CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dany 1

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 30, 2014, 06:56:31 PM
Este cam departe, si poate ma prinde viscolul. =))

NU  are  nimic ,  e  mult  pana ajungi  =)) 
Dar te  avertizez,   daca  nu  esti  in  forma   =))  te  ia  la  bataie =))
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae

Inseamna ca ai patito de ma atentionezi. =))

dany 1

Inca  nu  ,  daca  o  pateam  nu-mi  mai  parea  rau  ca  a  venit  zapada.  Dar  stiu  de  ce  e  in  stare =))
Asa  ca............ai  grija =))
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Aaaaaaaaaa,  ar  mai  fi  o  varianta .  Daca  vezi  ca  se  ingroasa  gluma,  ma  chemi  pe  mine  si  tot  scot  din   necaz  =))
Trebuie  sa  ne  ajutam  intre  noi ,  nu? =))
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae


dany 1

 =))  Urmaresti  si  tu ,  vezi  cum  decurge  treaba =))
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

crisian-nicolae

Eu am numai babe in vecini,si care este mai tinara este cit un stup pe 60 de rame. =))

Kiwi Bee

Azi in sfirsit am reusit sa ajung pe la stupina si sami transfer nucleele in cutii normale. De citeva zile vremea fiind perfecta albinele miau blocat nucleele cu pastura si mai ales cu nectar.
Daca vremea o tine cum a fost si la voi sezonul trecut atunci mai am inca 5 luni pina vine frigul(sub +10C).

Asa in ultimele ore ale anului am mai primit citiva stropi de ploaie - foarte putin.

dan sebastian

Sper sa-si revina culesul acum, pe sfarsit de sezon, sa recuprezi inceputul greu.
La multi ani !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 31, 2014, 11:53:12 AM
....

Asa in ultimele ore ale anului am mai primit citiva stropi de ploaie - foarte putin.

Semn de belshug..!!..

gore

In 31 decembrie am facut partie si o vizita scurta. zapada a fost spulberata, urdinisul stupilor era curat.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

G. Iulian

Frumoasă stupina. Să dea Domnezeu să ieşi cu toţi în primăvară. Mergi pe condfiguratia cuib 1/1 etaj 1/1 ?  :hi:

oroles

Personalitatea omului se cunoaste dupa stupi! :D Dupa cum sunt asezati, la funie, as zice ca gore e o persoana foarte meticuloasa. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

am dorit sa-mi satisfac o curiozitate: i-a iesit planul lui ion olaru? asa ca am vazut ultimul lui film- zbor de curatire in 24 dec 2014. daca n-a trisat atunci a reusit; are destuo stupi (nu am reusit sa-i numar dar sunt macar 30x3fam) si pare si destula albina la urdinis. deci ...se poate ??!!!
somnul ratiunii naste monstri

gore

Adevarat graiti, stupii sunt pe 10 rame 1/1, cat 1/1, in prezent catul are numai rame goale, restul la rezerva. Cuibul jos, izolat stanga,dreapta si deasupra. Daca puteti observa, intre corpul de jos si cel de sus am un mic cat de 7 cm folosit special pentru a incape izolatia de deasupra cuibului, cat si eventualele turte aplicate.Izolatia nu-mi permitea sa pastrez caturile iarna pe stupi, iar turtele aplicate atingeau ramele din cat si se ridicau iar podisorul nu se aseza bine. Astfel, prin acest procedeu am destul spatiu. In cat aerul rece nu influenteaza cuibul deoarece izolatia este destul de buna, in capace am polistiren, umezeala 0. Stupii au fund antivarooa, iar subarul e tras numai in dreptul cuibului pe 1/2 din spatiu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming