De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Incapator autocarul ---34 de copii  :P

stefan1

 Oare au avut fiecare centura de siguranta?
Ce tara, fara nici un copac ! Trebuie sa mearga acolo Lucian sau Bismark sa le planteze niste pomi. (probabil clima, diferentele de temperatura, vanturile dar si solul nu sunt potrivite pentru o vegetatie arboricola. Totusi este imposibil sa nu se gaseasca specii care ar rezista si acolo si asta ar schimba intrucatva si clima si viata oamenilor)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

     =)) =)), pomii ca pomii ca am vazut si pe la noi care nu au un pom in curte, da culmea a fost alta,unde au intrat 35 de copii si doua invatatoare???,probabil stivuiti unul peste altul =))  :rotfl:.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Citat din: bismark din Aprilie 09, 2016, 08:04:13 AM
     =)) =)), pomii ca pomii ca am vazut si pe la noi care nu au un pom in curte, da culmea a fost alta,unde au intrat 35 de copii si doua invatatoare???,probabil stivuiti unul peste altul =))  :rotfl:.Cu respect  ^:)^

Eu am numarat 34 copii ,poate o fi fost si doi in unu ,poate nu l-am numarat si pe cel din pantecul unei invatatoare ?  :P

Kiwi Bee

Mape mai era unul si pe bancheta din fata.  :wink:

Stefane vezi aici niste poze.   http://www.happy-bayar-tours.com/tours.php?id=7

Vei vedea niste poze unde norii se oglindesc intrun parau iar in departare se vad munti/dealuri cu iarba. Asa avem si aici in NZ.... ne trebuie pasune pt 40 de milioane de oi.

Am citit putin despre apicultura Mongoliei. Sint date precum mierea se colecta deja prin anii 1200. Am gasit videouri pe youtube si vad ca au si centre de invatamint unde se invata despre agricultura si apicultura + fac si cercetari in domeniu apicol pt a obtine produse apicole pt vindecarea diferitlor boli.... ca si in RO defapt(intrun video se vorbeste despre vindecarea bolilor de inima cu tratament de miere).
Am citit ca prin vestul Mongoliei este un fluviu dea lungul careia ar fi loc pt doua milioane de stupi. Dar si in estul Mongoliei este zona melifera buna. In Mongolia ar fi cca 16-20 de plante melifere.

Iata si un video cu pasune in stil Mongol.

https://www.youtube.com/watch?v=0zwNzjX7K58

stefan1

  Eu cred ca daa ar creste paduri la ei, s-ar bucura. Eu ma gandesc ca e si o problema de sol. Am scris candva chiar de Noua Zeelanda care a vrut sa importe de la noi o anumita specie de molid. Dupa multe incercare nereusite de infiintare a plantatiilor, au ajuns la concluzia ca din solul lor lipsesc niste ciuperci care cresc in simbioza cu radacinile de molid. Au importat rasadurile de molid si cu ceva pamant de la noi si totul a intrat in normal. La mongoli trebuie sa fie groaznic ca pe sute de km2 sa nu se gaseasca un lemn pentru o coada de unealta, pentru constructii sau pentru incalzire.

  Despre albine, daca aveau la 1200, atunci nu aveau albine europene. In Asia, mai in est de Afganistannu traia Apis mellifera ci Apis ceranea, care produc mult mai putina miere, sub 1/5 din cat produce o familie de albine europene. Doar rusii, prin sec XIX au dus albine europene si in Orient.
  Ca teren, la peste 1,5 milioane km2 sigur ca ar incapea 2 milioane de familii de albine. Lipsa padurilor insa face o clima aspra, cu variatii mari de temperatura intre zi si noapte, intre vara si iarna, cu vanturi puternice, cu praf din desert. In plus, unde se pun roii, daca nu au copaci?   =))  Si modul lor de viata, mergand cu turmele, nu ar fi prea propice pentru cresterea albinelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am vazut stupi tinuti de arabi in desert. Plante erau putine, insa nectarul era concentrat si scoteau ceva miere. Oazele si culturile de fructe (curmale, smochine) erau foarte importante pentru albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Parerea mea Stefane este ca nu toata Mongolia arata ca si in sud(desertul Gobi) sau stepele centrale. Au apicultura, produc miere... etc deci ma bucura cind vad astfel de videouri mai ales despre o tara despre care niciodata nu se aude prin stiri.
Intrun video am vazut un tirg unde printre altele era si o taraba apicola.
Din putinele informatii gasite pe net se pare ca Mongolia are 15milione de hectare de padure cu animale salbatice si guvernul local produce si lemn pt export in ultimii 40 de ani. De pe la inceputul anilor '90 Germania este prezenta in Mongolia si acum au ajuns la sfirsitul unui program de cartografiere al padurilor cu toate speciile prezente acolo. Urmatorul pas va fi sa mareasca suprafetele de padure si astfel si numarul animalelor salbatice(asta am gasit intrun alt video).
Cunoastem putin despre aceasta tara pt ca nu se aude despre ea nimic in stiri de 40 de ani de cind ma stiu. Dar mai nou cica vor intra tot mai mult tarile straine caci Mongolia are resurse naturale foarte multe.

