Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

Citat din: stefan1 din Octombrie 26, 2015, 01:48:30 AM
  Am vazut in ultimul videoclip al lui Dragos niste familii foarte puternice, care chiar ma pun pe ganduri. Rasa carnica si partial si rasa noastra carpatina reduc considerabil populatia cu care iernaza. Oare are alta rasa? sau a avut niste familii f f puternice pe vara?
asta am remarcat si eu, la aceasta data familii deosebit de puternice.in octombrie albine in etaj, iar ramele de cuib pline? ceva imi scapa. ori este alta rasa, ori filmarea a fost facuta mult mai devreme decit a fost postata, insa pot sa spun, ca lucrez cu carpatina de multi ani, am niste sute de familii, insa asa puternica la data la care ne aflam, nu e nici una din ce am eu.

D006

  Aici e secretul , am inceput sa renut la carpatina . E o discutie lunga si avem timp toata iarna sa o pritocim. Azi e Sf. Dumitru asa ca sunt la hram , ne postam in curand !

pharaonu75

Cu ceva timp in urma erai avocatul albinei autohtone si ii infierai pe cei care umblau cu "ciori vopsite", asa cum chiar tu numeai tot ce nu era Carpatina.
Iar acum?!?!? :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

Pai nu ati inteles ca Dragos e politician si politicienii au voie sa-si schimbe parerile dupa cum bate vantul?  :smile:

D006

"A gresi este omeneste, a persevera in greseala este diabolic." ( Errare humanum est,perseverare diabolicum)

Eugen B

rasa autohtona va disparea in cativa ani. Multi au adus buckfasturi, carnica si eu mai stiu ce. Cine stie pe unde vor mai exista cele romanesti. O sa fie in general corcituri

pharaonu75

Citat din: Dragos G. din Octombrie 26, 2015, 01:06:45 PM
"A gresi este omeneste, a persevera in greseala este diabolic." ( Errare humanum est,perseverare diabolicum)

Deci cel care foloseste carpatine, greseste... iar cel care le foloseste de foarte multi ani, neavand de gand sa treaca la altceva, este diabolic!?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jean_dobrita

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 26, 2015, 09:26:46 AM
Citat din: stefan1 din Octombrie 26, 2015, 01:48:30 AM
  Am vazut in ultimul videoclip al lui Dragos niste familii foarte puternice, care chiar ma pun pe ganduri. Rasa carnica si partial si rasa noastra carpatina reduc considerabil populatia cu care iernaza. Oare are alta rasa? sau a avut niste familii f f puternice pe vara?
asta am remarcat si eu, la aceasta data familii în deosebit de puternice.in octombrie albine in etaj, iar ramele de cuib pline? ceva imi scapa. ori este alta rasa, ori filmarea a fost facuta mult mai devreme decit a fost postata, insa pot sa spun, ca lucrez cu carpatina de multi ani, am niste sute de familii, insa asa puternica la data la care ne aflam, nu e nici una din ce am eu.
Corect domnul Vasi..nu cred ca are nimeni familie pe 10-12 rame dadant+cat plin de albina la data asta decât dacă face unificare a 2 familii sau stropește ramele cu ceva sirop sa se împrăștie sa dea bine pe "sticlă ":-D :rotfl:

D006

Citat din: jean_dobrita din Octombrie 26, 2015, 01:24:30 PM
i..nu cred ca are nimeni familie pe 10-12 rame dadant+cat plin de albina la data asta decât dacă face unificare a 2 familii sau stropește ramele cu ceva sirop sa se împrăștie sa dea bine pe "sticlă ":-D :rotfl:

In urma cu un an asa aș fi zis si eu , intre timp am asistat la niste cursuri de apicultura unde am inteles ca practic sunt pe un drum gresit.  App. duminica este curs de cresterea reginelor la Iași.

Eugen B

vom vedea pe viitor efectele hibrizilor si a altor rase de albine la noi in zona. oricum nu tot timpul numarul de albine este cel care conteaza. Familiile se numara primavara, vom vedea la anul ce va face dn.Dragos. dar si pe termen lung conteaza ce va fi.
Oricum ma bucur ca per general creste calitatea albinelor in tara.

pharaonu75

Citat din: Eugen B din Octombrie 26, 2015, 07:39:08 PM
1. vom vedea pe viitor efectele hibrizilor si a altor rase de albine la noi in zona...
2. vom vedea la anul ce va face dn.Dragos...
3. Oricum ma bucur ca per general creste calitatea albinelor in tara.

1. Niciodata infuzia necontrolata de hibrizi si rase din alte areale nu va duce la ceva bun. Albina nu se imperecheaza in grajd, precum vaca sau porcul, ci liber, in natura. Ne place sau nu, albina nu este domestica si nici macar nu poate fi banuit dezastrul poluarii fondului genetic cu tot felul de hibrizi, mult mai slab adaptati conditiilor pedoclimatice decat albina autohtona. Ne tot plangem ca ne mor albinele din cauza a tot felul de substante cu care se trateaza plantele, din cauza rezistentei dobandite in timp de catre paraziti, etc, etc, dar nu spune nimeni nimic despre schimbarea comportamentului albinelor corcite cu tot felul de hibrizi, rase sau ce i-a mai trecut romanului prin cap sa aduca in tara, in goana sa oarba dupa inavutire... Cum va trece peste iernile noastre o familie de albine care nu se strange in ghem? sau una care mentine in decembrie acelasi ritm al pontei ca si in luna mai?
2. Daca va fi ceva rau, crezi ca va spune? =)) :P
3. Prin diluarea genomului albinei adaptate, in decursul a milioane de ani, in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic, crezi ca va creste calitatea albinelor din Romania? Eu am serioase dubii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Eugen B

Am citit undeva ceva foarte interesant de hibrizi ca in 3-5 ani  se vor vedea cu adevarat efectele si vor scadea toate caliTatile.
e clar ca o matca cu ponta pe durata mare se gata mult mai repede. Eu nu sunt de acord cu rase bomba din pacate aceste rase sunt in crestere.
eu mai mult ma refer ca se produc tot mai multe matci de calitate la noi in tara.

Eugen B

De anul acesta am inceput sa fac selectie si toate matcile batrane le-am inlocuit cu matci tinere.
Aproximativ 60-70% din matci sunt din anul acesta, restul de anul trecut, poate din greseala am si cateva batrene.
Oricum in 2-3 ani astept sa se vada imbunatatiri la productie.  Sper sa ne ajute si vremea putin

bucovineanu

Peste tot in lume unde s-au introdus regine aduse de pe alte meleaguri s-a produs un melanj care a dus la scaderea rezistentei rasei locale de albine si de aici fel de fel de probleme: boli disparitii de familii etc.
Daca pe termen scurt,  prin introducerea de regine se poate observa o crestere a productiei, pe termen lung se ajunge la adevarate dezastre: scaderea rezistentei la boli si implicit scaderea productiei. In unele tari rasa locala a disparut si nu mai stie nimeni ce corcituri mai pot fi intalnite. In scurt timp si la noi va fi aceeasi situatie.