CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Fa=i un tratament,doua pana una alta,dupa aceea mai vezi tu ce faci cu el..oricum trebe unificat ca doar cu o rama de albina nu ai ce face peste iarna :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

filip

Citat din: serban din August 30, 2016, 02:20:19 PM
      Acum jumătate de oră am găsit un roi așezat pe sol în stupină. O ramă bună de albină și o matcă frumușică. Atât matca cât și albina par ok.
Am pus o roiniță pe sol și au intrat repede înăuntru. O fi un roi fugit din cauza infestării cu varroua? De la mine nu cred să fie. Sâmbătă am făcut ultimul tratament cu varachet dintr-o serie de trei. Ce părere aveți?
Se poate sa fie o schimbare linistita din care sa fi rezultat doua matci valoroase.
Vezi daca oua si e imperechiata...........
Fiind roiul pozitionat la sol e mai mult o evadare decat o roire cu adevarat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

Clar că nu iernează singur.Îl mai las o săptămână-două să văd dacă ponteză matca.Albinele păreau flămânde,nu au așteptat rugate și au intrat repede în roinița unde am pus o ramă cu ceva păstură și miere.Albinele păreau tinere și sănătoase,nu au perișori uzați. Posibil ca dl.Filip să aibă dreptate. Dacă pleca de undeva un roi/familie din cauza infestării cu varoua trebuiau să fie mai multe albine și agățate în pom.

mape 48-petru manea

Probabil schimbare linistita---intr-o familie care isi schimba matca linistit ,matca batrana nu dispare pina cand matca tanara nu incepe ouatul---un timp ponteaza amandoua ---la un moment dat matca batrana ,, dispare " ---de data asta a disparut cu o parte din albine--Ar fi interesant sa cauti matca din roisor sa vezi daca este cea batrana ( daca este marcata si mai bine )

filip

Citat din: mape 48-petru manea din August 30, 2016, 09:56:14 PM
Probabil schimbare linistita---intr-o familie care isi schimba matca linistit ,matca batrana nu dispare pina cand matca tanara nu incepe ouatul---un timp ponteaza amandoua ---la un moment dat matca batrana ,, dispare " ---de data asta a disparut cu o parte din albine--Ar fi interesant sa cauti matca din roisor sa vezi daca este cea batrana ( daca este marcata si mai bine )
Se poate intampla ca doua regine sa iasa in acelasi moment,una e acceptata si convietuieste cu regina batrana,cealalta e protejata de o parte din albine.La un moment dat e obligata sa paraseasca stupul fiind urmata de albinele ce-i sunt credincioase.
Feromonii puternici emisi de ambele matci tinere fac dificila alegerea .......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

         Nu am mătcile marcate dar țin evidența vârstei lor în agendă,stupii fiind numerotați. Roiul l-am găsit la un metru în fața unui stup care ar trebui să aibă matcă de salvare din 2015. În apropierea lui mai am doar roi cu mătci de anul acesta. Mâine cercetez cu atenție familia "suspectă" și vă țin la curent. :hi: Mulțumesc pt. răspunsuri.

stefan1

  Nu cred sa fie vorba de o matca tanara, care se presupune ca poate zbura si s-ar aseza intr-un pom. Deci e mai probabil sa fie o matca fecundata. Cum a ajuns acolo? Fie a cazut sau a zburat de pe o rama la un control.
  Daca e o matca tanara, poaibil sa fie una cu un defect: fie dintr-o familie care si-a schimbat matca, cea veche a fost omorata inainte ca cea noua sa iasa la zbor (se intampla destul de des asta) , dar cea noua are un defect si nu poate zbura. A fost fortata si a cazut in apropierea stupului. Albinele au reperat-o si incercau sa o protejeze. Daca ar mai avea o matca in stup, ma indoiesc ca ar veni atat de multe albine in jurul celei cu probleme.
  Am mai intalnit cazuri de mini-roi, tarzii, cu o matca, dar niciodata nu am verificat daca aceasta era fecundata si nici nu am detectat familia din care provenea, toate avand regine si continuitate in puiet. Uneori un ademenea pumn de albine cu o matca au trait vreo 3 saptamani in capacul unui stup, fara a creste nc un pic de faguras, probabil culegatoarele aducand ata nectar cat sa nu moara de foame. Cand au venit mai multe zile rele, au murit de foame, dar erau numai vreo 400 de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Si eu am gasit un roi mic acum o saptamina intr-un pomisor in stupina.Tot cam o rama de albine si matca imperecheata.
La mine de mai multi ani imi vine in stupina in luna august cite un roi,mai mare sau mai mic,exceptie facind anul trecut.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

serban

Citat din: stefan1 din August 31, 2016, 02:45:01 AM
  Nu cred sa fie vorba de o matca tanara, care se presupune ca poate zbura si s-ar aseza intr-un pom. Deci e mai probabil sa fie o matca fecundata. Cum a ajuns acolo? Fie a cazut sau a zburat de pe o rama la un control.
Nu am lucrat la stupul respectiv de ceva timp. Exclus să fi zburat matca de pe ramă. Am omis ieri să spun că parcă matca avea o aripă șifonată. Probabil a fost înghesuită de albine.

marian sima

Salutare.Luni la intoarcere de la munte am vazut langa autostrada A3 doua lanuri de floarea soarelui care incepea sa infloreasca ,acum nu mai da nectar dar este o sursa buna de polen,nu mai retin denumirea la acea vale dar era pe langa localitatea Gruiu.

serban

Ieri am făcut o pulverizare cu apivirol și am luat la mână toți stupii. În toate am mătci. Roișorul prins sigur are matcă bătrână de la un schimb liniștit.așa cum ați spus. Am observat celule lustruite,sigur are puiet săptămâna viitoare. Dacă pontează,matca va ierna într-un izolator,așa cum a descris colegul bmdna într-un topic.

bmdna

Citat din: serban din Septembrie 01, 2016, 02:21:13 PM
Ieri am făcut o pulverizare cu apivirol și am luat la mână toți stupii. În toate am mătci. Roișorul prins sigur are matcă bătrână de la un schimb liniștit.așa cum ați spus. Am observat celule lustruite,sigur are puiet săptămâna viitoare. Dacă pontează,matca va ierna într-un izolator,așa cum a descris colegul bmdna într-un topic.

Atentie pentru cine vrea sa ierneze matci in izolator, mai multe matci in aceeasi lada. Cele mai mari sanse de reusita sint atunci cand intr-o lada matcile care ierneaza sint de aceeasi varsta. In cazul in care iernam matci tinere alaturi de matci batrane, sint sanse ca matca batrana sa nu mai fie hranita si sa moara de foame, cam ca la unele situatii de schimb linistit. Parerea mea e ca aceasta matca batrana are sanse minime sa treaca iarna in izolator.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Bătrânul

ieri am facut un tratament cu 10 % Tactic , Au cazut paduchi cit nu am vazut niciodata pina acum. Anul acesta este altfel ???

balasbebe

Eu de doua saptamani am inceput cu tratamentele si am impresia ca am pierdut startul.  Inca mai pica multi la cele cu puiet mult. ce o sa se intample cu cele intepate nu stiu.

mape 48-petru manea

Am facut tratament (doua ) cu varachet si au cazut intre 0 si 10 paduchi ---la sfarsit de august am facut si cu scabatox si au cazut intre o si 15
La mine anul acesta infestarea este mica ---dupa 25 sept.mai fac 2 tratamente cu varachet si la inceput de noiembrie cu acid oxalic