CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

pad3

dupa sarbatori plec iarasi din tara si am vrut doar sa ma asigur ca sunt ok. nu era momentul sa umblu la ele erau peste 12 grade dar vant puternic. nu stiu daca mai ajung la ele asa ca... da... am bagat furtunul oro.
crezi ca era mai bine cu streptoscopul ? =)) =)) =)) =))
somnul ratiunii naste monstri

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: pad3 din Decembrie 28, 2015, 08:24:54 PM

crezi ca era mai bine cu streptoscopul ? =)) =)) =)) =))
Vrei sa le iei pulsul? Eu doar cu stetoscopul le ascult. Il am de la un tensiometru clasic. Ii scot insa capatul rotund si il las ca furtun. Cu capatul ala rotund nu se aude nimic deoarece am peretii grosi. Tot pe urdinis e  mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Astăzi am verificat temperatura  de la un stup la care am montat un termometru cu senzor: -9 gr.C afară, -3 gr. C pe podișor și 22,3 gr.C în cuib.Nu am puiet încă. :wink2:

tinumaftei

Azi timp frumos desi friguros. Albinele zumzaie frumos. Pana acum nu le-a deranjat cu vreo turta. Cei mai mici sunt la 6-7 cm de podisor. Probabil pana in 20 ianuarie au ce manca. Multi zumzaie puternic. Mai mult ca sigur au puiet. Imi pare rau ca nu am reusit sa le dau un varachet inainte de craciun. Acum trebuie sa astept sa iasa seria de puiet, asta undeva dupa 10 ianuarie, daca vom avea aici 8-10 grade. Fata de anul trecut este mult mai bine. Speram sa fie asa pana la primavara.

Marius-ursulakhe

Ieri am pus si eu ceva turtă la 7 fam care sau ridicat sus si sigur au puiet sau nu au încetat oatul in toamna (turtă e din miere de floarea soarelui)

nickialomita

Daca au puiet nu e bine ....Asta inseamna ca zilele frumoase le-au pacalit si unele s-au apucat de ouat.

Marius-ursulakhe

Inainte de crăciun am verificat o fam si avea puiet
Ieri am verificat fonic câteva fam si toate au acelasi bazați ca cea care avea puit

aditza_71

Nu e bine ca ai puiet la timpul asta.Macar sa-ti fie restranse bine familiile , ca altfel  s-ar putea sa ai probleme.

tinumaftei

Nu e bine, nu e bine, nu e bine. Asta are legatura cu starea vremii si nu cu priceperea apicultorului. In ce ma priveste cred ca nu e nici bine nici rau. Totul este sa ai mancare de calitate si ceva pastura. Valul de vreme severa a trecut deja, pe aici. De maine incep temperaturile pozitive. Pana la 15 februarie nu se anunta decat maxime pozitive, cu rare minime negative. Asta e de bine.

stefan1

  In decembrie cantarul a scazut 1,4 kg, mult mai mult decat trebuia. Sigur au puiet! Rau e ca nu au avut nici o zi de zbor (au fost in doua zile maxime de 8o).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Inainte nu ai avut vreme buna?
la mine a fost tot rece si nu am puiet din cate am vazut, din ianuarie incepe ponta la mine de obicei, probabil ca daca se mai incalzeste va incepe treaba.

nickialomita

Ponta la matca poate sa inceapa mai devreme decat normal din mai multe motive inclusiv daca tot deschizi sa "te uiti" la o familie.
Stupii se deranjeaza doar daca e strict necesar.

stefan1

 Ponta la stupi poate incepe daca sunt multe zile calde legate. Deea e bine ca in fiecare luna sa fie doar 2-3 zile calde, apoi sa vina frigul. Chiar daca regina a ouat o anumita suprafata sau char daca e puiet mic de 4-5 zile, un frig mai mare face pe albine sa consume puietul si sa revina la iernarea normala. Daca a avut timp sa creasca mai mult larvele, la 7-8 zile, incep sa le capaceasca si sunt apoi obligate sa tina temperatura optima pentru puiet, lucru care incurajeaza matca sa oua in continuare. Totusi daca vremea e tare rece, matca intrerupe din nou ponta. Dar pericolul este ca ghemul fixat pe puiet sa se departeze de rezervele de miere si familia sa moara de foame cu mierea la 5-10 cm de ghem. Familiile care au intrerupt cresterea puietului mai devreme in toamna, sunt mai inclinate sa inceapa mai devreme ouatul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

la mine de obicei din practica, am observat ca inceteaza ponta la inceput de noiembrie sau sf de octombrie si undeva in ianuarie o incepe iar.