CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

albinasebes

de unde ati luat materialul izolant de deasupra?
care ar fi pretul?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Martie 03, 2016, 10:05:23 PM
de unde ati luat materialul izolant de deasupra?
care ar fi pretul?
Cred ca ii spune "material netesut" si este produs de MINET din Rm.Valcea. Ei au distribuitori locali (producatori de saltele, mobila). Este de gramaj diferit dar nu recomand decat pe cel de 1000 si 1200grame/mp. Cred ca un sul de 20mp este pe la 150 de lei.

dany 1

 Azi am pregătit  ,,terenul'' pt controlul ce va urma mâine. Ca si mirare a fost faptul ca deja au apărut viespile. Nu am mai avut niciodată viespi in stupina la data asta.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

tinumaftei

6 martie. Zi frumoasa de primavara. Cornul este in toi, viorelele si toporasii cam pe trecute. A inflorit corcodusul si primii caisi. Albinele "infloresc" si ele!!

Eugen B

faina rama, la mine e alta tara in vestul tarii, tot rece si urat, dar stupii nu merg rau

dorindafi

tinule mai ti minte anul trezcut cam in ce perioada a-nflorit corcodusul ?
in zona mea cred ca e avansata clima cu 3 saptamani
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Da, o diferenta de aproape 3 saptamani.
Uite cum arata rapita!!!!!

cipik

#2467
Azi am facut o revizie la albine.
Se prezinta foarte bine, populatie ca la intrarea in iarna, mucegai doar pe doua rame uitate de mine.
Puiet este pe 2 si 3 rame, am si o matca care s-a apucat de 4-a, cea din poze este familia si matca. Curatenie nu a fost nevoie sa fac, au facut ele. Sirop am pus cate un hranitor cam la toti unde a fost loc. Siropul de sambata trecuta era lins. Deja am prima ''miere'' capacita de anul asta, au cules la turta si sirop.  :D
Azi am zis sa fac ceva nou, am altoit cais, cires si prun, cu ajutor online de la Lucian, caruia ii multumesc pe aceasta cale. Sa vedem acum ce iese.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipik

Plus.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MirceaCalin

O_o !!!
Regină marcată cu alb ???
E veterană de-adevăratelea ???

cipik

Le am pe toate cu alb, asta din poza este de anul trecut.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipik

Citat din: cipik din Martie 06, 2016, 10:43:19 PM
Azi am facut o revizie la albine.
Se prezinta foarte bine, populatie ca la intrarea in iarna, mucegai doar pe doua rame uitate de mine.
Puiet este pe 2 si 3 rame, am si o matca care s-a apucat de 4-a, cea din poze este familia si matca. Curatenie nu a fost nevoie sa fac, au facut ele. Sirop am pus cate un hranitor cam la toti unde a fost loc. Siropul de sambata trecuta era lins. Deja am prima ''miere'' capacita de anul asta, au cules la turta si sirop.  :D
Azi am zis sa fac ceva nou, am altoit cais, cires si prun, cu ajutor online de la Lucian, caruia ii multumesc pe aceasta cale. Sa vedem acum ce iese.

Am uitat ceva imbucurator.
Am iernat si un roi ME, cei drept amarat saracul. Desi nu este mare si nu prea l-am vazut la zbor (nici eu, nici tata), nu ma gasit albine moarte pe fund doar ceva rosatura. Ca prima impresie, imi place.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

apivasmob

Citat din: tinumaftei din Martie 06, 2016, 07:57:59 PM
6 martie. Zi frumoasa de primavara. Cornul este in toi, viorelele si toporasii cam pe trecute. A inflorit corcodusul si primii caisi. Albinele "infloresc" si ele!!
Frumos mai ales ultima poza.
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

astazi am lucrat la stupina , sunt multumit cum se prezinta
prima rama de linga diafragma si rama doi din 7 rame
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

mai departe am largit cuiburile cu cite o rama
CODUL  e   LEGEA
         0763650092