CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

ei , daca pina acuma nu i-ai impachetat inseamna ca si primavara la tine vine mult mai repede
adica 3 luni de iarna  :roll: pai asa sa tot faci apicultura   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Cand am iernat prima data in acest loc primul inghet a fost pe 10 ianuarie.
Astazi au fost 23-24 grade, cu usoara adiere de vant dinspre SSW.
De maine incep trei zile mai reci dar nu sub 12 grade cu precipitatii slabe insumate de max 8l/mp, dupa care temperatura va mai creste cateva zile la 15 grade. Poate mi se coace puietul cu cu consum mic de miere!!?

crisian-nicolae


tinumaftei


dan sebastian

Azi am pus gratiile la urdiniș si am pus cate o blăniță in partea din spate sa stea stupii aplecați spre față.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cipi

tinumaftei, din ce judet esti, unde ai stupina?

bio

...azi am fost cu familia la stupina si am m-ai strins cite una alta de la ferma.

Miine daca m-ai prind macar o jumate de zi fara ploaie termin cam tot ce era de facut la ferma pe anul acesta si pina primavara uit de albinele din pavilioane.  .

..in fiecare toamna elementele in miscare de la pavilioane le imbrac, le fixez  in spuma poliuretnica . Anul acesta cred ca si la usi, sa nu cumva sa le miste vinturile iernii, le bag spuma... si mai deschid pavilioanele la inceput de martie.

tinumaftei

Citat din: Cipi din Noiembrie 22, 2015, 08:15:04 PM
tinumaftei, din ce judet esti, unde ai stupina?
Stau la Constanta
Ferma apicola o am la Cogealac dar  grosul stupilor pe o vatra la 'Ghiolpunar', un sat la 2km de frontiera cu BG.

MirceaCalin

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 22, 2015, 09:09:35 PM
Stau la Constanta
Ferma apicola o am la Cogealac dar  grosul stupilor pe o vatra la 'Ghiolpunar', un sat la 2km de frontiera cu BG.

Eu aş zice că ar trebui "modificat" profilul, ca să ştie toţi cine suntem şi de unde.
Se scutesc presupuneri sau discuţii suplimentare pe temă.

apivasmob

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 22, 2015, 11:03:07 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 22, 2015, 09:09:35 PM
Stau la Constanta
Ferma apicola o am la Cogealac dar  grosul stupilor pe o vatra la 'Ghiolpunar', un sat la 2km de frontiera cu BG.

Eu aş zice că ar trebui "modificat" profilul, ca să ştie toţi cine suntem şi de unde.
Se scutesc presupuneri sau discuţii suplimentare pe temă.

Si cine va opreste sa va dati datele ?  :hi:
Sanatate tuturor apicultorilor

bio

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 22, 2015, 11:03:07 PM
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 22, 2015, 09:09:35 PM
Stau la Constanta
Ferma apicola o am la Cogealac dar  grosul stupilor pe o vatra la 'Ghiolpunar', un sat la 2km de frontiera cu BG.

Eu aş zice că ar trebui "modificat" profilul, ca să ştie toţi cine suntem şi de unde.
Se scutesc presupuneri sau discuţii suplimentare pe temă.

...Mircea,.. :smile:...,??.. in ce zona a tarii spui ca i-ti desfasori activitatea apicola ?.. ca la mine nu imi apare la profilul tau nici o adresa .

romikele


MirceaCalin

Citat din: bio din Noiembrie 23, 2015, 06:37:06 PM
...Mircea,.. :smile:...,??.. in ce zona a tarii spui ca i-ti desfasori activitatea apicola ?.. ca la mine nu imi apare la profilul tau nici o adresa .

Click pe username !

Acolo apar informaţiile pe care fiecare vrea să le facă publice.
( Mesaje, Text personal, Gen, Vârsta şi Locaţia )

tinumaftei

Am impachetat stupii! 26.11.2015. Am fost prins cu alte activitati si am postat doar azi.
O buna parte din zi a fost cald spre 14 grade. Albinele inca zburau dupa apa iar unele mai aduceau polen. Am vazut cateva papadii inflorite. Iarna nu vine curand aici dar incepe sa fie o toamna mohorata.

tinumaftei

foto