CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Pe seara am tras o fuga la stupi. A nins vreo 30cm, ca abia am ajuns. Minima pana acum a fost de -14. Dar se anunta timp mai cald. Deja incepuse ploaia, temperatura urcase la 5 grade si incepuse sa ploua frumos. Am pus foaie de control pentru varooa la stupii martor. Cel mai plapand stup inca sufla frumos. Am verificat un singur ghem in mare viteza si era la vreo 8cm de speteaza de sus. Desi au avut puiet (ultima serie in decemrie) inca nu au consumat mult peste normalul lui decembrie. Daca vremea se amelioreaza sunt ispitit sa le dau direct sirop dupa 20 ianuarie. Sa nu ma mai chinui cu turte nici eu nici ele.

mape 48-petru manea

Nu se recomanda sirop in ianuarie chiar daca ai hranitor in ghem---vor iesi la zbor la temperaturi mici si multe vor ramane afara si vor muri

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 06, 2016, 09:48:37 PM
Daca vremea se amelioreaza sunt ispitit sa le dau direct sirop dupa 20 ianuarie. Sa nu ma mai chinui cu turte nici eu nici ele.
Se poate da sirop mai ales ca pana acum nu am avut iarna si albinele au zburat. Totul e sa-l ia fara deranj prea mare.

tinumaftei

Albinele nu ies afara decat daca temperatura depaseste 10 grade.
Caut niste INVERTAZA. As adauga la sirop. Oricum mai devreme de 20 ianuarie nu dau inca. Si sunt cu ochiii pe prognoza. Singura saptamana de iarna pe aici se mai anunta a fi ultima din ianuarie.
Ani de zile nu am dat nimic iarna, insa acum nu am hrana suficienta in toti. Saptamana viitoare le dau un supliment proteic gen CalmusDaniel.

Eugen B

Sa nu te prea grabesti cu proteicul

bucovineanu

Daca albinele nu au suficienta mancare, mai ales pe ramele unde au avut puiet pana tarziu acolo sigur nu au si probabil au ramas cuibarite acolo, daca li se da sirop il vor depozita unde au nevoie si au toate sansele sa treaca iarna.  Daca nu li se da au toate sansele sa moara de foame cu mancarea alaturi.

dorindafi

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 07, 2016, 11:24:23 AM
Albinele nu ies afara decat daca temperatura depaseste 10 grade.
Caut niste INVERTAZA. As adauga la sirop. Oricum mai devreme de 20 ianuarie nu dau inca. Si sunt cu ochiii pe prognoza. Singura saptamana de iarna pe aici se mai anunta a fi ultima din ianuarie.
Ani de zile nu am dat nimic iarna, insa acum nu am hrana suficienta in toti. Saptamana viitoare le dau un supliment proteic gen CalmusDaniel.
la 10 grade nici nu se uita sa vada ce derbedeu le da tircoale si fel si fel de sfaturi din nustiu ce filme
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Lucrarile continua

tinumaftei

Azi cald. Dupa amiaza la stupi 13-14grade. Albinele zboara. In special cele aflate cu fata spre soare, semn ca dimineata nu a fost prea cald. Am verificat foaia de control pusa miercuri pt varooa. Rezultat zero. Am dat tratament la stupul martor. Dupa 30 minute 8 varooa "aterizati". Semn ca ar face bine un tratament saptamana aceasta. Maine sau poimaine voi lua foaia de control sa vad rezultatul dupa 24 ore. Familiile mici au ajuns sus, ghemul mergand central. Asta inseamna ca la un frig mai mare pot ramane izolate de hrana. Maine pregatesc turte. Pana vine frigul din nou trebuie puse. Din cate se vede pana acum nu sunt pierderi, chiar si cei mici au inca albina suficienta. Maine voi pune cateva foto si poate incep si prezentarea stupinei mele de la Ghiolpunar.

