Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

paul1

#9150
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 25, 2015, 01:15:13 AM
Asa arata ramele de la rezerva, cate una pentru fiecare familie !
Sub capaceala se afla si pastura !
Apoi, urmeaza ramele cu coroane de 10-15 cm, cu care fac largirea cuibului !
Andrei, ramele astea le dadeai ca exemplu si in iarna 2013-2014 pe ... Stuparitul ! :nod: Sa inteleg ca nu le-ai folosit in primavara si le-ai reportat pentru sezonul 2014-2015 iar daca nu o sa le folosesti o sa le prezinti pe alt forum iarna urmatoare ???  =))Sau ai gasit pozele acestea prin arhiva foto? =))
Dupa cum observi lumea nu-i chiar asa bazata ca tine ! Majoritatea ... turta la putere ! Ceva poze cu turte de pe vremea cand era lupul catel (cand erai tanar invatacel) ... n-ai ??? :P

Ignatov Andrei

#9151
Citat din: paul1 din Ianuarie 25, 2015, 07:57:15 AM
Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 25, 2015, 01:15:13 AM
Asa arata ramele de la rezerva, cate una pentru fiecare familie !
Sub capaceala se afla si pastura !
Apoi, urmeaza ramele cu coroane de 10-15 cm, cu care fac largirea cuibului !
Andrei, ramele astea le dadeai ca exemplu si in iarna 2013-2014 pe ... Stuparitul ! :nod: Sa inteleg ca nu le-ai folosit in primavara si le-ai reportat pentru sezonul 2014-2015 iar daca nu o sa le folosesti o sa le prezinti pe alt forum iarna urmatoare ???  =))Sau ai gasit pozele acestea prin arhiva foto? =))
Dupa cum observi lumea nu-i chiar asa bazata ca tine ! Majoritatea ... turta la putere ! Ceva poze cu turte de pe vremea cand era lupul catel (cand erai tanar invatacel) ... n-ai ??? :P

Se vede data pozelor, nesimtitule. Vezi ca unii nu intzeleg de gluma... si s-ar putea... nici eu !!!
Paul, e un joc murdar si ordinar (asta pentru ca esti un lingau prost crescut) !
Vezi sa nu se rupa coarda  si sa te loveasca !!!

Muntoiu Radu

#9152
Eu am extras ramele pe care le-am scos din cuib la restrangere pentru ca nu trageau mierea necapacita daca o puneam dupa diafragma si nu aveam timp sa stau toata toamna dupa ele si sa mai risc si formari de ghem gresite, si acum am cam 5 kg de "miere" per stup pentru interventii de salvare si stimulari. Daca jumatate vor avea probleme asta inseamna 10kg de "miere" per stup cu probleme - mai mult decat suficient. Ce ramane va fi folosit in august.

Daca nu voi putea tine rame de peste vara, asa voi proceda si la toamna. Decat sa descapacesc ramele scoase din cuib si sa astept cu saptamanile sa termine ele treaba si sa stau tot cu griji, mai bine le extrag cu tot cu mierea necapacita si le umplu ramele ramase full, iar restul de miere le ramane pentru primavara..
Turte de zahar nu voi folosi niciodata... Bunastarea albinei primeaza.

paul1

Andrei, tre sa recunosc ca ma lasa usor ... memoria !
Mi-am amintit foarte bine ca ai postat foto respectiv pe Stuparitul, numai ca nu mi-am amintit la fel de bine si ... data postarii ! Intr-adevar, este vorba de 14 septembrie 2014 ceea ce poate presupune ca sunt photo de ... actualitate ! Pana la proba contrarie trebuie sa te credem pe cuvant ! :razz:
Apropos de cuvant ... vezi ca folosesti vorbe cam grele si iti place sa ameninti ( PM)!Sa nu crezi ca am dezmintit ceea ce am afirmat mai sus de ... frica ta ! Mi se pur si simplu rupe de amenintarile tale cu ... dusmania ! Eu nu am nicio problema sa recunosc atunci cand gresesc, lucru pe care-l fac si acum, in virtutea respectarii adevarului !
Te salut !

Ignatov Andrei

Citat din: Muntoiu Radu din Ianuarie 25, 2015, 09:12:12 AM
Eu am extras ramele pe care le-am scos din cuib la restrangere pentru ca nu trageau mierea necapacita daca o puneam dupa diafragma si nu aveam timp sa stau toata toamna dupa ele si sa mai risc si formari de ghem gresite,

Treci cu furculitza peste celule ca sa le deformezi si vei vedea ca vor "trage" fara probleme.
E bine si sa extragi mierea necapacita (fara sa descapacesti ce este pe rama) si sa pui ramele la rezerva.
Mierea necapacita extrasa poate fi pusa in hranitoare si este luata fara probleme !!!

paul1

Citat din: paul1 din Ianuarie 25, 2015, 09:22:34 AM

Mi-am amintit foarte bine ca ai postat foto respectiv pe Stuparitul, numai ca nu mi-am amintit la fel de bine si ... data postarii ! Intr-adevar, este vorba de 14 septembrie 2014 ceea ce poate presupune ca sunt photo de ... actualitate !
Si daca tot e sa respectam adevarul ... istoric (14 septembrie 2014) spuneai ca ai 200 rame precum cea din imagine ! Poti sa pui un foto cu cele 200 rame ??? :hi:

jenica67

    Am avut si eu cativa stupi in toamna, cu ramele aproape la fel, cu cea postata de Andrei. Partea proasta la ramele alea, este ca albinele nu prea au unde sta pe ele. La o inspectie, cum am miscat putin rama, care era ful de albine, cum au cazut gramada, ca nu se puteau prinde de ea. Deci cred ca ar fi mai bine, cu putin mai mare spatiu jos fara miere.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

D006

si eu am bagat rame blana cu miere capacita in cuib dar in 4 luni au consumat suficient pentru a avea acum un cuib bine organizat.

Adrian.B.

Domnu Paul nu fiti rautacios. Daca Andrei nu foloseste turte si si primavara stimuleaza cu rame cu miere ,e normal sa aiba asemenea rame. Eu daca nu fac pastoral , si am plecat de la 2 stupi( fiind nevoit sa dublez aproape in fiecare an) normal ca nu avea ce are domnul Andrei. Si dansul chiar da sfaturi de calitate celor care au nevoie. Mai sunt cativa apicultori ca si dansul, nu dau nume ca sa nu omit pe vreunul si sa se supere.

paul1

Adriane, ideea asta era ! MAJORITATEA nu au asemenea rame la rezerva pentru a hrani albinele primavara ! MAJORITATEA se descurca cum pot, cu turte, cu sirop ... Sa i-o spuna Andrei lui mutu ca are la rezerva 200 rame cu miere (nectar cules de albine) placa pentru hranirile din primavara, in conditiile in care anul trecut a fost asa cum a fost ! Da ... in principiu are dreptate, albinele asa ar trebui hranite ! Dar ... mai e mult pana departe !
Nu i-am contestat niciodata profesionalismul lui Andrei in materie apicola ! I-am contestat procentul cam mare de grandomanie !
LE ... te rog sa mi te adresezi cu paul ! Cu ... p mic ! :hi:

D006

  Eu cred ca la intrare in iarna am avut in depozit cel putin 300 de rame cu 50% miere dar din comoditate prefer sa le dau afara direct la lins .

Ignatov Andrei

Citat din: jenica67 din Ianuarie 25, 2015, 10:56:25 AM
    Am avut si eu cativa stupi in toamna, cu ramele aproape la fel, cu cea postata de Andrei. Partea proasta la ramele alea, este ca albinele nu prea au unde sta pe ele. La o inspectie, cum am miscat putin rama, care era ful de albine, cum au cazut gramada, ca nu se puteau prinde de ea. Deci cred ca ar fi mai bine, cu putin mai mare spatiu jos fara miere.

Se descapaceste "sfertul din partea de jos, iar albinele isi aranjeaza cuibul cum vor.
Si "la carte scrie" ca se elimina ramele cu puiet putin, puietul de dupa 25 septembrie - cel tarziu in zona mea - pentru ca nu ne ajuta cu nimic, ba mai mult incurca !
Descapacid (zgariind cu furculitza), albinele isi configureaza cuibul cum vor, iar matcile nu mai continua ponta, decat cu mici exceptii.
Ramele astfel procesate, ajung sa aiba coroanele atat de groase si atat de apropiate, ca abia poti introduce dalta printre ele !

Adrian.B.

Paul sa plecam de la premiza ca nu nu ar avea nici un interes sa se laude, oricum in lumea virtuala nici nu are sens. Si am convingerea ca exista stupari cand ajung la numarul dorit le ingrijesc f f bine. Cum ingrijeau bunicii nostrii vitele . Au vazut ca stimularea si hranirea cu miere este cea mai buna si din dragoste fata de albine le dau numai miere. Cu respect.

dan sebastian

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 11:47:28 AM
  Eu cred ca la intrare in iarna am avut in depozit cel putin 300 de rame cu 50% miere dar din comoditate prefer sa le dau afara direct la lins .
Am vazut asta insa am o intrebare: nu le inveti hoate in felul acesta. Nu ai deloc probleme cu furtisagul ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Nu cred ca este cazul sa ne certam pentru rame cu miere, cred ca aici trebuie sa ne ajutam unii pe altii.
1. Dragos nu zic ca este rau ce faci, dar stupii mai tari vor aduna mai mult si cei slabi mai putin, tu sti cum e cel mai bine tu sti.
2. Se poate sa ai multe rame cu miere, de ce? simplu ai multi stupi, si cand ii bagi la iernat ce scoti din cuib pui deoparte, deoarece mierea poate are ceva urme de varachet sau diverse substante cu care tratam de varroa. Asa ca cine are 100 stupi poate avea lejer 100-200 de rame cu mai multa sau mai putina miere pe ele care pot fi introduse in cuib primavara, sau poate folosi metoda lui Dragos.

Cine minte, minte, nu trebuie sa ne certam. Oricum eu sunt si pescar, dar povestile stuparilor le intrece pe cele pescaresti. In rest bafta, sanatate si un an bun