CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Azi pe un zbor anemic am controlat doua familie, cea mai puternica si cea mai slabuta.
Cea puternica are o jumate de palma de capacit si oua pana la o palma intreaga.
Cea slabuta, primul meu ME, are oua cam pe o palma.
Azi am folosit pentru prima oara, si ultima, Apifonda. Voi scrie pe topicul dedicat de ce.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Gigiatat

Citat din: happy din Februarie 06, 2016, 09:53:55 PM
Este necesara turta proteica mai ales ca exista puit si albinele au avut zbor de curatire(sper).Condensul nu este bun,picaturi mai ales.Nu aveti ziare sau altceva care sa absoarba umiditatea ridicata?Folia se pune cand este fund antivaroa in rest nu are ce cauta iarna.
Astazi am pus proteica si am pozitionat bucata de folie cum m-a sfatuit mape48.Multam frumos,domnilor!Doamne-ajuta!

oroles

@cipik, spune de ce nu mai dai Apifonda, daca abia azi ai dat prima oara si foarte repede te-ai si lamurit. Eu vreau sa spun ca numai dinasta voi mai da si turte facute de mine. :uimit:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

azi am gatat revizia. Si e mai bine decat ma asteptam. Sa vina primavara

tinumaftei

Revizia? Nu a fost frig? Peste 2 saptamani trebuie sa ii iei din nou la mana ca oricum mai scad.
Din experienta mea pana la 1 martie nu umblu in ei decat daca este vreunul cu mari probleme sau este unul din stupii la care urmaresc ceva!
Ca sa nu mai zic ca meseriasul de la care am furat ceva meserie pana la 15 martie interzicea umblatul la stupi.
Dar poate aveti alt regim termic.

oroles

Azi am avut un zbor de curatire bun. Am constatat ca zilele trecute albinele mele au adus polen proaspat. Se vedea dupa grauncioarele de polen de la urdinis. Gratiile antisoareci au actionat ca o placa activa de colectat polen si au mai ramas grauncioare pe placa de zbor. Aceeasi intrebare mi-o pun si eu ca Dragos: Mai are sens sa dam proteica daca ele aduc polen din natura.

Polenul este galben. Nu stiu ce fel de polen este dar banuiesc ca e podbal.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Februarie 10, 2016, 10:09:15 PM
Azi am avut un zbor de curatire bun. ...
Sa fii sanatos si sa-ti fie de folos!  :P :hi:

dany 1

Citat din: oroles din Februarie 10, 2016, 10:09:15 PM
Azi am avut un zbor de curatire bun. Am constatat ca zilele trecute albinele mele au adus polen proaspat. Se vedea dupa grauncioarele de polen de la urdinis. Gratiile antisoareci au actionat ca o placa activa de colectat polen si au mai ramas grauncioare pe placa de zbor. Aceeasi intrebare mi-o pun si eu ca Dragos: Mai are sens sa dam proteica daca ele aduc polen din natura.

Polenul este galben. Nu stiu ce fel de polen este dar banuiesc ca e podbal.
Părerea mea este ca trebuie sa dam turta proteica , ce găsesc  ele acum in natura nu cred ca este suficient pt ceea ce vrem noi sa obținem de la albine. Este doar părerea mea. :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

mape 48-petru manea

Citat din: dany 1 din Februarie 11, 2016, 07:13:55 AM
Citat din: oroles din Februarie 10, 2016, 10:09:15 PM
Azi am avut un zbor de curatire bun. Am constatat ca zilele trecute albinele mele au adus polen proaspat. Se vedea dupa grauncioarele de polen de la urdinis. Gratiile antisoareci au actionat ca o placa activa de colectat polen si au mai ramas grauncioare pe placa de zbor. Aceeasi intrebare mi-o pun si eu ca Dragos: Mai are sens sa dam proteica daca ele aduc polen din natura.

Polenul este galben. Nu stiu ce fel de polen este dar banuiesc ca e podbal.
Părerea mea este ca trebuie sa dam turta proteica , ce găsesc  ele acum in natura nu cred ca este suficient pt ceea ce vrem noi sa obținem de la albine. Este doar părerea mea. :hi:

si este buna  :nod:

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Gigiatat

Pe 16,17 feb.se anunta doua zile cu 17-20*C in zona mea.Dumneavoastra ce ati face in stupina avand aceasta oportunitate?Intreb in general pentru ca nu am sesizat(auditiv,vizual...) problema la vreo familie pentru o intrebare punctuala.Toate cele bune!

apivasmob

Citat din: Gigiatat din Februarie 12, 2016, 05:03:23 AM
Pe 16,17 feb.se anunta doua zile cu 17-20*C in zona mea.Dumneavoastra ce ati face in stupina avand aceasta oportunitate?Intreb in general pentru ca nu am sesizat(auditiv,vizual...) problema la vreo familie pentru o intrebare punctuala.Toate cele bune!
Daca nu bate vantul asi scoate rame goale (fac strangerea cuibului) si stimulare pe ele.
Sanatate tuturor apicultorilor

MirceaCalin

În sfârşit am prins azi din nou o zi cu 14 grade şi soare !
Albinele cărau polen grozav (un portocaliu frumos).
Totuşi, pentru că se pregăteşte ceva frig/ploi în zonă am introdus câte o jumătate de turtă Apiluk P, pentru orice eventualitate.
Am surprins şi un bondar cât un "bivol" care dădea târcoale !!!

tinumaftei

Azi am verificat hranitoarele. 4-500ml de sirop s-au evaporat de ieri. Nu ma asteptam sa il ia asa de repede.

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Februarie 17, 2016, 09:14:46 PM
În sfârşit am prins azi din nou o zi cu 14 grade şi soare !
Albinele cărau polen grozav (un portocaliu frumos).
Totuşi, pentru că se pregăteşte ceva frig/ploi în zonă am introdus câte o jumătate de turtă Apiluk P, pentru orice eventualitate.
Am surprins şi un bondar cât un "bivol" care dădea târcoale !!!
=))  si eu cred ca daca vedeai bondarul mai bine era cit un elefant   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092