CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Azi am scos cîte două rame din fiecare familie şi am găsit puiet căpăcit într-un stup, pe două rame faţă-n faţă, cam de o palmă.
Dar umblând la turnul de magazii, după ce am luat trei jos ca să caut ceva, am observat "zburătorul" din imagine care nici n-a mişcat, nici măcar după ce am pus magaziile la loc !
Am mai avut şi anul trecut unul toată iarna "în gazdă", dar în pivniţă, nu în garaj.

serban

        Astăzi am verificat rezultatele celui de-al patrulea tratament antivarroua efectuat aseară cu varachet.Am stupii cu fundul plin dar am observat câte 10-15 păduchi morți scoși la urdiniș. La vreo două familii erau 50-60. Cred că au murit mult mai mulți și sunt încă în interior. După vreo 10 zile,mai fac un tratament și gata.  :smile:

dorindafi

dupa 10 zile i-am mai administrat un klartan
peste 7/8 zile mai dam un varachet si gata
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: dorindafi din Octombrie 01, 2016, 08:06:55 PM
dupa 10 zile i-am mai administrat un klartan
peste 7/8 zile mai dam un varachet si gata
Si curge ceva?
Eu alaltaseara am dat un tratament cu Scabatox pe benzi. Au picat cateva zeci de paduchi de la stupul cu subar. A doua zi, de curiozitate, i-am mai dat unul. Nu a mai picat nici macar unul. :D Oricum, mai repet si eu tratamentul la o saptamana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Azi prima zi de verificare si echilibrare a stupinei.In general am lasat 7-8 rame cu miere 1/2 din rama dar unii au si 80 % miere in 1-2 rame.Unii inca mai au de o palma puiet gata de eclozie.Deci cam peste 2-3 zile incep tratamentele.La un singur stup am vazut un paduche deci infectarea este sub 5%.De obicei cind vezi varoooa cu ochiul liber 5-10 paduchi ai infectare de 25% si neaparat trebuie intervenit cu tratamente.Si mai ales daca sint pe matca.In seara asta fac primul tratament.Voi folosi foaia de control.Asa cum am mai spus caldura si soarele direct pe stpina produce infectare maxima.De cind ii protejez vara cu poliester pe capace nu am infectare mare.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Paduchii de pe matca sunt Braula. Cel putin eu nu am vazut niciodata Varroa pe matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

cum afecteaza matca braula? ce tratament merge?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Octombrie 03, 2016, 06:30:19 PM
cum afecteaza matca braula? ce tratament merge?
Braula se hraneste cu laptisor. Sta pe matca si intinde trompa cand este hranita aceasta. Iarna insa cand este hranita mai rar, braula irita matca pentru ca aceasta sa "ceara de mancare" mai des. Prin urmare produce un mare deranj matcilor si prin urmare o mortalitate mai ridicata in randul acestora.
Se deosebeste prin faptul ca este "mai cocosat" si are doar trei perechi de membre.
Cade cu fum de tutun si Varachet.
In urma inmultirii tratamentelor antivarooa braula a cam disparut..

mape 48-petru manea

Asa cum spune Tinu braula a disparut datorita tratamentelor antivarooa.Cred ca nu am mai vazut braula de 30 de ani.

