CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Bio, cred ca nu recunosti ca inca te lupti cu carnatii si vinul  :rotfl: . E greu sa intrii in ritm dupa hibernare.
Si la mine e frig dar aparu soarele. Sper sa topeasca zapada macar de pe capace.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

La mine de vineri mai astept o repriza de primavara. alunul incepe sa infloaresca si sper sa adune albinele ceva polen. Pastura este in ei destula si in plus mai le dau ceva praf de polen care le place f mult.
Din martie sper sa fie caldut ziua sa incepem treaba tare.

Dacul

 :rusine: :rusine:Am facut o verificare si am gasit doua roiuri moarte.Fiind incepator am mai citit intr-o carte pt incepatori sa invat cite ceva.La hranirile de completare scria autorul ca siropul care se administreaza nu trebuie fiert pt ca exista pericolul de a se cristaliza pe timpul iernii,dar se pare ca rezultatul este tocmai invers.Miere naturala au strins cam putina si dupa ce au consumat-o au ramas cu cea cristalizata care au facut-o din siropul nefiert.

bucovineanu

Siropul din rame cristalizeaza daca este prea concentrat. Adica daca siropul are concentratia mai mare de 2\1, indiferent daca se fierbe sau nu zaharul.

istodorescu vasile

Citat din: bucovineanu din Februarie 20, 2015, 08:56:03 PM
Siropul din rame cristalizeaza daca este prea concentrat. Adica daca siropul are concentratia mai mare de 2\1, indiferent daca se fierbe sau nu zaharul.
corect!

kosta

buna seara,azi in judMH (la 15km distanta de Strehaia)a fost o zi superba pt albine,au facut un zbor de curatire care a inceput pe la 11,30 si a durat pana aproape de 2,30,fiind si prima mea iernare cu albine,am reusit sa le scot in primavara pe toate,tin sa le multumesc unor persoane de pe acest forum,pe care  "i-am bombardat"cu intrebari pe privat din toamna pana in in iarna k mi au raspuns cu mare drag la intrebari -sanatate multa va doresc la toti membrii APIARDEAL

Dacul

Citat din: istodorescu vasile din Februarie 20, 2015, 08:56:53 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 20, 2015, 08:56:03 PM
Siropul din rame cristalizeaza daca este prea concentrat. Adica daca siropul are concentratia mai mare de 2\1, indiferent daca se fierbe sau nu zaharul.
corect!
Concentratia nu a fost mai mare dar altceva s-a intimplat .

bucovineanu

Eu folosesc in fiecare an sirop in care nu fierb zaharul si nu mi s-a intamplat sa cristalizeze.
Spune exact cum ai preparat siropul.

bio

Citat din: dan sebastian din Februarie 18, 2015, 09:29:46 AM
Bio, cred ca nu recunosti ca inca te lupti cu carnatii si vinul  :rotfl: . E greu sa intrii in ritm dupa hibernare.
.....


Ce vin...ce cirnati...:))..

Iarna aceasta nu m-am ingrasta decit cu 4-5 kg fata de toamna.... si cred ca m-am ingrasat ca aproape in fiecare seara dupa masa de seara care este in jur de ora 19 pina la ora 23-24 cind ma pregatesc de nani maninc ~ 1 kg de mere...

..vin doar ce am baut cind am fost la ferma la albine, ~ 1 litru pe fiecare zi de stat la ferma ca m-am luat cu musafirii de la ferma...  . Acasa nu cred ca am baut din toamna pina acum 2 litrii adunat  cu toate sarbatorile.....

oroles

Citat din: bucovineanu din Februarie 20, 2015, 08:56:03 PM
Siropul din rame cristalizeaza daca este prea concentrat. Adica daca siropul are concentratia mai mare de 2\1, indiferent daca se fierbe sau nu zaharul.
Siropul mai cristalizeaza si daca s-a pus prea multa sare de lamaie / acid acetic. Nu trebuie sa se puna mai mult de 1,5 grame de sare de lamaie per kg de zahar.

Azi mi-au iesit o parte dintre albine si mie, motiv pentru care ies din silenzio stampa. Nu am mai avut zbor de curatire din 24 decembrie 2014.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dacul

Citat din: bucovineanu din Februarie 20, 2015, 09:36:40 PM
Eu folosesc in fiecare an sirop in care nu fierb zaharul si nu mi s-a intamplat sa cristalizeze.
Spune exact cum ai preparat siropul.
L-am preparat la cald dar fara sa-l fierb,adaugind si sol de sare de iamiie nu mai multa ca altadata cind nu au fost probleme.Este mai sanatos nefiert?As fi interesat si de reteta asta.

mosunick

Drgii mosului, azi am scos albinele din interiorul in care au iernat. Gata cu boieria. Am dat startul la ponta matcilor.
Si le-am si administrat niste pasta a la Daniel Calmus...
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dan sebastian

Oroles de ce ai fost in silentio stampa ?
:bravo: Mosunick !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Februarie 21, 2015, 10:41:37 PM
Oroles de ce ai fost in silentio stampa ?
Ca m-au enervat niste colegi si nu am mai dorit sa intru in polemici cu ei, mai ales ca ii respect si ii recunosc ca profesionisti. De dragul relatiilor bune!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Cam drastic, insa un gest frumos.
Ai aplanat posibilele conflicte asa.
Ai reusit sa faci o evaluare a iernarii ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.