CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

stimularea cu sirop inaintea unui cules nu are legatura cu polenul , e cu totul altceva
cit despre polen, cum nu este ? de primavara sai pina toamna nu-si pot aduna doua rame cu polen ?
pai unde stai nepoate cu stupii in pestera   :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Cipi

M-am referit la "stimularea" inainte de inflorirea pomilor, cand nu exista prea mult polen, poti sa-i dai 10 litri de sirop, ca matca nu va oua mai mult decat trebuie daca nu vine polen de afara.

MirceaCalin

Profitând de vremea însorită de azi "m-am băgat" rapid prin stupi.
Am scos benzile de Mavrirol pe care le-am avut atârnate printre rame din 15 oct. şi am băgat pentru prima dată turte Dulcofruct (simple), să văd cum merge.
Anul trecut am folosit BeeFonda energetic de trei feluri şi Apiluk proteic în primăvară.
Nici un păduche pe cartoanele instalate "de control" sub stupi; doar rosătură de ceară.

Cipi

o sa fii multumit de turtele de la Dulcofruct, nu cred ca aceste turte contin altceva decat zahar.

RazvanTi

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 04, 2015, 08:20:46 PM
... şi am băgat pentru prima dată turte Dulcofruct (simple), să văd cum merge.
...
turte de acum?!?!?!  :uimit: :uimit: cum sa mearga?!?!?!
la primavara te vaiti ca de ce au murit mai bine de jumate din stupi si o sa dai vina pe varachet... ))/ ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima


Eugen B

Dn. Mircea ce miere ai in stupi daca le dai turta deja??
Eu tot timpul incerc sa am minim miere pana in martie-aprilie.
E bine sa ai miere in ei peste iarna pentru o mai buna incalzire.
Dn. Cipi tu nu ai salcie deloc in zona?

MirceaCalin

Din păcate nu am prea multă miere pentru că n-am reuşit să fac completările la timp...

Eugen B

La timp ce data te referi? Puteai pune vreo 2 pungi de 3kg si era bine zic eu.
Oricum turta la data asta mi se pare f grav. Adevarul este ca si seceta care a fost a facut sa nu prea avem mancare in ei.
Anul asta cred ca a fost record de hrana completata la stupi

apivasmob

Citat din: Eugen B din Decembrie 05, 2015, 07:11:20 PM
La timp ce data te referi? Puteai pune vreo 2 pungi de 3kg si era bine zic eu.
Oricum turta la data asta mi se pare f grav. Adevarul este ca si seceta care a fost a facut sa nu prea avem mancare in ei.
Anul asta cred ca a fost record de hrana completata la stupi
La cei care au fost lacomi si au dat la blana..... ramele
Sanatate tuturor apicultorilor

Eugen B

Eu fara sa storc din cuib tot am avut completari. Cine a stors din cuiburi si nu a avut toamna cules sigur in primavara vor avea un start slab

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Decembrie 05, 2015, 07:50:06 PM
Eu fara sa storc din cuib tot am avut completari. Cine a stors din cuiburi si nu a avut toamna cules sigur in primavara vor avea un start slab
Folosesc doar stupi verticali pentru că evit să mă "întâlnesc" cu cămăşile nimfale.
Deci, evident, nu storc rame de cuib !

Eugen B

Eu m-am referit la cei care storc. Se stiu ei.
Si ti-a fost asa de greu sa scoti cateva rane din cat si sa pui pungi cu ceva mancare?

bmdna

Eu sint amator, dar ca sa nu ajung sa dau turte pe vremea asta, eu opresc din primavara, pentru fiecare familie un numar de rame pline cu miere. Aceste rame pline le intercalez cu unele mai goale in august si las albinele sa-si construiasca cuibul de iernare. In felul asta renunt la o parte din miere, storc mai putin, dar nu am batai de cap cu "completarea" hranei.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

Fiecare face cum crede. Eu ramele din cuib le pastrez pt roi sau la iarna, dar tot ce e in cat storc. Eu merg pe completari si stau linistit toata iarna. Nu dau turte sau alte chimicale