CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

ramysun

Ieri le-am dat cate o turta la fiecare, unele inca sunt doar 1/3 inspre spateza, deci ar mai avea, altele erau agitate si ghemul era desfacut. Pentru ultimele cred ca e din cauza ca au fost deranjate de un cal care a sarit (si a esuat partial) printre stupi si mi-a indoit un suport. De daramat, miscat nu au fost, dar cred ca izbitura nu le-a cazut prea bine. Se poate sa se fi "scuturat" matca pe fund si sa nu se mai fi urcat inapoi?
In Apis Veritas

skype: ramysun

alex 62

Nu cade chiar asa usor matca din ghem...dar se poate sa fi pierdut matca  inainte sa loveasca calul suportul.

Eugen B

Matcile in general au inceput ponta, am si puiet capacit. Dupa frigul de dupa revelion aici a fost destul de cald, zilele urmatoare se anunta si 13-14 grade. Consumul de miere pana acuma a fost normal ca pentru iarna.
Zilele astea am inceput treaba si la lazi, rame si chestii care se fac iarna. Maine o sa merg sa fac si ceva cumparaturi apicole, in rest sa vina primavara  :bzz:.

Cubby

Eu am pregatit a doua tura de turte, dar nu am putut sa ajung la albine, asa ca ramane pe maine daca tine si vremea.

albinasebes

ceva zbor azi, problema ca imi arunca turta afara. am pus befonda saptamana trecuta si la unii jumatate au carat-o in rame sau afara. care o fi cauza?
ieri am pus doua pungi de pastile pt soareci, azi n-am mai gasit niciuna. am mai pus o punga azi si maine mai cumpar vreo doua pungi sa ierneze si ei bine ca mi-au facut destule probleme.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Nelly88

A verificat cineva daca a inceput puietul?, macar cu termometrul daca vremea nu a permis...

mape 48-petru manea

ieri am verificat o familie si nu am vazut puiet si asta e bine

Mihai Sergiu


Poza este din 17.01.2015 cu matca din 2014
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

NiKoN

Maine, poimane citim ca in vest s-au pus si colectoarele de polen. :nebun: In alta ordine de idei, astazi am reusit sa prind un soarece dintr-un stup cu o cursa de soareci de mici dimensiuni. A ros doua rame, iar mortalitatea este dubla fata de altii din aceeasi categorie. In zona nu s-a mai vazut soarele de 4 zile,este timp umed si cetos, cu 3-4 grade ziua, -1 noaptea.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Eugen B

Astazi a fost zbor de curatire foarte bun. Am mai scris undeva , deja este si puiet capacit.
Temperatura a fost destul de mare, la umbra cred ca au fost peste 11-12 grade si la soare a fost sigur peste 15.

gore

Temperaturile din vestul tarii nu sunt OK, in cazul schimbarii bruste a vremii, eventual si ger, multi apicultori vor fi in dificultate, deoarece la aceste temperaturi aproape toate au puiet. In schimb, se pot pune turte proteice daca au zburat 2-3 zile.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Mihai Sergiu

Azi am amestecat la turta ma dor shalele ingrozitor si mai am de facut o runda. Ce buna era o betoniera sau un malaxor :roll: . Pe la inceputul lui februarie se anunta temperaturi scazute sa trebuie sa fiu pregatit, majoritatea au puiet la data aceasta. De doua saptamani avem temperaturi pozitive ziua intre 7 si 12 grade
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

 :hi:  cradie
ai incercat turte de zahar invertit ?
eu consider ca se produc mult mai ushor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

Nu am incercat, pana acum am macinat zaharul la moara si am completat cu miere. Fata de apifonda sunt mult mai multumit.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

shi apifonda din ce crezi ca e facut ?
nu zic ca e rau ceace ai facut dar shi munca e pe masura  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092