CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: serban din Ianuarie 27, 2016, 09:11:50 PM
        La mine a fost azi o temperatură de 7 grade. La stupul de control erau în ghem 19,8 grade. Am observat pe scândurelele de zbor rosătură de ceară.  :bzz: par ok. Nu am deschis stupii până acum. Pe data de 02.02 se anunță 14 grade. Sper să văd zbor de curățire. Întrebare:
       1.Aș putea face strâmtorare/reorganizare de cuib? Am la rezervă rame cu miere.  Dacă am zbor, aș pune 500 gr. turtă proteică+500 gr.turtă energetică.
       2.Este oportun un tratament cu varachet?
Baga ramele de la rezerva cu miere in casa,apoi vezi daca pe ramele goale nu ai puiet.Daca ai puiet pune rama cu miere langa el.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

serban

     Nu cred să am puiet. Am montat un termometru cu senzor într-o familie cu matcă de anul trecut,matcă care a pontat cel mai târziu. Termometrul a arătat azi doar 19,8 grade.
     Mulțumesc de răspunsuri. ^:)^

dacianu11

Azi au mai avut o zi cu zbor de curatire, ocazie cu care am ridicat capacele sa vad starea familiilor. Nu au puiet iar cu mancarea stau bine. Mia atras atentia in mod deosebit o familie care bazaia foarte tare, mi-am zis: s-a dus o matca, dar erau adunate in ghem si erau pozitionate in partea din fata a stupului. Fiind o temperatura acceptabila afara, am desfacut ramele sa arunc un ochi, ce credeti ca am gasit? Mancare foarte multa, albinele se comportau normal, nu am vazut varoua si avea si matca, si inca una frumoasa.  Care este explicatia voastra la acest fenomen? Aceasta familie bazaia exact ca si o familie care a pierdut matca, eu nu inteleg de ce.....

Bătrânul

Citat din: serban din Ianuarie 27, 2016, 09:11:50 PM
        La mine a fost azi o temperatură de 7 grade. La stupul de control erau în ghem 19,8 grade. Am observat pe scândurelele de zbor rosătură de ceară.  :bzz: par ok. Nu am deschis stupii până acum. Pe data de 02.02 se anunță 14 grade. Sper să văd zbor de curățire. Întrebare:
       1.Aș putea face strâmtorare/reorganizare de cuib? Am la rezervă rame cu miere.  Dacă am zbor, aș pune 500 gr. turtă proteică+500 gr.turtă energetică.
       2.Este oportun un tratament cu varachet?
Pune rama cu miere culcat deasupra cuibului . In rest NU SI NU !!!!

sorinma

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 27, 2016, 04:17:35 PM
Anul acesta au fost multe zboruri de curatire chiar si la mine . Azi am dat turta simpla la 50 familii. Patru au murit de FOAME . Celelalte sint cu populatie mai mare decit la impachetare. De craciuni umbau la apa ..... : noproblem:


Turta din comert sau reteta proprie?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Bătrânul

turta simpla la mine inseamna zahar pudra cu apa .

serban

     Am avut astăzi 14 grade celsius în aer. Am făcut o revizie sumară. Mortalitate nesemificativă,cred eu ca urmare a rețetei d-lui Calmus și a tratamentului cu Apivirol. Consum redus. La două familii puternice am pus preventiv turte energetice Dulcofruct. Nu am încă puiet. Sunt fericit că nu am pierderi. Întrucât le-am deranjat un pic,a fost un zbor bunicel de curățire. :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

sorinma

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 28, 2016, 04:44:39 PM
turta simpla la mine inseamna zahar pudra cu apa .
Am inteles,multumesc
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Ieri am verificat ultimul stup care a sucombat. Era un roi târziu,  facut la sfârșit de iulie. Cauza directă a mortii a fost lipsa hranei. Am verificat caietul si scria ca mancare are suficienta. La ultimul control avea puiet. La vremea aceea majoritatea încetaseră ponta. Nu stiu de ce a ajuns fara hrană.

Pana acum am pierdut un roi pe 2 rame (sau mai bine zis un nucleu) si un roi tarziu. 2015 a fost ultimul an in care am mai facut roiuri târzii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Astazi vreau sa le dau Apifonda la toti care nu au primit, chiar daca e sărbătoare.  Problema e ca s-a anunțat vreme călduroasă si ma astept sa fie rasfirate. Asta îmi îngreunează munca. Tura trecuta am băgat la 0 grade si am avut albine si in chiloți. Tot zboară si când e frig si ti se baga până la piele ca e mai cald. Fum nu am folosit deoarece stiu ca nu e indicat.
Cred ca azi voi folosi ceva fum, mai ales ca pe marți se anunță 16 grade.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

La prima ora este mai frig si termini pana cand se incalzeste.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: cipik din Ianuarie 30, 2016, 08:12:28 AM
La prima ora este mai frig si termini pana cand se incalzeste.
Sunt 5 grade acum. Asa ma gândisem si eu. Ma astept totusi sa mai zboare vreo câteva. Credeam totusi ca este alt secret.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Saptamana trecuta eu am bagat turtele pe la -5 grade, ele erau rasfirate si au mai iesit dar fara ganduri razboinice.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Nu  gândurile lor belicoase sunt  problema. Mi-e mila de cele care raman pe dinafară.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

La mine nu prea au ramas afara, dupa ce am ridicat podisorul si panzele am lasat in aer liber albinele si in 1-2 minte sau retras intre rame. Am pus turta si am inchis.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/