Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Citat din: Cris din Septembrie 13, 2014, 08:04:29 PM
Toti vorbesc despre dezvoltarea stupinei proprii insa nu am vazut pe nimeni sa fie foarte preocupat de dezvoltarea bazei melifere, in afara de discutiile legate de facelia si paulonia zero, ce ar fi daca fiecare apicultor ar planta pt fiecare stup pe care il are cate 2-3 salcami sau alte plante melifere, probabil ca satele romanesti ar fi mult mai pline de culoare, si mierea mult mai aromata  :wink:
Baza melifera o gasesti daca o cauti cu greu si nu te apuci sa povestesti prea multe. Floarea soarelui e pe toate campiile productive, ca o cultura succesiva. Nu o sa gasesti insa usor culturi de mustar sau coriandru, mai ales ca sunt in goluri de cules. Nimeni nuc cultiva ceva daca nu produce de pe urma plantei sau arbustului. Cati ani astepti sa te bucuri de un masiv de paulonia?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Nu mai vorbesc de o rapita cultivata primavara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dodo79 din Septembrie 13, 2014, 05:16:45 PM
Acum înțeleg de ce i-l Iubește pe basescu. Ii place sa comande, sa taie din salarii.
Ce nu înțeleg si nici nu voi primi răspuns sunt câteva chestii :
- de ce se da sop de zahăr dacă ramele sunt full.
-de ce nu da dulco,dacă tot ii face reclama
- de ce gafaie,PTR ca el doar filmează  :D
Felicitări lui Marian PTR stupina pe care o întreține.
Nu m-a mir ca vorbește urat pe forum atâta timp cât nu are respect ptr angajații lui.el cam uita ca fara ei și Siropul de zahăr nu ar fi făcut atâta miere acest an.iar 50% din salar cu siguranță nu fac mai mult de 700 lei.
Hranitorul de poliuretan are 2 litri . De ce trebuia unul de 8 atâta timp cât angajatul da sirop la 2 zile?as fi vrut sa vad si albina din interiorul poliuretanului.
In acest filmulet am văzut diferența între un apicultor si un apicultor comercial.

Dodo, ai tu stupi putini ... dar vad ca intelegi cam tot ce vezi legat de apicultura.

..ai spirit de observatie de nota 10.

dodo79

Citat din: bio din Septembrie 13, 2014, 08:43:32 PM
Dodo, ai tu stupi putini ... dar vad ca intelegi cam tot ce vezi legat de apicultura.

..ai spirit de observatie de nota 10.
Din păcate am un mare defect.nu m-a pot abtine sa nu spun adevarul a ceea ce vad.

Aurel

   Eu nu vad asta ca pe un defect.Din pacate putini au acest "defect".

abeja

Citat din: Aurel din Septembrie 13, 2014, 09:26:53 PM
   Eu nu vad asta ca pe un defect.Din pacate putini au acest "defect".

Din pacate aveti un defect.Cand aveti ceva  cu omul  le stiti pe toate, sau santeti contra lui chiar si fara adevar.Pacat...

D006

  Imi plac comentariile voastre , sunt la obiect ... in octombrie pana in 25 se platesc taxele si impozitele la stat , eu sunt un mic antrepenor , am de platit doar 10000 lei la stat , cand faci treaba asta de 4 ori pe an nu stiu cum veti mai vedea voi apicultura.

  PS. Toate ramele care contin miere contamita cu sirop vor fi date la stupi ori in aceasta toamna ori in primavara . Nu extrag nici macar un gram .

bio

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2014, 09:51:25 PM
   ... in octombrie pana in 25 se platesc taxele si impozitele la stat , eu sunt un mic antrepenor , am de platit doar 10000 lei la stat , cand faci treaba asta de 4 ori pe an nu stiu cum veti mai vedea voi apicultura.
...

Vai saracu de tine ....  =))
.. fugi de aici cu impozit de 10 000 de 4 ori pe an doar la apicultura.

