CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Da am inteles ne referim la acelasi fapt.
Intrebare: De la partea inferioara a cuibului format pentru iernare si pana la sita (sau partea cea mai de jos a stupului, limita inferioara) cati centimetri sunt in mod obisnuit la o familie de 5-6 rame?

romikele

Cam pe 5...6 rame tin eu familiile, deoarece le strang excesiv.
Cu exceptia acestei ierni atipice, dar si datorita faptului ca acum stupii ii am departe de mine si nu pot face observatii, la inceputul perioadei cand ghemul se forma jos, de la sita aproximez cam asa:
2 cm rama pe care sta corpul, 1 cm leatul inferior si cam 7 cm de fagure pana la cuib, total cam 10 cm.
In acest spatiu exista un fel de garnitura de aer, care opune rezistenta la incercarea de patrundere a aerului din exterior. Pentru a se putea face un schimb violent, ar trebui ca aerul din lada sa iasa rapid pe sus, dar cum aici este ermetizat, nu e posibil... ca si pe jos, unde exista o presiune mai ridicata.
Se poate aproxima si aici principiul vaselor comunicante.

tinumaftei

Da este inversul principiului unei lazi frigorifice in care aerul rece sta captiv.
Si totusi lazile frigorifice stau inchise, chiar si cele din magazine. Altfel curentul de aer (slab in incaperi) ar disloca lent din volum de aer rece din interiorul lazii, cu consecinta cresterii temperaturii acesteia, implicit a consumului energetic.
Am  vazut in Germania ca unii apicultori iernau cu FAV dar deasupra FAV aveau catul si apoi peste acesta avea cuibul. In felul acesta "zona calda" era mai putin expusa schimbului de aer. Am crezut ca iernati cumva asemanator.
In conditiile mele (ca si ale multor altora din zona de campie) nu pot ierna asa stupii verticali pentru ca aici viteza aerului sub stup este foarte mare si inlocuirea aerului din cutie se face foarte repede. De fapt partea de jos a cuibului va fi la cel mult 10 cm de viscolul propriu-zis. Ca sa folosesc imaginea caciulii, este ca si cum ai avea pe cap o caciula mult mai larga.
Este doar o opinie bazata pe observatii personale in conditiile descrise. Pun aici .

romikele

Iernarea cu catul sub cuib este intr-adevar indicata, am discutat acest aspect cu regretatul Gica Romanescu, el folosea la ME acest mod, dar eu pana acum n-am aplicat. Poate iarna viitoare. Mai ales ca acum 2 ierni viscolul mi-a obturat total sita si urdinisul la o familie, care a murit asfixiata.

G. Iulian

Eu iernez cu catul sub cuib, asta e a patra iarna si nu am avut pierderi pana acum. Ideea e de la nea Gică dar mie mi-a spus -o Lucian Ves.

oroles

#2345
Citat din: ramysun link=topic=6819.msg22959
Sa intelegem ca nu ne-ati sfatui sa fortam cu o turta proteica acum? Un stupar din zona Bihor mi-a spus ca el baga turta proteica deja de acum (inceputul lui februarie). O fi mai cald si mai timpurie dezvoltarea acolo decat la mine (Cluj)? Multumim tuturor de sfaturi/pareri!

De la an la an vad ca proteică se dă tot mai devreme. Vom ajunge sa dam proteica la Crăciun si sa punem catul la Boboteaza.Sa fim seriosi!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

In conditii de clima rece se recomanda ca fundul fix (chiar daca este din scandura plina) sa fie cat mai departe de rame. La rusi, unde clima este aspra, se foloseste acest sistem. Ei spun ca, cu cat perna de aer (distanta de la fundul rece si pana la leatul inferior al ramelor) este mai mare, cu atat albinele ierneaza mai bine. Eu am ambele tipuri de funduri si nu am constatat diferente semnificative la iernat. La fundurile cu sita eu iernez in fundul gol complet. Dar am funduri speciale facute de mine, cu inaltimea de 145 mm, (distanta dintre leatul inferior al ramei si limita de jos a fundului. Eu stiu de ce am facut fundurile asa de inalte si nu tine de iernat.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mosunick

Citat din: bmdna din Februarie 01, 2016, 08:10:51 AM
In conditii de clima rece se recomanda ca fundul fix (chiar daca este din scandura plina) sa fie cat mai departe de rame. La rusi, unde clima este aspra, se foloseste acest sistem. Ei spun ca, cu cat perna de aer (distanta de la fundul rece si pana la leatul inferior al ramelor) este mai mare, cu atat albinele ierneaza mai bine. Eu am ambele tipuri de funduri si nu am constatat diferente semnificative la iernat. La fundurile cu sita eu iernez in fundul gol complet. Dar am funduri speciale facute de mine, cu inaltimea de 145 mm, (distanta dintre leatul inferior al ramei si limita de jos a fundului. Eu stiu de ce am facut fundurile asa de inalte si nu tine de iernat.
O parere numai....
Exista o mica diferenta de transfer termic daca fundul stupului e situat la distanta mai mare de rame... Eu cred ca e nerelevanta in ansamblu. Cea mai mare parte a caldurii de duce prin capac si prin peretii laterali.
Sanatate
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bmdna

Sigur ca este o parere. Si parerea asta am citit-o in mai multe locuri si nu fac decat sa o transmit. Dar cand fundul este departe jos nu e vorba neaparat de transfer termic ci de circulatia curentilor de aer. Sanatate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Adrian.B.

Citat din: oroles din Februarie 01, 2016, 06:38:42 AM
Citat din: ramysun link=topic=6819.msg22959
Sa intelegem ca nu ne-ati sfatui sa fortam cu o turta proteica acum? Un stupar din zona Bihor mi-a spus ca el baga turta proteica deja de acum (inceputul lui februarie). O fi mai cald si mai timpurie dezvoltarea acolo decat la mine (Cluj)? Multumim tuturor de sfaturi/pareri!

De la an la an vad ca proteică se dă tot mai devreme. Vom ajunge sa dam proteica la Crăciun si sa punem catul la Boboteaza.Sa fim seriosi!
Turta energetica se administreaza ca sa salvam familia. Turta proteica se administreaza ca sa furam startul. Cred ca s-a explicat de sute de ori.

dorindafi

oameni buni , poate in alte zone ale tarii merge lucrarea asta cu startul familiei ceace ma cam indoesc
dar la mine fiind zona montana se stie clar ca familia buna are startul bun si sunt foarte rare cazurile cind derapeaza
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Daca familia este puternica ia startul , daca familia este slaba poti da si laptisor de matca si degeaba

Eugen B

Azi am facut turte proteice, mai de facut si altele, zilele astea vad ca va fi cald si dupa o verificare scurta cei cu matca vor primii asa ceva.
Pun si o poza, sper sa se vada ceva

Mihai Sergiu

Si eu o sa fac dar pe la sfarsitul lunii, cu polen congelat din primavara anului trecut
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Eugen B

Poza asta e cu polen congelat. Dar urmatoarele serii vor fi cu polen uscat si praf de polen.
Sper sa se curete bine zilele astea sa le pot baga.
Vad ca si de duminica vine vreme buna.
Eu astrpt primavara odata. Oricum e de lucru si cu turtele astea, defapt e o pasta ca mierea de groasa