stefan1

Citat din: oroles din Aprilie 10, 2016, 08:03:24 AM
Am vazut stupi tinuti de arabi in desert. Plante erau putine, insa nectarul era concentrat si scoteau ceva miere. Oazele si culturile de fructe (curmale, smochine) erau foarte importante pentru albine.

  Si in Africa sunt alte rase de albine, cele europene nu rezista 'concurentei'. In zonele desertice este o specie de albine la care raza de zbor este de cca 8 km
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#1209
Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 10, 2016, 08:22:19 AM
Parerea mea Stefane este ca nu toata Mongolia arata ca si in sud(desertul Gobi) sau stepele centrale. Au apicultura, produc miere... etc deci ma bucura cind vad astfel de videouri mai ales despre o tara despre care niciodata nu se aude prin stiri.
Intrun video am vazut un tirg unde printre altele era si o taraba apicola.
Din putinele informatii gasite pe net se pare ca Mongolia are 15milione de hectare de padure cu animale salbatice si guvernul local produce si lemn pt export in ultimii 40 de ani. De pe la inceputul anilor '90 Germania este prezenta in Mongolia si acum au ajuns la sfirsitul unui program de cartografiere al padurilor cu toate speciile prezente acolo. Urmatorul pas va fi sa mareasca suprafetele de padure si astfel si numarul animalelor salbatice(asta am gasit intrun alt video).
Cunoastem putin despre aceasta tara pt ca nu se aude despre ea nimic in stiri de 40 de ani de cind ma stiu. Dar mai nou cica vor intra tot mai mult tarile straine caci Mongolia are resurse naturale foarte multe.

  Probabil ca sunt si zone cu paduri la atata suprafata a tarii, dar pe mine ma uimeau imagini in care cat vezi cu ochii nu intalnesti nici un arbore. Stiu ca dupa 1990 Mongolia s-a deschis si pentru tarile occidentale, dar grosul influentei o au tot rusii si chinezii. Dar parca retin ca chinezii si-au retras prin 1994-95 un mare numar de chinezi care traiau in Mongolia. Ar putea ca sa le lase chinezii cateva milioane de chinezi, ca cele 3 milioane de mongoli se pierd in tara aia asa mare. Daca va lasa pe nemti sa le faca acolo putina ordine, sigur se vor vedea schimbari, ca unde au mers ei au dus civilizatia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

Citat din: Kov iulian din Aprilie 03, 2016, 10:47:27 AM
Dupa ce am urmarit clipul mi-a venit in minte asta

http://www.youtube.com/watch?v=kMLkQP7LzfI
da bre da' pe vaca aia nu o tinea nimeni  :razz: :razz: :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kov iulian

E foarte tare acest tip de " troliu " daca se rupe șufa nu mai exista riscul sa iti faca praf parbrizul .

http://www.youtube.com/watch?v=trrEKbc6uqE

oroles

Am mari semne de intrebare cu privire la funcționarea acestui vinci. E clar ca trebuie legat de ceva ce se afla drept în fața. În plus trebuie sa fie bine întins. Eu nu sunt convins ca functioneaza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jenica67

       Masinile militare cand eram in armata, erau dotate cu acest stil de troliu !!
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani