CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

dati sirop? la cat timp?
se anunta zile mai reci, nu e cam devreme cu largitul cuibului?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: dorindafi din Martie 07, 2016, 07:01:36 PM
mai departe am largit cuiburile cu cite o rama
Eu inca am restrans la cate unul care ramasese mai mare. Eu nu largesc decat atunci cand din toate ramele cuibului au puiet compact si dupa diafragma mai este inca o rama acoperita de puiet.

dorindafi

Citat din: albinasebes din Martie 07, 2016, 07:54:58 PM
dati sirop? la cat timp?
se anunta zile mai reci, nu e cam devreme cu largitul cuibului?
am dat odata pe saptamina sirop
nu are importanta vremea atita timp cit ai familia bine populata si nu spargi cuibul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 :hi: tinule
eu restringerea am facuto in ianuarie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Citat din: dorindafi din Martie 07, 2016, 09:08:25 PM
:hi: tinule
eu restringerea am facuto in ianuarie
La data asta inca este multa albina de iarna. In 3-4 saptamani va disparea. Eu inca mai reduc la cate unul. Peste doua saptamani aici va fi frig. M-am hotarat ca sa nu extind decat atunci cand voi avea 100% din rame cu puiet pe suprafete mari + o rama de albine dupa diafragma. Nimic nu este mai rau decat sa imi raceasca puietul acum!!

dorindafi

cu 4 rame de puiet si albina care acopera 7/8 rame , nu-mi fac probleme chiar daca se-ntoarce iarna
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tinumaftei

Eu m-am deprins ca de la desprimavarare si pana la rapita sa nu tin in cuib decat ramele cu puiet (+una fara puiet). Am invatat asta de la un stupar cu multa experienta si rezultate.  Cam de pe la jumatatea infloririi pomilor, maresc cuibul cu cate o rama la 3-5zile, astfel incat pana la rapita in cuib sa nu fie decat rame cu puiet. (Acoperite cu puiet 60-80%). Astfel si stupul care a iesit pe 3-4 rame va avea la inceputul rapitei 7-8 rame cu puiet. Anul acesta vremea ajuta (pe aici) si nu trebuie sa lipseasca siropul.

NYK74

Citat din: tinumaftei din Martie 07, 2016, 09:36:55 PM
Eu m-am deprins ca de la desprimavarare si pana la rapita sa nu tin in cuib decat ramele cu puiet (+una fara puiet). Am invatat asta de la un stupar cu multa experienta si rezultate.  Cam de pe la jumatatea infloririi pomilor, maresc cuibul cu cate o rama la 3-5zile, astfel incat pana la rapita in cuib sa nu fie decat rame cu puiet. (Acoperite cu puiet 60-80%). Astfel si stupul care a iesit pe 3-4 rame va avea la inceputul rapitei 7-8 rame cu puiet. Anul acesta vremea ajuta (pe aici) si nu trebuie sa lipseasca siropul.
Îmi place expunerea de aici, ceea ce au lasat stuparii bătrâni sunt lucruri valoroase dacă tinem cont de ele, asta arată că ați avut o formare bună la inceputuri ca stupar.
La mine mai ieri erau  + 20grade, ziua, cald frumos, într-o noapte, spre dimineață,0 grade si 10cm strat zăpadă, eu tot așa prefer să mai strâng cuiburile dar in nici un caz de lărgit.

apivasmob

Pentru tinumaftei;

In situatia cand fam este pe 6R si a ajuns cu puietul spre interior dar la diafragma ce faci ??? ii mai pui o rama langa sau nu????
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

Daca are 6 rame si are puiet 6 rame si albine suficiente dupa diafragma(cam o rama), adaug o rama la cuib in lateral. Daca infloreste prunul adaug un fagure artificial inainte de ultima rama. (FA la temperaturi nocturne de minim 8grade + sirop).

Bistriteanul

Iarna calda a facut ca familiile sa fie mai inaintate in dezvoltare fata de alt ani. Sambata am facut un control si am constatat ca exista familii care au 3 rame cu puiet capacit. La amiaza, in cele cateva ore de temperature ridicata, albinele carau polen in veselie. Am inceput administrarea de sirop pentru ca, rezervele scad iar vremea nu se arata foarte buna.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

stefan1

  De prin 3 a inceput sa infloreasca salcia! cu 20 de zile mai devreme decat anul trecut. Ieri a fost o maxima de 17 grade, dar vant puternic. Doar spre seara s-a mai potolit vantul si zborul s-a intensificat. Veneau si albine cu nectar si chiar se vede asta, timid, in stupi. Din pacate se zice ca vremea o sa se raceasca. Aseara tuna si fulgera ca in vara. A si plouat, dar slab. E seceta!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

La mine sunt aproape inundatii, a fost vreme rece tot anul si mai mult de 13-14 grade nu am avut anul asta
cine are peste 3-4 rame de puiet capacit, o sa mance de numa numa, eu tot sper sa vina vreme buna la mine dar nimic

Mihai Sergiu

Stai sa vezi saptamana viitoare cand se intoarce iarna cu - pe termometre
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!