CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dacianu11

Azi in Timisoara au fost aproape 20 de grade. La stupi am facut o revizie sumara, mortalitate zero pana acum. Mancare au suficienta, au si puiet in toate stadiile, leam dat cate o turta proteica si le-am strans cuibul. Pana acum se prezinta bine, sa vedem cum vor iesi din iarna. Lazile cu siguranta vor iesii din iarna, cu sau fara albina. =))

serban

Am efectuat o revizie foarte sumară. Am făcut stimulare cu sirop proteic și protofil. Am observat că nu  s-au atins de turtele proteice de la Dulcofruct puse acum vreo 10 zile. De ce oare?

tinumaftei

Azi 22 grade, stramtorat cuiburi la roi. Neobisnuit roii au pierdut mai multa albina decat familiile. poate si din cauza ca au avut puiet aproape continuu. Cules de polen abundent. Padurea este covor de brandusa inflorita. Cornul infloreste in numar mare. Polen abundent pe ramele laterale. Puiet pe 1-3 rame . Azi am dat al doilea sirop. Unii chiar au nevoie de hrana.

oroles

Citat din: serban din Februarie 22, 2016, 08:27:57 PM
Am efectuat o revizie foarte sumară. Am făcut stimulare cu sirop proteic și protofil. Am observat că nu  s-au atins de turtele proteice de la Dulcofruct puse acum vreo 10 zile. De ce oare?
Din cauza polenului din natura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Aici se vede diferenta din zona de vest fata de restul tarii. La mine a fost rece si polen nu a adus deloc in natura.
Bine ca am dat eu turta de polen si ca au ceva miere si pastura in ei si cred ca e bine.
La mine maxim e puiet pe 2 rame si la data asta cred ca e ok

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Februarie 23, 2016, 04:50:38 PM
Aici se vede diferenta din zona de vest fata de restul tarii. La mine a fost rece si polen nu a adus deloc in natura.
Bine ca am dat eu turta de polen si ca au ceva miere si pastura in ei si cred ca e bine.
La mine maxim e puiet pe 2 rame si la data asta cred ca e ok

nu a fost mereu asa, imi amintesc ca anul trecut prin est stateam numai in ceata si in vest era veselie, cand in vest se pleca la rapita, la est nici nu se punea problema!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

In SE este chiar primavara. Azi peste 22 grade, noaptea 9-10 grade. In cateva zile stupii buni au strans aproape o rama de polen. Matcile si-au dat drumul bine. Daca stupii sunt bine stransi in trei saptamani va ecloziona o noua generatie de lucratoare. Azi am vazut stupii pe care i-am strans pe 4 rame ca au oua si larve in diverse stadii chiar pe trei rame pe suprafete importante. Prognoza se arata buna cu 2-3 zile bune de zbor in fiecare saptamana si cu temperaturi pozitive in fiecare noapte.
Insa in general februarie fara geruri inseamna an slab pentru agricultura. Cum va fi pentru apicultura? Vom vedea.

mmacreanu

eu stiam ca mai importanta este umiditatea decat gerul ... pentru agricultura!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Februarie 23, 2016, 08:37:49 PM
eu stiam ca mai importanta este umiditatea decat gerul ... pentru agricultura!
Este o vorba din popor!

gore

#2439
Azi am taiat pomii, afara 19 grade, iar albinele culegeau mierea din rame. Aveti videoclip aici:
 
http://www.youtube.com/watch?v=xMVwXrvqR28
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Eugen B

In vest de 3 ani tot rau e, nu e o zona ca alta, eu am avut de 3 primaveri vant si rece primavara , deaoarece iarna a fost mai calda, acuma sper sa fie invers.
Conteaza mult si cine seamna rapita, de exemplu sunt unii care se pricep altii nu la semanat de rapita.
O sa merg la ceva firma seriosa acuma, care stie exact care e treaba cu rapita.

gore

Ar fi bine ca acea firma serioasa sa fie condusa de un om serios si iubitor de albine, adica sa te anunte cand stropeste cu o zi inainte. Cred ca a mai avut de-a face cu apicultori.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

MirceaCalin

Ieri am pus ceva turtă energetică pentru că prognoza meteo arăta cam "rău" până duminică.
A fost iureş aproape instantaneu !

oroles

Azi am pus turte la cativa si la unul am vazut in partea de sus puiet de trantor. Sa fie bezmetic sau matca epuizata. Teoretic ar fi trebuit sa fie matca tabara de mai.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

teoretic e prea devreme pt a se besmetici
CODUL  e   LEGEA
         0763650092