca am avut un client vegan ieri care ma intreba de ce e mierea asa ieftina 25 lei/ kg,el a cumparat miere cristalizata total.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

      Astăzi am pregătit pungi cu miere cristalizată de tei pentru  :bzz:.Probabil le pun după 01.02. Până în prezent prezenți 22 din 22. Doar un roi are o mortalitate mai mare. Mai am vreo sută de kg,dar nu prea se înghesuie clienții,așa că albinele mele vor fi foarte fericite.

tinumaftei

Citat din: serban din Ianuarie 19, 2017, 06:23:18 PM
      Astăzi am pregătit pungi cu miere cristalizată de tei pentru  :bzz:.Probabil le pun după 01.02. Până în prezent prezenți 22 din 22. Doar un roi are o mortalitate mai mare. Mai am vreo sută de kg,dar nu prea se înghesuie clienții,așa că albinele mele vor fi foarte fericite.
De ce ai mai scos-o?

serban

    Miere am mai mult decât suficientă în stupi. Folosesc niște pungi mai tari ca cele de la turtele din comerț pentru a păstra mai bine căldura în cuib după ce începe puietul. Și în plus,de ce să fac stimulare cu apifonda sau alte prostii dacă am miere?

cipik

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 19, 2017, 07:10:06 PM
Citat din: serban din Ianuarie 19, 2017, 06:23:18 PM
      Astăzi am pregătit pungi cu miere cristalizată de tei pentru  :bzz:.Probabil le pun după 01.02. Până în prezent prezenți 22 din 22. Doar un roi are o mortalitate mai mare. Mai am vreo sută de kg,dar nu prea se înghesuie clienții,așa că albinele mele vor fi foarte fericite.
De ce ai mai scos-o?

Sunt curios, ce putea face cu mierea din rame daca nu o scotea?
Asta in situatia in care nu ai rame de schimb pt cuib si mai ales ca a scos o suta si ceva de kg, deci era un cules bun.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Presupun că avea mai multă miere în cuib.. și grijă mai puțină!?

serban

Anul acesta la tei am scos 22 Kg/familie.După tei nu am mai extras nimic. Mai am la rezervă rame cu încă 60-80 de Kg.de miere. Ramă cu mai puțin de 2 Kg. de miere nu am lăsat în stupi.Mâncare au. Clienții nu se înghesuie,așa că,dacă le dau înapoi 15-20 de Kg,cred că merită. Pe frigul ăsta,mai mult mi-am căutat de lucru cu pungile cu miere.Nu intenționez să le pun acum.

cipik

Poti astepta câteva zboruri de curatare, eu stiu ca mierea de răpită si tei pica greu la stomac la albinute.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Ieri am controlat prin sondaj cateva familii si am observat cala unele familii albinele au ajuns intre sipcile superioare a ramelor---datorita gerului se deplaseaza greu inspre spate unde au miere---azi o sa le pun cate 100 g apifonda la cele ajunse sus,celelante o sa mai astepte

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Nu va speriati. Daca este miere se deplaseaza si in spate. Mai ales ca ziua nu este foarte frig.
Pentru 100g nu stiu daca are rost sa deschizi un stup pe vremea asta. Ori le bagi macar 500g.
Stup mort de foame cu mancare multa nu am auzit, doar de frig daca nu are albina

oroles

Voi nu ati inteles! 100g e doar aperitivul. Urmeaza friptura.   =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani