CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 08:15:53 AM
... Nici nu vreau sa ma gandesc la ce stres sunt supuse bietele albine!!!
Greșeala frecventă pe care o fac uni stupari, mai ales începătorii, este controlul vizual al familiei în hibernare, ori de câte ori îi mână curiozitatea.
Odată pregătită corespunzător familia de iernare, singurul "organ de control" trebuie să fie urechea, nu ochiul.  :wink2:

bismark

   Era o vorba pe aici,,unii stupari,, cred ca la albine umbli ca la butoiul cu varza =)),urechea iti spune ce si cum se intimpla in stup.Sint pe undeva in carti sensul zgomotelor si atunci intervii.Pina atunci ,,liniste ma ce dracului,, :rotfl:.Deocamdata torsul ca de motan spune ca totul este bine,dar sa nu toarcem si noi ca de acum incolo mor albinele.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

calmusdaniel

O fi si cum zici dumneata ca stupul nu e butoi de varza,dar daca stai mai prost cu auzul si nu intelegi ce ciripesc ele,atunci esti nevoit sa ridici capacul sa te uiti.Altfel in primavara numeri familiile moarte,ca vorba aia Dumnezeu i-ti da,dar nu-ti  baga si in traista.
Dar mai e si teoria cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri! :hi:

oroles

Ascultatul iti poate spune daca mai traieste sau nu o familie la un anumit moment. E greu sa faci previziuni despre cum va evolua si daca va iesi in primavara. La ultimul pierdut l-am ascultat pe frig, la -20 de grade si era in regula. La o saptamana am auzit la stetoscop cea mai frumoasa liniste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Înseamnă că n-ai ureche muzicală.
Nici nu-ți dai seama câtă informație îti poate da ascultatul, chiar și cu furtunul... stetoscopul il poți băga undeva... nu spun unde  :P, denaturează sunetele...
Ciocănarii de la CFR dacă beleau ochii la fiecare roată, intârziau trenurile cu câteva ore!

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 12:46:42 PM
Înseamnă că n-ai ureche muzicală.
Nici nu-ți dai seama câtă informație îti poate da ascultatul, chiar și cu furtunul... stetoscopul il poți băga undeva... nu spun unde  :P, denaturează sunetele...
Ciocănarii de la CFR dacă beleau ochii la fiecare roată, intârziau trenurile cu câteva ore!
..si in prima zi dupa ce iese la pensie intreaba: Sefu' da de bateam noi cu ciocanul in roata?!

romikele

Ăla e banc... toată lumea știa că bate să vină mai repede leafa  :rotfl:

Lăsând gluma la o parte, într-un an, în gara Cluj, la un astfel de control la unul din vagoanele acceleratului cu care mă deplasam spre Dr. Petru Groza (Ștei), unde făceam stagiatura, ceferistul a simțit că ceva nu e în regulă, a anunțat șefii, iar aceștia au găsit o roată fisurată.
Problema nu se putea rezolva pe loc, dar cum nu mai aveau un vagon de persoane disponibil, au atașat după circa 2 ore de așteptări un vagon de marfă mai curățel, cu canapele, pănă la Oradea!  :razz:

Amintiri.... nu mai rețin în ce an era, oricum, înainte de 1987!

oroles

Eram copil, prin anii '90. La plecarea din Roman spre Bacau, trenul a  fost verificat cu celebrul ciocan, cel mai probabil de unul nieinspirat. La un moment dat s-a rupt o bucata din roata si a inceput sa genereze scantei. A mers vreo 2 km asa trenul pana a observat cineva dinauntru si a tras alarma. A durat ceva pana s-a decuplat vagonul si a fost inlocuit.

Acum nu stiu ce e cu urechea mea. Cert este ca acum cativa ani am avut un stup care ma plangea cand bagam stetoscopul. (NB: Stetoscopul e mai bun decat furtunul. Eu ii scot partea dinspre capatul cu acea cutiuta de rezonanta si il bag tot ca pe furtun. Practic ramane un furtun. Se aude de 1000 de ori mai clar decat la furtun simplu). Am verificat in caiet si avea mancare. Il suspectam de lipsa matcii. Nu a fost asa. Pe la capac intra ceva apa si ii curgea in cap. Primavara, am observat la control. Erau toate ude dar avand mancare au supravietuit. Aveau si puite suficient. Deci, degeaba vezi ca plang ca pana nu deschizi stupul sa vezi nu ai de unde sa stii care e cauza. Ii dau dreptate lui Daniel aici.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Daca ii dai jos gheremezul ala din cap, nu mai e stetoscop, doar ca se aude mai bine ca il bagi in ambele urechi  :razz:

Voi n-aveti decat sa va holbati zilnic in stup, iarna NU SE DERANJEAZA cuibul, nici macar cu privirea.

Asa nu-i mai ajungeti pe canadieni!  :rotfl:

Nu exista situatii anormale care sa necesite interventia stuparului, doar neglijenta stuparului care n-a facut cum trebuie lucrarile de pregatire.

Citat din: oroles din Februarie 02, 2016, 01:53:57 PM
Ii dau dreptate lui Daniel aici.
D`aia n-are el turnulețe... fiindcă are dreptate!  =))

Citat din: oroles din Februarie 02, 2016, 01:53:57 PM
Aveau si puite suficient.
Poate puicuțe !  :rotfl:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Am avut, dar a facut pharaonu misto de ele si le-am daramat  :razz:

bucovineanu

Citat din: oroles din Februarie 02, 2016, 01:53:57 PM
. ......Aveau si puite suficient........
Cine se supara ii taiem nasul.  :smile: Se mai intampla domn profesor.

relutu

Daca stii ce ai in stup,doar ii asculti si gata.Ascultatul spune tot ...parerea mea.

Adrian.B.

Citat din: oroles din Februarie 02, 2016, 12:31:31 PM
Ascultatul iti poate spune daca mai traieste sau nu o familie la un anumit moment. E greu sa faci previziuni despre cum va evolua si daca va iesi in primavara. La ultimul pierdut l-am ascultat pe frig, la -20 de grade si era in regula. La o saptamana am auzit la stetoscop cea mai frumoasa liniste.
Eu consider ca ridicarea capacului fara a umbla in cuib nu are ce dauna albinelor. Umblarea in cuib este strict interzisa ,daca afara nu avem minim 15 grade.

oroles

#2384
Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2016, 04:12:29 PM
Citat din: oroles din Februarie 02, 2016, 01:53:57 PM
. ......Aveau si puite suficient........
Cine se supara ii taiem nasul.  :smile: Se mai intampla domn profesor.
Ei, mi-a iesit si mie un porumbel din...tastatura.
Ieri am corectat un set de 31 de lucrari. Vreo 5 mi-au scris acest cuvant  legat ("intradevar"). Aceasta greseala o faceam si eu (in liceu chiar). Chestia e ca o eleva (cu un grad ridicat de inteligenta) a batut ieri recordul la numarul de cratime uitate. Nu mi-a scris nimic din ce trebuia cu cratima.  =)) :rotfl:

"Cel fara de pacat dintre voi sa arunce primul cu piatra" Ioan 8:7
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani