CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bmdna

Eu nu prea as cumpara miere din piata.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tassevasi


[/quote]
Cam scumpa mierea in zona voasstra! In Piata Mare la Bacau apicultorii o dau cu 18 lei per kg, cu tot cu borcan.
[/quote]



Sunt  bani mai putini pe piata  voastra  si omul e  nevoit sa lase la pret.

MirceaCalin

Azi la târgul apicol de la Tg. Mureş erau standuri unde mierea de salcâm era 40 lei borcanul de 1kg !

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 24, 2015, 06:19:00 PM
Azi la târgul apicol de la Tg. Mureş erau standuri unde mierea de salcâm era 40 lei borcanul de 1kg !
shi cite borcane s-au vindut , 5/10 de la tot atitzia producatori ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Cum Dumnezeu de la postarea mea apare tassevassi? :D Aia e postarea mea. Cum am reusit? Eroarea lui Tassevassi de citare?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

A folosit si la inceptul textului tagul [/quote].
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

tassevasi

Citat din: oroles din Ianuarie 24, 2015, 06:51:30 PM
Cum Dumnezeu de la postarea mea apare tassevassi? :D Aia e postarea mea. Cum am reusit? Eroarea lui Tassevassi de citare?

Acela-i citatul tau , dar vad ca nu l-a incadeat in chenar  :)
  Mai jos am scris eu parerea.  :hi:

Eugen B

Am citit de la postarea mea toate postarile. Daca ai putini stupi cred ca poti face turte ( dar fiind in domeniu , sincer ma indoiesc de invertirea facuta acasa), dar cine are multi cred ca este foarte multa munca. Fiecare face ce crede si respect pe toate lumea care face tot felu de lucruri pentru apicultura. Nu cred ca ar fi o problema cu mancarea in stupi daca am asigura cat trebuie din toamna.

bucovineanu

Nu am dat si nu am de gand sa dau vreo data turte.
Dar pun si eu o intrebare: cine garanteaza ca turtele din comert contin numai zahar invertit?

Eugen B

De turte eu nu stiu, dar sirop invertit am folosit si nu am vazut probleme. Si apifonda din cand in cand(adica doar daca era ceva urgenta) si tot nu au fost sesizate probleme. Restul de produse si substante din comert nu am folosit.

cristi75

azi am pus turtele proteice, zahar si polen recoltat de la albinele mele
nu imi permit sa dau miere la seceta de anul trecut, de fapt niciodata nu mi=am permis :lol:
fara turte nu de poate azi m=am enervat pe un roi care mancase doua turte deja si l=am desfacut convins ca nu are matca, din fericire avea , mai avea si aproape juma de rama cu puiet de toate varstele, iarna prea calda pentru o matca tanara

dan sebastian

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2015, 08:01:14 PM
Nu am dat si nu am de gand sa dau vreo data turte.
Dar pun si eu o intrebare: cine garanteaza ca turtele din comert contin numai zahar invertit?
Nimeni nu garanteaza nimic. Las ca turte am dat eu si pt. dvs. Imi doresc sa ajung in situatia dvs. Acum stau cel mai bine din ultimii 4 ani. Am dat acum 1 sapt cate 150 - 200 gr. de miere de rapita cristalizata. Eu nu vad un minus punerea unei pungi peste rame.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Citat din: cristi75 din Ianuarie 24, 2015, 08:24:42 PM
azi am pus turtele proteice, zahar si polen recoltat de la albinele mele
nu imi permit sa dau miere la seceta de anul trecut, de fapt niciodata nu mi=am permis :lol:
fara turte nu de poate azi m=am enervat pe un roi care mancase doua turte deja si l=am desfacut convins ca nu are matca, din fericire avea , mai avea si aproape juma de rama cu puiet de toate varstele, iarna prea calda pentru o matca tanara
Trebuia sa te inervezi pe tine . Ce sa faca albinele daca tu le dai.Pana acum 2 turte si de azi
a 3 a si proteica, e mult prea devreme . Experimenteaza . Tine-ne la curent.

Adrian.B.

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2015, 08:01:14 PM
Nu am dat si nu am de gand sa dau vreo data turte.
Dar pun si eu o intrebare: cine garanteaza ca turtele din comert contin numai zahar invertit?
Nimeni, dar mergem pe incredere si pe faptul  ca ne scoate din iarna familile.Nu toti putem ierna numai pe miere ca d-vs.

bucovineanu

Nu iernez pe miere, dar asigur rezerve suficiente din toamna.