Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Anunță-le ca vrei sa le vizitezi cu 2_3 fumuri pe urdinis înainte de a da jos capacul. Da-le cu lingurița un pic de miere peste leațuri și o să vezi diferență.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tuturicius

Citat din: L. Apis din Septembrie 25, 2016, 04:25:02 PM
Si eu am albina nervoasa, daca merg cu afumatorul il ataca si pe acesta ,dar nu cred ca vreau sa le schimb pentru ca sunt si foarte harnice. De obicei deschid stupul, ma retrag putin pana se mai linistesc si apoi lucrez cu miscari foarte foarte lente evitand miscari pe deasupra stupului(ca e durere). Desi raspunsul este foarte tarziu, poti incerca.M-as bucura sa mearga.
Cu stima,
Banuiesc ca e raspuns la vreo postare de a mea mai veche unde ma plangeam probabil ca am albine rele. Cand e musai intr-adevar ma retrag un pic pana cand am cat de cat cu cine discuta. De miscat incet se poate dar nu imi place. Fac asta doar cand imi uit manusile, pt ca sunt obligat. Ce ma mai deranjeaza este ca acest comportament agresiv face greutati si la schimbarea matcilor. Am avut familie de asta la care in octombrie i-am dat matca tanara, a omorat-o, apoi i-am dat un roi intreg cu matca, cu ziarul, a omorat si matca aceea si in final a trebuit sa desfiintez familia. De asemenea am vazut cum e sa ai si albine cuminti, la care pot inclusiv lucra mai repede. Nu inseamna ca arunc cu ramele prin stup si nu imi vezi mainile de viteza dar, totusi, ma pot misca destul de repede.

tuturicius

Bucurie mare! Mi-a ajuns si aparatul pentru inseminari

ciucur

Bravo!  =D>

Eu am incercat anul asta cu unul improvizat, dar nu prea mi-a iesit in special partea de narcoza.
E greu sa faci inseminare daca regina inca misca.
Iar cu trantorii e distractie...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

La insamatarea asta artificiala de unde sti care sunt trantorii de calitate si varsta lor?

tuturicius

Se da rama cu celule de trantori la ouat, se noteaza data, rama se scoate apoi si se muta in oricare familie la crescut si in locul ei se baga alta goala.
Rama se introduce in familia crescatoare intr-un corp cu miere si pastura, din care albina a fost scuturata, corp pus deasupra unei gratii hanemann. Alti trantori nu vor putea patrunde datorita gratiei, asa ca acolo vor fi doar trantorii doriti.
Trantorii sunt lasati sa zboare intr-un dom transparent,  care se pune deasupra podisorului in orele de zbor ale trantorilor. Se asigura o gaura prin care baietii sa iasa si se mentine domul pana cand se satura si au intrat toti inapoi in stup.

tinumaftei

Să-i urăm succes colegului nostru! Are un drum lung si migălos până la obținerea unor rezultate notabile.
Si am si o întrebare: materialul biologic nitial de unde il vei lua?

tuturicius

Multumesc!
Primesc stupi cu matci F0 aduse de prin europa de la un prieten stupar cu state vechi si vreo 500 de stupi. Imi trimite si Angellily matci din Canada. Ramane de vazut daca ajung vii, vor calatori in bagajul de cala. Astea ar fi cireasa de pe tort.

tuturicius

Poate va si cunoasteti, Dorian Dumitrascu, a absolvit liceul apicol. Am retinut ca si tu l-ai absolvit.

tinumaftei

Am absolvit în 89. Numele nu îmi spune nimic. Referitor la mătci, ar trebui trimise cu un serviciu postal mai bine pentru că nu cred că este presurizată si climatizata cala avioanelor.

bmdna

Cala avioanelor din zilele noastre este presurizata, avionul fiind presurizat ca un intreg. Totusi, temperatura de acolo ajunge la 7-10 grade Celsius, pentru ca nu prea este incalzita si are si izolatia mai slaba fata de exterior. Sint unele avioane care au compartimente pentru aniomale. acolo temperatura se mentine ca si in sectorul pasagerilor. Asta am stiut. Ce nu stiu este daca matca va suporta aceasta temperatura atatea ore, plus transferul, ca nu cred ca este cursa directa la Bucuresti. Si daca va suporta, la ce va mai fi buna. Poate daca se trimite cu mai multe albine, sa formeze ghem.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

stefan1

Citat din: tuturicius din Octombrie 02, 2016, 10:25:20 AM
Multumesc!
Primesc stupi cu matci F0 aduse de prin europa de la un prieten stupar cu state vechi si vreo 500 de stupi. Imi trimite si Angellily matci din Canada. Ramane de vazut daca ajung vii, vor calatori in bagajul de cala. Astea ar fi cireasa de pe tort.

  In buzunarul de la piept e locul cel mai bun de adus regine.  :)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

sau in chilotii nevestei   :nebun:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tuturicius

#463

tuturicius

#464