Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


  Intrebarea a fost bine pusa ,  multi nu stiu ca oxitetraciclina , teramicina si fumagilina sint antibiotice ,se dau toamna fie ca tratament fie preventiv (aici se discuta de preventiv ) ATENTIE mare  s-ar putea chiar si preventiv sa fie probleme la livrarea mierii din anul urmator .

balasbebe

Cum poti sa previ daca nu se poate trata?
Daca ai loca, trebuie sa dai foc ca nu se trateaza cu OXI.

roi_ag

Citat din: balasbebe din Octombrie 14, 2013, 09:48:05 PM
Cum poti sa previ daca nu se poate trata?
Daca ai loca, trebuie sa dai foc ca nu se trateaza cu OXI.
LOCA AMERICANA nu se mai trateaza dar LOCA EUROPEANA poate disparea o data cu incetarea cresterii
puietului s-au chiar mai devreme s-au poate trece chiar neobservata daca nu ai ceva experienta.

Corb

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 14, 2013, 08:17:52 PM

  Intrebarea a fost bine pusa ,  multi nu stiu ca oxitetraciclina , teramicina si fumagilina sint antibiotice ,se dau toamna fie ca tratament fie preventiv (aici se discuta de preventiv ) ATENTIE mare  s-ar putea chiar si preventiv sa fie probleme la livrarea mierii din anul urmator .

Eu par mai prost stiu,scriu fara sa se nteleaga am pus intrebarea cu "manta".
Sa luam exemplu omul.Daca nu e racit sau bolnav de vreo boala, trebuie sa inghita antibiotice preventiv?Pai daca raspunsul este afrimativ atuncea avem o problema.
Eu habar nam cei aia oxitetraclicina sau teramicina.Nam dat niciodata la albine cu antibiotic.Miere nu vand in cantitati industriale si nici nam alte scopuri decat pentru familie prieteni si neamuri.Stupari cu mata in sac am vazut trebuie sa recunosc care mesteca zahar si inmulteste mierea.Si eu va zic sincer ca n-am probleme.Totul merge asa cum a lasat Dumnezeu pe pamant si merge destul de bine.

Obombo

Citat din: Corb din Octombrie 14, 2013, 10:52:56 PM
Eu habar nam cei aia oxitetraclicina sau teramicina.Nam dat niciodata la albine cu antibiotic.
Continua asa, ca faci bine, nu te lua dupa cine practica o apicultura "moderna" ca acum 50 de ani si pe urma il vezi la televizor ca se mira cum de s-a trezit cu o suta de stupì bolnavi de loca americana.

Florin D.

Se face tratament preventiv cu antibiotice sau nu se face?

Din ce am citit aici reiese ca:
1. Unii fac.
2. Ceilalti nu recunosc.

ioanardelean55


Eu ti-am raspuns intr-un mod sreios nu m-am prins ca poti face pe,, smecherasul " (ca sa nu -ti repet cuvintul ) si nu stiu dece te turezi asa , chiar nu crezi ca sint multi stupari care nu stiu de antibiotice .? cred ca mai bine dadeai un sfat pe intelesul tuturor decit .... sa faci pe naivul .

Corb

Citat din: Obombo din Octombrie 14, 2013, 11:07:23 PM
Continua asa, ca faci bine, nu te lua dupa cine practica o apicultura "moderna" ca acum 50 de ani si pe urma il vezi la televizor ca se mira cum de s-a trezit cu o suta de stupì bolnavi de loca americana.

Eu nu stiu cum e loca sincer,doar am citit atat.Nici apifonda nu leam dat nici zahar fiert ci doar miere dea lor,atat. Ce e drept ca nici nu leam plinbat in toata tara prin toate vagaunile pe langa alte stupini.Ale mele stau acasa si atat.Problemele astea cu bolile nu stiu de unde vin si de la cine insa eu cred ca daca tot le imbuibi cu tot felul de tratamente pana la urma le faci rau ca le scade imunitatea si bolile nu mai au de ce sa se teama.Este ca exemplu cu omul.Daca baga in el tot felul de medicamente preventiv cand o sa fie bolnav medicamentele nusi mai vor face efect.Asta cred eu sincer.

Corb

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 14, 2013, 11:33:05 PM

Eu ti-am raspuns intr-un mod sreios nu m-am prins ca poti face pe,, smecherasul " (ca sa nu -ti repet cuvintul ) si nu stiu dece te turezi asa , chiar nu crezi ca sint multi stupari care nu stiu de antibiotice .? cred ca mai bine dadeai un sfat pe intelesul tuturor decit .... sa faci pe naivul .

Cred ca am fost inteles gresit imi cer scuze!!Am intrebat sa stiu si eu de ce domnul Batranul da cu oxitetraciclina.Care e raspunsul?Preventiv,ca-s bolnave albinile sau de ce?Eu nam folosit si vreau sa stiu pentru ce e buna.Daca pana acum nam folosit nu inseamna ca sunt naiv, ci prost.Treaba buna e ca pot sa ma indrept pe viitor.Sau nu cine stie.Din moment ce nu stiu raspunsul nu pot trage o concluzie.
Sa stiti ca nu ma turez.Mai bine nu mai scriam aici

Corb

Nu numai scriu ca ma penalizeaza si pe mine Mogidliani. O sa scriu doar cand nu stiu ceva.

ioanardelean55


Poti scrie cit vrei dar in unele situatii daca vrei sa afli ceva precis trebuie pusa intrebarea clar si la subiect iar raspunsul va fi si el corect , altfel pot aparea tot felul de interpretari iar cineva sa traga ponoasele .iar in alta ordine de idei in domeniul asta al tratamentelor chiar trebuie sa fim seriosi .

Multumesc ptr. intelegere .

Corb

Domnule Ioan eu am pus intrebarea la obiect. Domnul Batranul a raspus cu o gluma ca sa coloreze siropul.Eu nu ma supar asa usor dar nu cred ca sunt de vina sincer.Daca nu ma credeti cititi ce am intrebat eu acolo.Eu inca nu sunt dumirit pentru ce folosesc alea daia intreb.Eu daca nu folosesc nu stiu de ce folosesc altii.Probabil ca din cauza ca ei se duc cu tupii prin tara si contacteaza alte boli de la alti stupi.Eu imi cer scuze daca am abuzat aici.Nu asta era intentia mea credetima.

Corb

eu ma duc acum sa arunc un ochii la tratamente.Poate ca acolo scrie despre asta.Nu ma intelegeti gresit sunt doar curios.

modigliani

Citat din: Corb din Octombrie 14, 2013, 11:46:59 PM
Nu numai scriu ca ma penalizeaza si pe mine Mogidliani. O sa scriu doar cand nu stiu ceva.
Stimate domn, probabil o sa scrieti mult si bine, pentru ca sunt - vad - o multime de alte chestiuni pe care dvs nu le stiti.
Doar din postarea pe care o citez rezulta cateva:

- se scrie .... MODIGLIANI . Evident , este posibil sa fac o confuzie. Poate nu la mine va referiti.
- referitor la penalizare , ..... n-am s-o fac. Redactati exact ca Dragos. Probabil va intelegeti de minune. Este topicul sau, pe mine discutia nu ma intereseaza, asadar va doresc "distractie placuta in continuare"
- o lege nescrisa a forumurilor impune sa nu "importe" nimeni un conflict din alta parte. Concret, avand in vedere clenciul meu cu Dragos de prin alte parti, doar pomenirea mea aici se constituie in ceea ce se poate numi "bomba cu ceas". Si va rog mult, tineti-ma departe de acest topic.

Citat din: Corb din Octombrie 14, 2013, 10:52:56 PM

Eu par mai prost stiu,scriu fara sa se nteleaga

Oricat mi-as dori sa nu o fac , ..... aici sunt absolut nevoit sa va dau dreptate. Este dezarmant de adevarat ce spuneti. Stralucitor de adevarat!
Nu o luati ca pe-o penalizare.

...........................................................

In speranta ca ati inteles ce-am scris, ..... multumesc!
Doar in tampita aia de aritmetica unu' cumpara 82 de pepeni si nimeni nu se intreaba la ce dracu-i trebuiesc atatia ...

marian sima

Bai Mogidliani =))ai sarit gardu, "curtea scoli"este undeva departe,chiar tu ai spus ca esti asemanat cu ''nebunul din curtea scoli''binenteles la modul poznas,ca doar nebuni se autointituleaza,Bonaparte ,Michelongelo si alte nume de oameni celebri sau pictori mai de seama. =)) =)) =))

Asa ca dai pace lui Corbu.

Vezi ca femeia de servici din curtea scoli te da pierdut. =)) =)) =))