CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

 Si azi  am ocolit  in cerc larg albinele pentru a nu-i deranja   :hi: =D>

mosunick

Citat din: Nedelcu Ionut din Ianuarie 29, 2015, 07:03:07 PM
Aproape am terminat cu micronucleele si nici nu stiu ce or fi de capul lor, dar o sa le experimentăm! Oricum,iarna e pe sfârșite! Sănătate maxima Domnilor!
Ce model ti-ai facut?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Nedelcu Ionut

Sunt pe 3 rame mici ,nimic special!
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nelly88

Astazi am verificat prin sondaj vreo 3 familii de albine si nu am gasit puiet. E cineva prin zona care a mai verificat?

dorindafi

cred ca intrebarea nu a fost formulata cum trebue !
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

un OM

Am admirat albinutele cum zburau. Desi temperatura a fost maricica, 13-14 grade, vantul a batut destul de bine.

oroles

La mine in stupina au fost circa 8-9 grade si deci albinele nu au zburat. Cu toate acestea, l-am rugat pe socrul meu sa verifice la cativa daca au consumat turta de Beefonda. Si cei pe care ii suspectam ca nu ar mai avea hrana mai aveau pana la jumatate de turta (turta a fost bagata in 17 ianuarie). In consecinta, cred ca voi mai interveni cu vreo turta pe la sfarsitul lui februarie. Interesant e ca parca au facut un covrig din turta. Au ros de pe mijloc si au lasat mrginile.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Citat din: oroles link=top     Interesant e ca parca au facut un covrig din turta. Au ros de pe mijloc si au lasat mrginile.
/quote]

Si la mine la fel au facut.

Eugen B

La mine a fost vant foarte puternic si la unii stupi capacele au fost aruncate, dar totul a fost rezolvat. Au fost luate si acoperisuri in zona si vantul a facut ceva pagube, dar totul cred ca se va remedia. Sper sa vina si ramele odata sa le rezolv. Fagurii au venit. Oricum deja incepe treaba din ce in ce mai mult. Ce mai, astept primavara :))

lory 1970

  astazi in urma vintului de azinoapte am fost nevoit sa repun capacele pe 2 stupi,care au fost ridicate de vint  unul fiind rasturnat de pe postament ,albinele au ramas ghem ,nu stiu ce pierderi au avut, rea pre frig sa ma mai uit la ele,
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)

v.vlad

era bine daca il bagai pt cateva ore la caldura ca sa se reorganizeze ghemul . asa , din cazatura , e posibil ca o parte din albine sa  fi cazut pe fundul stupului si  acolo au ramas

dan sebastian

A batut vantul si la mine. Am prins cateva ferestre si le-am pus prima turta proteica din miere si inlocuitori polen, 4% proteina. ce le pusesem acum 2 sapt., miere de rapita 150-200 gr./fam. a fost consumata de unii total, de altii jumatate. Oricum s-au obisnuit sa aiba hrana sus si sa o consume.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#1737
Citat din: dan sebastian din Februarie 01, 2015, 07:06:08 AM
A batut vantul si la mine. Am prins cateva ferestre si le-am pus prima turta proteica din miere si inlocuitori polen, 4% proteina. ce le pusesem acum 2 sapt., miere de rapita 150-200 gr./fam. a fost consumata de unii total, de altii jumatate. Oricum s-au obisnuit sa aiba hrana sus si sa o consume.

Nu e cam devreme pentru proteica?

Legat de ce spuneati cu luatul vantului capacele. La mine nu se intampla asa ceva. Capacele se imbina in falt si sunt suficient de grele ca sa nu le poata lua vantul. Daca nu au falt capacele si au marginea destul de inalta nu sunt probleme cu luatul vantului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: oroles din Ianuarie 31, 2015, 08:53:00 PM
. Interesant e ca parca au facut un covrig din turta. Au ros de pe mijloc si au lasat mrginile.
asta datorita faptului ca ai pus turta deasupra ghemului dar fi sigur cavor consuma si restul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mirea-daniell

Cam devreme cu proteica. De ani buni urmaresc un zbor bun de curatire in februarie si cam in jur de 15-20 februarie le pun turta proteica. Nu ascund faptul ca mai am emotii cand martie este urat si nu prea ies afara. Ieri am fost si eu in stupin si le-am pus serbet facut de mine, pe cel vechi pus pe 12 ianuarie marea majoritate l-a luat (500g). Incep sa pregatesc si eu turtele proteice cu proteina 13-15% pentru a le avea gata  de introdus dupa zborul de curatire pe care sper sa il aiba pana pe 15 februari. M-am uitat http://www.accuweather.com si se pare ca o sa fie o zi cu 13 grade dar sper sa nu modifice prognoza. Si inca ceva legat de proteina din turta, 4% este ca si cum n-ar fi, mai mult incurca, pentru a fi eficienta proteina trebuie sa fie minim 10% altfel nu prea stimuleaza