Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

gore

Daca le tine din scurt si ia rame cu puiet necapacit periodic, bineinteles trebuie sa aiba botci, poate dubla numarul stupilor,dar fara a slabi familia folosita la primul cules. Mai exista o posibilitate, aceea a corpurilor suprapuse, unde urca rame din cuib sus. in loc pune rame goale, astfel ca matca oua si in cat, spatiu mare, albina multa.   
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Bistriteanul

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 26, 2015, 09:35:52 AM
Citat din: Bistriteanul din Noiembrie 25, 2015, 03:37:42 AM
Am citit despre o metoda, "Barbulescu" se numeste, prin care la iernat se introduc familii puternice, pe minim 8 rame.
Primavara cand timpul permite si apar trantorii din fiecare familie se scoate o rama cu puiet+rama cu hrana si se formeaza un nucleu cu matca tinara obtinuta prin metodele cunoscute.
Scoaterea unei rame cu puiet nu afecteaza foarte mult familia puternica.
Acest nucleu pina in toamna va ajunge pe 6 rame.
In toamna se elimina matca batrina si se uneste nucleul cu familia de baza obtinindu-se o familie puternica care ierneaza pe minim 8 rame si care are matca tanara. In primavara ciclul se repeta.

In toamna acestui an am desfiintat tot ce era sub 6 rame si pe cele care nu au avut cules bun, cu materialul acesta am intarit familiile alese, astfel incat am introdus la iernat familii pe 8-9 rame cu matci 2015 in proportie de aproape 100%. Am pastrat doar matcile batrane ale familiilor care au avut cel mai bun cules la salcam.
Decat multe si slabe, care nu culeg, mai bine mai putine dar puternice.

Sa inteleg ca pt productie se folosesc regine din anul doi? Numai roiul primeste regina noua de primul an?
Sansele ca acea familie "puternica" cu regina care a trecut deja un sezon vor fi mari pt roit(mai mult de lucru).

Toate familiile de productie au matca tanara ecluzionata in anul anterior.
Rolul nucleului este de a obtine in fiecare an matci tinere cat mai devreme posibil si de a prelua o parte din ramele cu puiet capacit de la familia puternica.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Eugen B

Vreo 2 poze de anul acesta.

bio

Citat din: Eugen B din Decembrie 01, 2015, 02:53:36 PM
Vreo 2 poze de anul acesta.

Ce model dfe stupi sunt pe acel pavilion "deschis"..??


ciucur

Citat din: Eugen B din Decembrie 01, 2015, 02:53:36 PM
Vreo 2 poze de anul acesta.

Ce oribil arata fagurii aia cu miere. Nu inteleg cum unii mananca asa ceva. Iti mai ramane si ceara printre dinti...E mai buna mierea de la supermarchet ca nu e asa murdarita de albine...
Asa ca daca mai aveti faguri cu miere, ma sacrific eu si ii primesc.   :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bio

Citat din: ciucur din Decembrie 01, 2015, 06:38:42 PM
Citat din: Eugen B din Decembrie 01, 2015, 02:53:36 PM
Vreo 2 poze de anul acesta.

Ce oribil arata fagurii aia cu miere. Nu inteleg cum unii mananca asa ceva. Iti mai ramane si ceara printre dinti...E mai buna mierea de la supermarchet ca nu e asa murdarita de albine...
Asa ca daca mai aveti faguri cu miere, ma sacrific eu si ii primesc.   :hi:

..Ahha...  :smile:

//..am vandut anul asta peste 500 de kile miere in fagure capacita 100%..

.se cauta destul de bine ..la anul poate fac cantitate mai mare daca ma ajuta si culesurile .

ciucur

Citat din: bio din Decembrie 01, 2015, 06:40:40 PM

//..am vandut anul asta peste 500 de kile miere in fagure capacita 100%..

.se cauta destul de bine ..la anul poate fac cantitate mai mare daca ma ajuta si culesurile .

Eu cred ca mierea in fagure capacit e poate cel mai 'exotic' lucru ce poate fi vandut sau oferit cadou din categoria miere.
Un fagure frumos crescut, capacit uscat si integral, taiat si ambalat cu atentie de apicultor este un produs ce starneste curiozitatea celor ce nu au mai incercat si face sa le ploua in gura celor ce au incercat.
Mi-am propus si eu ca o rama din fiecare magazie sa fie dedicata acestui lucru. Sper sa reusesc in anul 2016, desi am destul de multe rame de magazie de crescut in conditiile in care nu fac pastoral. Daca nu, in 2017.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Pt. Bio. Este o remorca pentru pastoral. Este pe 2 randuri cu stupi verticali 10 rame.
Pt. Ciucur anul acesta am facut cativa faguri si am dat la ceva neam. Poza e facuta de sotie. Am avut faguri cu salcam, tei si FS, dar f putini.

gore

Intradevar, fagurii cu miere se vand f.f. bine. Eu am avut 15 caserole de 500g, am dat la anumite persoane, dar multi au ramas cu promisiuni pentru anul urmator. De, nu poti multumi pe toata lumea, doar nu cladim noi fagurii. Au ramas in stupi si faguri pe rama claditoare, necapaciti, care mi-au prins bine pe seceta(lipsa de cules). In fiecare an las o mica rezerva pentru seceta, nu se stie niciodata.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

ciucur

Citat din: Eugen B din Decembrie 01, 2015, 07:48:17 PM

Pt. Ciucur anul acesta am facut cativa faguri si am dat la ceva neam. Poza e facuta de sotie. Am avut faguri cu salcam, tei si FS, dar f putini.
Mai, ce sa zic. Am marit poza cu fagurii si imi venea sa musc din monitor. Asta desi am in camara fagure cu miere.    :hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Sunt buni dar foarte dulci. Eu nu prea pot manca.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Nu sunt mare consumator de miere, dar anul acesta am mancat destul de multa miere, polen si ceva tinc. de propolis.

D006

  Cine consuma doua linguri de miere pe zi isi prelungeste viata cu 5 ani fata de medie. Sunt niste studii interesante pe aceasta tema.

Eugen B

Eu stiu de 1 lingura. Din cauza ca mierea contine multi antioxindanti e posibil sa fie viata mai prelungita si mai sanatoasa. Conteaza si ce mananci in rest. Nu garanteaza nimeni.
Eu de obicei primavara si toamna imi fac un fel de retata Tatoiu(care nu e a ei, dar asta e numele), si iau 1 lingura seara si dimineata, dar nu ma tin toata ziua,alta data mai uit sa iau.
E bine sa mancam fructe de padure, chiar si miere cu catina e foarte bine.
Se poate observa ca fazele se separa daca faci miere de salcam , polen(pomi fructiferi +salcie in cazul meu) si tinct. de propolis.