CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

De ceva vreme tot completez proviziile de iarna. Sunt multumit macar ca de ceva vreme macar polen cara destul de bine, nectar nu prea , dar asta e.

oroles

Citat din: Eugen B din Septembrie 13, 2015, 10:00:31 PM
De ceva vreme tot completez proviziile de iarna. Sunt multumit macar ca de ceva vreme macar polen cara destul de bine, nectar nu prea , dar asta e.
Nu e cam tarziu pentru asta?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Ieri 12 septembrie am inceput hranirile de completare a hranei pentru iernare.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Inca nu am terminat cu extrasul de miere,azi termin de extras ultimi stupi cu miere de mana,din 15 sep.adica de maine o sa incep complectarile de hrana,stimulari nu am facut pana acum pt.ca a venit din natura.

Eugen B

Oroles nu e tarziu deloc. Am inceput de la jumatatea lui august la stupi si la roi le dau in continuu de cand sunt facuti. In momenutu de fata nu este cules mai deloc de nectar si in loc de puietul care iese nu baga nimic, si in plus nici coroanele nu sunt foarte mari. O sa le bag mancare cat va fi nevoie sa isi faca rezerve necesare pentru un iernat linistit.
Si in plus eu nu dau sirop de zahar, le bag apiinvert acuma.

oroles

Citat din: Eugen B din Septembrie 14, 2015, 08:54:01 AM
Oroles nu e tarziu deloc. Am inceput de la jumatatea lui august la stupi si la roi le dau in continuu de cand sunt facuti. In momenutu de fata nu este cules mai deloc de nectar si in loc de puietul care iese nu baga nimic, si in plus nici coroanele nu sunt foarte mari. O sa le bag mancare cat va fi nevoie sa isi faca rezerve necesare pentru un iernat linistit.
Si in plus eu nu dau sirop de zahar, le bag apiinvert acuma.
La mine sunt bucuros ca imi trag albinele mierea de pe ramele marginase si de dupa diafragma mai ceva ca in anii precedenti. Un stup mediu mi-a tras intr-o saptamana o rama plina ochi de miere de dupa diafragma.  Cand sa descapacesc, nu mai aveam ce descapaci. Am auzit ca toamna aceasta va fi lunga. Sa speram ca iarna va fi normala.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Da. Asa sper si eu. Eu acuma le dau mancare si ramele care raman cu miere si sirop le pastrez pentru roii de la anu sau in caz de urgenta. Sper sa adun si anu asta cateva sute ca in primavara si cand fac roii sunt excelente.
Eu le dau acuma sa aiba destula mancare sa stau linistit pana in primavara.

bucovineanu

Citat din: stefan1 din Septembrie 14, 2015, 03:12:50 AM
  Ai avut cules de mana?    :hi:
A fost mana insa intr-o perioada atipica fata de alti ani. A inceput culesul de mana inca din luna mai si a tinut pana pe la inceputul lui iulie. La inceputul lui iulie, cand in alti ani incepea secretia de mana, in acest an s-a oprit, banuiesc din cauza secetei excesive.

claudiu_tgv

Citat din: oroles din Septembrie 14, 2015, 09:51:55 AM
Citat din: Eugen B din Septembrie 14, 2015, 08:54:01 AM
Oroles nu e tarziu deloc. Am inceput de la jumatatea lui august la stupi si la roi le dau in continuu de cand sunt facuti. In momenutu de fata nu este cules mai deloc de nectar si in loc de puietul care iese nu baga nimic, si in plus nici coroanele nu sunt foarte mari. O sa le bag mancare cat va fi nevoie sa isi faca rezerve necesare pentru un iernat linistit.
Si in plus eu nu dau sirop de zahar, le bag apiinvert acuma.
La mine sunt bucuros ca imi trag albinele mierea de pe ramele marginase si de dupa diafragma mai ceva ca in anii precedenti. Un stup mediu mi-a tras intr-o saptamana o rama plina ochi de miere de dupa diafragma.  Cand sa descapacesc, nu mai aveam ce descapaci. Am auzit ca toamna aceasta va fi lunga. Sa speram ca iarna va fi normala.

Rame capacite cu miere? O sa ma uit si eu daca trag mierea in cuib. Nu de alta, dar la mine, pe vremea asta, mi-e frica sa descapacesc rame din cauza furtisagului. Au venit la furculita de descapacit , si n-am lasat-o mai mullt de 5 min pe stup. Apoi au trecut la atac in alt stup. 

Eugen B

O parte din protofilul din care discutam. Pentru la primavara sunt asigurat.

MirceaCalin

#1961
Am profitat de căldura nefirească şi pe la ora 13:00 am administrat prin pulverizare Apivirol iar spre seară am făcut un tratament cu Varachet.
Concluzii: - Apivirolul are un miros deosebit de plăcut; sper să fie şi eficient.
                - infestarea cu Varroa este grozavă; subscriu întru totul topicului deschis de dl. bucovineanu !

PS: Viespile parcă au căpiat; au intrat două în celule cu miere dintr-o ramă pe care am scos-o şi mă uitam pe ea, înainte de a pulveriza Apivirolul.

ciucur

Bai frate, mai bine nu ma uitam la poza!
Acum iar sunt stresat ca Varachetul meu nu a fost bun pentru ca au cazut foarte putini varroa.
Trebuie sa fac ceva. Ori benzi impregnate, ori furetto.

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Heh...nu ştiu dacă ajută dar Varachetul folosit era fabricat in august 2015...

sandupop

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 16, 2015, 12:46:55 AM
Heh...nu ştiu dacă ajută dar Varachetul folosit era fabricat in august 2015...
Din acelasi lot am dat si eu. Foarte putini paduchi au căzut..sau nu sant sau nu e bun varachetul.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.