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2014, 09:51:25 PM
  ....  PS. Toate ramele care contin miere contamita cu sirop vor fi date la stupi ori in aceasta toamna ori in primavara . Nu extrag nici macar un gram .

Da sigur.... la foamea de bani care o ai, nici tu nu crezi ce spui ....  =))

D006

Ai auzit de taxe si impozie pe forta de muncă ?

dodo79

Citat din: dragos2006 din Septembrie 13, 2014, 10:26:16 PM
Ai auzit de taxe si impozie pe forta de muncă ?
Tu plătește cumva impozit pe  forța de munca a albinelor. Altfel nu îmi explic suma.
Iar dacă este adevarata m-a gândesc ca si venitul este ............

dodo79

Citat din: Aurel din Septembrie 13, 2014, 09:26:53 PM
   Eu nu vad asta ca pe un defect.Din pacate putini au acest "defect".
Putini, PTR ca nu vor sa piardă . Eu am pierdut de multe ori in România din cauza adevărului . Asta e, nu pot sa fil nici sluga , nici lingău.
De aceea nu m-a angajez in România . Pe salar de 1000-1500 lei si după munca depusă  sa ți sa rasteasca sa taci, i-as fi spart fata .

apivasmob

Citat din: dodo79 din Septembrie 13, 2014, 11:47:26 PM
Citat din: Aurel din Septembrie 13, 2014, 09:26:53 PM
   Eu nu vad asta ca pe un defect.Din pacate putini au acest "defect".
Putini, PTR ca nu vor sa piardă . Eu am pierdut de multe ori in România din cauza adevărului . Asta e, nu pot sa fil nici sluga , nici lingău.
De aceea nu m-a angajez in România . Pe salar de 1000-1500 lei si după munca depusă  sa ți sa rasteasca sa taci, i-as fi spart fata .


Fara suparare cred ca nu ai lucrat niciodata cu oameni.(toti cand vin sa se angajeze prima intrebare o pun cati bani imi dati nu?,in loc de stiu sa fac asta si asta etc. si pe urma de bani.)
Bine ca acum este obligatoriu control psihologic.
Sanatate tuturor apicultorilor

Aurel

Citat din: abeja din Septembrie 13, 2014, 09:48:49 PM
Citat din: Aurel din Septembrie 13, 2014, 09:26:53 PM
   Eu nu vad asta ca pe un defect.Din pacate putini au acest "defect".

Din pacate aveti un defect.Cand aveti ceva  cu omul  le stiti pe toate, sau santeti contra lui chiar si fara adevar.Pacat...
Din pacate am mai multe defecte cred.Eu nu am vazut om perfect.Cand  particip la o discutie, asta nu inseamna ca am ceva cu cineva.Si din cate stiu, discutiile sant pro si contra.Asa a evoluat lumea.
    P.s  Pe mine chiar si apostrofarea ta ma ajuta.Nu stiu pe tine cum tear ajuta daca toti am discuta la"unison"
        Multumesc,o zi buna!



Aurel

   Si apropo de ajutor si invataminte.Din filmul lui Dragos si din spusele lui am inteles ca ramele cu sirop vor fi folosite pentru hrana.Intrebarea mea este cum separa ramele care au sirop de cele care nu au ? La numarul de stupi ,ca sa faci aceasta separare e nevoie de munca si spatiu.Nu exista riscul de a mai incurca ramele cu sirop cu cele fara?
     Dragos sper ca intrebarile nu te vor face sa crezi ca sant puse cu  rea credinta !(precizare pentru unii)
    In privinta angajatilor sa-mi fie cu iertare dar muuuuuuuuuuuulti au nevoie de a fi modelati in comportament si felul de a munci.Din proprie initiativa  nu o vor face niciodata.

   

D006

Nu separ ramele , toate ramele din cuib sunt destinate doar albinelor , fie ca le consuma toamna fie primavara . Cele pentru primavara vor fi depozitate atent pentru a nu deveni hrana pentru soareci .  :)