stefan1

  Braula nu se hraneste din cate stiu eu cu laptisor ci cu miere. De fapt ei se dezvolta sub capacelele de pe celulele de miere. Si matca este hranita chiar vara nu numai cu laptisor ci si cu miere. Laptisorul ii furnizeaza proterina necesara formarii oualor iar mierea este combustibilul pentru functionare. Braula prefera regina pentru ca ea este hranita mai des, caci ei se hranesc cand indivizii stupului schimba hrana si alte substante intre ele (trofilaxie). Paduchele produce un anumit stres si, cum a spus Tinumaftei, matcile sunt   mai mult afectate si pentru ca uneori se aduna mai multi pe regina. Eu de cand tratez cu Varachet nu mai am Braula. Uneori, daca ai mana sigura, cu un mic strop de miere pe mana atingand spatele paduchelui, il putem desprinde de pe regina. Dar mai simplu cu fum de tigara, chiar daca 'tratamentul' il faci tinand matca in pumnul inchis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Azi unificat familiile mai slabe cu albina din unele roiuri.In ce  priveste braula nu am asa ceva acum, asta era cu 4-5 ani in urma si mie nu mi s-a parut ca ar fi vreo diferenta intre braula si varooa la prima vedere.Acum o singura albina era pe care am vazut un paduche.Se pare ca va urma 3 zile de vreme rea si mai am puiet in unele familii.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  De la o vreme ochii nostri nu mai vad la fel ca in tinerete. Totusi Braula e mai mare, mai mobil si sta pe alte parti ale corpului (de obicei pe cap sau torace). Nu stiu daca Clartanul afecteaza Braula, dar eu am vazut inca Braula acum 4-5 ani cand mai faceam tratament cu Clartan, dar nu in proportia in care vedeam cand eram mic, cu tata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

zilele trecute un prieten a dat la cineva o matca cu doua albine insotitoare care avea pe ea doua braula si  pe albine inca trei. l-am avertizat in ceea ce priveste tratamentele, acum va vedea el ce face.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Kiwi Bee

Eram pregatit pt o lucrare mare in aceasta simbata frumosa. Dar planurile mi leam modiicat in ultimul moment si am dat  o fuga pina la magazinul apicol pt citeva lucruri. Credeam ca dupa aceea mai am timp oricum. Ha-ha mia sunat telefonul - ROIIIIIII. In acel moment ami roia un stup la cineva in gradina.
Asa ca dupa ce miam cumparat lucrurile mam dus direct sa vad ce pot face. Hmmm era sus in copac si sculele mele nu erau destul de bune asa ca mam dus la un magazin de genul Bricostore si miam luat un extensor de 3,5m pt bidinea. Apoi miam luat si celelalte lucruri de acasa si am fost inapoi gata de asalt.
Roiul era "perfect" adunat pe creanga. Am deschis extensorul sa vad daca o sa ajunga - jeeeee, super. Miam scos si celelalte lucruri din masina si am inceput sa ma imbrac. Cind ami pun cizmele in picioare aud un BZZZZ ca la carte. Roiul sa desfasurat in aer pe o raza destul de mare si in 1-2 minute era plecat. Oooo-hohooooo. Eu am luato pe strada si alergam dupa roi - lumea credea ca am scapat de undeva. Nici roiul nu stia unde se va re-aseza. Era la a treia si a patra casa de unde a plecat iar eu fugeam de la o casa la alta. Sau decis si sau adunat - tot in aer - la a treia casa. Miam adus aminte dintro carte mai veche ca in astfel de cazuri este bine sa lovim cu ceva intro placa metalica sau un butoi metalic pt a imita tunete, de parca vine ploaia iar albinele se vor aseza pe iarba intrun timp scurt. Am fugit inapoi la casa originala si am luat un capac de stup si un par. Pina am revenit ele incepeau sa se adune pe o banca. Am fugit din nou la casa originala si am adus cutia/stupul pregatit pt ele in prealabil. Pina am ajuns ele erau pe coltul bancii si am incercat sa le pun in cutie. Nu sa putut aduna toate si numai un numar mic a intrat in cutie. Peste 15 minute toate erau plecate la un pom la citiva metri. Am mai asteptat si leam cules/scuturat in cutie. Apoi leam mutat la umbra la doar doi pasi si in 10 minute erau bune de transportat. Maine ma duc sa vad daca le place cutia/stupul.

NYK74

KIWI BEE,ai avut ce te distra pentru recuperarea roiului.Eu de obicei ii fac să se așeze,cu apă.
La mine în ultimul timp,cutremure si ploi,albinele le-am pregătit pentru iarnă,au împachetajul făcut.Să vină,primăvara ....... :)