CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: romikele din Octombrie 10, 2015, 12:38:53 PM
Familiile ajutătoare nu intră în astfel de calcule.
probabil , dar fac parte din aceeasi stupina si pina la urma si cu ele se fac cheltueli ori ar trebui sa renuntam la ele
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Eu am profitat de vremea călduţă şi am făcut al 4-lea tratament consecutiv cu Varachet.
Încă mai sunt destul de mulţi păduchi...
Aici sunt extremele:

cocobeny

Si eu am facut ieri al 3-lea tratament cu VF dar nu au cazut la majoritatea familiilor nici un paduche, total din 21 fam. am vazut 3 paduchi, au fund ativaroua stupii asa ca am putut vedea pe subar destul de bine, oare sa nu fie sau ce sa cred.  :cool: :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

dan sebastian

Eu le-am făcut acum  3 săptămâni tratament și au căzut și atunci și după aceea. Am vazut peste 100 în zona diafragmei. Aștept să se încălzească să le dau din nou.
E f. bine dacă ai așa puțin.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Am rămas "doar" cu cele 4 tratamente cu Varachet pentru toamna acesta...
Totuşi, după restrângerea pentru iarnă am adăugat şi câte două benzi de Mavrirol pentru fiecare familie.
Aş dori să-mi spună cineva ce flori sunt acestea, că le vizitează grozav albinele. Tulpinile se prezintă sub forma unei tufe şi au o culoare mov deschis.

happy

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 16, 2015, 08:14:38 PM
Am rămas "doar" cu cele 4 tratamente cu Varachet pentru toamna acesta...
Totuşi, după restrângerea pentru iarnă am adăugat şi câte două benzi de Mavrirol pentru fiecare familie.
Aş dori să-mi spună cineva ce flori sunt acestea, că le vizitează grozav albinele. Tulpinile se prezintă sub forma unei tufe şi au o culoare mov deschis.
Florile se numesc aster si dau mult polen acum in octombrie(dadeau de fapt ca le-a palit frigul).Benzile de mavrirol se pun deaupra ramelor de obicei,intre rame mai putine albine au acces la ele.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MirceaCalin

Citat din: happy din Octombrie 16, 2015, 11:36:11 PM
Florile se numesc aster si dau mult polen acum in octombrie...
Mulţumesc mult pentru informaţie ! 
Săptămâna trecută, tufa din poză era plină de albine pe aproape toate florile.

Citat din: happy din Octombrie 16, 2015, 11:36:11 PM
Benzile de mavrirol se pun deaupra ramelor de obicei,intre rame mai putine albine au acces la ele.
Ştiu asta dar din cauza infestării deosebite pe care am avut-o şi pentru că se apropie frigul cu paşi repezi, consultându-mă cu doi veterani/experţi de pe forum am concluzionat că introducerea benzilor în (viitorul)ghem ar fi mult mai folositoare decât pe rame (aşa cum se pretează în perioadele mai calde), unde circulaţia albinelor va înceta cât de curând

dacianu11

Azi am facut ultimul tratament cu Mitac, si le-am pus cate o paturica peste rame. Am 3-4 nuclee de cate o rama cu albina, care vreau sa le trec iarna ca sa am rezerva de matci in primavara. Azi am verificat un nucleu care stiam ca are mancare putina, iar surpriza a fost mare sa vad ca la aceasta data rama a fost plina de oua si intra-devar avea si mancare putina. Mai mult ca sigur acesta nu trece iarna. Oricum, nucleele anul acesta sunt mai mult pentru teste, sa vad cam ce si cum......

milu56

Nucleele pot trece iarna dar unite toate intro cutie cu diafragma despartitoare.

dacianu11

Asa le am. Am o cutie in care sunt toate si au perete comun.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dacianu11

Asta e lada in care am nucleele:

bio

Ieri dupa amiaza am terminat de adunat ultimile caturi dupa familii...

.. de azi incep sa intru in cuiburi pentru a mai scoate ceva rame,... sper sa termin in citeva zile daca ma ajuta conditiile meteo .

bismark

    Dupa cum vad nu mai ai timp sa treci pe la mine, asa daca vremea peremite de saptamina viitoare incep sa scap de puietii de goldani si goji.Prietenii credeau ca treci pe aici si sa iei si pentru ei.Da-mi un bip sa stiu ce fac. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/