Eugen B

La mine e cea mai normala iarna din ultimi ani.
sper ca primavara sa fie la fel dd normala.
Astept sa vina vremea sa dam inainte

dorindafi

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 10, 2016, 09:08:50 PM
Azi cald. Dupa amiaza la stupi 13-14grade. Albinele zboara. In special cele aflate cu fata spre soare, semn ca dimineata nu a fost prea cald. Am verificat foaia de control pusa miercuri pt varooa. Rezultat zero. Am dat tratament la stupul martor. Dupa 30 minute 8 varooa "aterizati". Semn ca ar face bine un tratament saptamana aceasta. Maine sau poimaine voi lua foaia de control sa vad rezultatul dupa 24 ore. Familiile mici au ajuns sus, ghemul mergand central. Asta inseamna ca la un frig mai mare pot ramane izolate de hrana. Maine pregatesc turte. Pana vine frigul din nou trebuie puse. Din cate se vede pana acum nu sunt pierderi, chiar si cei mici au inca albina suficienta. Maine voi pune cateva foto si poate incep si prezentarea stupinei mele de la Ghiolpunar.
:hi: pretenas
1 -nustiu cum e la tine s-au la altii dar la mine cind e cald zboara albina indiferent cum e pozitionat stupul
2- spui despre tratament - pai daca era iarna , iarna ce-ai fi facut ?
3- ,, Familiile mici au ajuns sus, ghemul mergand central. Asta inseamna ca la un frig mai mare pot ramane izolate de hrana. ''  =asta inseamna ca nu le-ai bagat suficienta hrana din toamna si nu te grabii cu pierderile ca la stupari primavara se numara bobocii
acuma sa nu te superi pe mine pt cele scrise   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 10, 2016, 09:08:50 PM
..... Maine voi pune cateva foto si poate incep si prezentarea stupinei mele de la Ghiolpunar.

....  :bravo:

Sal Tinu, .....parca localitatii Sipote ii spune Ghiolpunar... sau incurc eu.

tinumaftei

@Bio: chiar asa! sa fie mai exotic, mai ales ca am si niste indieni pe plantatie!
@Dorindafi: parafrazez ce ai spus: Albinele care mor in primavara mor din cauza stuparului. Turte in exces, tratament prost in toamna, cuib nestrans, control din 2 in 2 zile, etc.
familiile au avut puiet pana tarziu si evident au consumat mai mult. Cuiburile arata foarte bine chiar si la roii mici.
In ceea ce priveste tratamentul, specialitatea mea este tratamentul de iarna. Eu tratez cu varachet chiar inainte de craciun, dar anul acesta aveau inca puiet capacit de craciun. Maine sau poimaine voi trata.
In ce priveste zborul albinelor, anul acesta am o parte a pavilionului spre NV, greseala mea. Nu au cum sa plece la fel albinele care sunt spre SE cu cele dinspre NV. Albinelor mele le place sa vada soarele pe geam!!

Gigiatat

Multumesc pentru rabdare.chiar daca nu ma bagati in seama.Sunt nou aici si de vreo 2 ani cu albinele.La cei 26 stupi(familii mari si mici) am pus pe 24 dec.0.5kg turta energrtica.Azi am dat jos blanita de la podisor din dreptul turtei si am pus bucata de folie (ceva mai mare)transparenta,peste podisorul modificat am pus cele ale izolarii:ziar,textile si pe aerisirea cu plasa( 5x10)tot textile.Scopul:formarea picaturilor de condens(necesarul de apa) ,vizualizarea rapida a ghemului in situatii de anormalitate,punerea mai lejera a viitoarei turte etc.Dupa consumul la aceasta data(4 s-au atins mai serios de turta),rautate,iesire dupa apa cred ca au ceva puiet.Pentru scopul mentionat ,am facut bine ? Va rog,parinteste.   

romikele

Cred ca te-ai cam grabit cu turtele, macar pana la revelion trebuiau sa-si asigure singure mancarea.
Daca totusi le-ai dat, sa faci mai des control auditiv, daca ceva ti se pare in neregula, sa poti interveni.
Albinele au in aceasta perioada mare nevoie de liniste, aer si hrana.
Nu e rau ca ai pus acea folie, sa poti urmari ce se intampla cu ghemul, fara a le deranja, sper ca ai si sita de aerisire la podisor!

Bun venit si tine-ne la curent cu evolutia apicola, avem ce invata unii de la altii, nu conteaza experienta.
:welcome: :hi: