Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Mai taie un zero... "Mai taie din ele, da-le dreacu! Da, Da!"

http://www.youtube.com/watch?v=YdQUK2kAkg4

In strainatate (tari aflate in preajma ecuatorului sau Australia) se poate ajunge la cateva sute de kg. Din ce stiu eu recordul e de 453 de kg.

http://www.beeman.ca/id10.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

claudiu_tgv

Multumesc de raspuns. A fost o discutie cu cineva si vroiam sa stiu daca este posibil.

oroles

La noi recordul a fost de undeva in jurul valorii de 160 de kg pe stup, undeva in Banat. Hristea (cel care a relatat acest caz) recunoaste ca aceasta cifra s-a atins cu mari eforturi, cum ai zis si tu. Trebuie tinut cont ca relatarea poate fi un pic fortata, mai ales ca recordul s-a atins la un GAZ (Gospodarie Agricola si Zootehnica) pe timpul lui Ceausescu, cand stim cum se faceau raportarile si cum se indeplinea cincinalul in 4 ani.

Un 50-60 de kg e ceva decent si nu foarte greu de atins daca te deplasezi la 2-3 culesuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

claudiu_tgv

Ma intrebam de unde scot unii tonele de miere. Daca eu de la cei 6 stupi am scos in primul an de apicultura aprox. 50 kg de miere in stationar, de la doar 2 culesuri (rapita si f.s.), ma gandeam ca un apicultor experimentat si cu 5-6 culesuri poate ajunge la mai mult de 300 kg.

dinupaltinis

Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 18, 2014, 01:47:32 PM
ma gandeam ca un apicultor experimentat si cu 5-6 culesuri poate ajunge la mai mult de 300 kg.
=)) =))Daca ar fi asa toti apicultorii ar avea elicopter personal,altii si cate doua-trei.
Anul asta la mine in zona au fost stupari care au facut 3 salcamuri si au stors 100 kg de miere de la 50 de stupi.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

cunosc si eu stupari care au dat sirop toata vara si in toamna au stors miere. Cu familii foarte puternice intr-un an excelent adica sa prinzi 80% din culesuri poti face 120-150 kg per familie, dar trebe sa sti unde si cand sa te muti.
Asculta de mine, cu toate ca sunt tanar, pescuiesc de peste 12 ani si ce povesti am auzit de la stupari in 2 ani le intrece pe toate. Asa ca nu crede tot felu de prostii.

pharaonu75

#8646
Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 18, 2014, 01:47:32 PM
... ma gandeam ca un apicultor experimentat si cu 5-6 culesuri poate ajunge la mai mult de 300 kg.

Claudiule, daca ai inceput apicultura cu gandul ca vei deveni miliardar, ca vei avea sute de stupi si vei scoate sute de kg (sau chiar jumatate de tona) de miere dintr-un stup, lasa-te! :qp:

Nu cu gandul asta trebuie sa incepi...


In cel mult 4 luni, cat ar fi in cel mai fericit caz sezonul activ, ca sa stranga 500 kg de miere inseamna ca acea familie ar trebui sa aibe o productie de 4,2 kg de miere zilnic.
Atentie, am spus productie de miere, nu aport de nectar...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 18, 2014, 01:47:32 PM
Ma intrebam de unde scot unii tonele de miere. Daca eu de la cei 6 stupi am scos in primul an de apicultura aprox. 50 kg de miere in stationar, de la doar 2 culesuri (rapita si f.s.), ma gandeam ca un apicultor experimentat si cu 5-6 culesuri poate ajunge la mai mult de 300 kg.
Dragule nu mai visa nu nu mai asculta mincinosii ! in Romania sunt 1,4 milioane colonii de albine si o productie in jur de 20.000 tone de miere pe an . Astea sunt datele reale , restul sunt doar bazaconii si basini aruncate pe forumuri. In viata nu te poti lua dupa exceptii !!!!

ves.lucian

Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 18, 2014, 11:18:15 AM
Am si eu o intrebare, teoretic este posibil sa scoti 500 kg de miere de la o familie intr-un an, facand pastoral? Doar teoretic vorbind, si totul sa mearga bine - vreme buna, baza melifera mare, familii puternice, apicultor priceput, etc.

  Eu zic ca nici teoretic , nici practic nu vei reusi sa faci 500 kg miere de la o familie !!!
                                             :nono: :nono: :nono:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

claudiu_tgv

Nu vreau sa devin miliardar, nici macar milionar din apicultura. Sa nu intelegeti ca vreau sa ajung la 500 kg, era doar o nelamurire. Nu vreau sa storc albina. Nici eu nu credeam de la diversi apicultori cand spuneau ca au scos, ca au dres. De asta v-am cerut parerea. Eu m-am apucat de apicultura in primul rand ca imi plac albinele - inca din copilarie le adunam de pe jos pe cele obosite, inghetate si le ajutam sa-si ia zborul, si imi place mierea - consumam constant miere in familie. Deci nu vreau sa fac o afacere din asta, deocamdata nu e cazul la mine. Baza melifera din zona mea este limitata, un 20-25 stupi sunt suficienti. E doar pasiune. E adevarat ca am valorificat o parte din miere, dar pentru a cumpara cele necesare pentru anul care va veni.
Multam' de raspunsuri!

claudiu_tgv

Acestia sunt stupii mei. Pe cel din dreapta - cel verde eu l-am facut din 2 cutii de munitie si este in pat cald, cel de langa el cu galben portocaliu este cumparat, iar celelalte cutii sunt de la bunicul si sunt cutii vechi (cred ca au pana la 30 de ani)

D006

Felicitari pentru stupina ! daca ii scoti pe toti in primavara treci botezul apiculturii. Tine minte ce am spus mai sus, nu te lua dupa ce vezi in mediul on-line ca in realitate e mult mai greu si productiile mult mai mici.

cornelioandanciu

Citat din: dinupaltinis din Noiembrie 18, 2014, 08:31:24 PM
Citat din: claudiu_tgv din Noiembrie 18, 2014, 01:47:32 PM
ma gandeam ca un apicultor experimentat si cu 5-6 culesuri poate ajunge la mai mult de 300 kg.
=)) =))Daca ar fi asa toti apicultorii ar avea elicopter personal,altii si cate doua-trei.
Anul asta la mine in zona au fost stupari care au facut 3 salcamuri si au stors 100 kg de miere de la 50 de stupi.
Da, cum sa nu fi fost si apicultori din astia! Dar nu le-au prea avut cu pilotajul dupa ce si-au cumparat elicopterul, de aia nu se mai aude de ei!  =))
Va salut.

Eugen B

 in Romania sunt 1,4 milioane colonii de albine

Dn. Dragos chiar crezi asta?

D006

teoretic sunt 1,8 colonii , real acum 1,4 , la primavara un milion iar daca Ponta mareste impozitul se va ajunge undeva la 400 de mii.