De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Referitor la reclama lui Kov Iulian. Ceva asemanator s-a intamplat in razboiul de independenta 1877-1878. Lupta dintre romani si turci se oprea si aveau loc reprezentatii teatrale ale romanilor pe care le priveau si turcii. Celebra piesa de teatru popular "Vasilache si Marioara" este consemnata ca ar fi fost jucata pe fron. Alteori dadeau turcii reprezentatii. Atmosfera se mai destindea.

Exista o carte a generalului Ratescu intitulata "Un secol de amintiri". E superba. O am in biblioteca deoarece am primit-o cadou. Cand am trecut printr-un anticariat in Bucuresti am gasit-o la pretul fenomenal de 1 RON. Sunt sigur ca daca ar fi citit-o anticarul ar fi pus un pret mai mare la ea. :D Ratescu povesteste cum in primul razboi mondial unul dintre soldatii sai care era vanator de munte se asezase sa manance si lasase arma alaturi. Si-a taiat slana, a scos painea si ceapa si s-a apucat de mancat. In timp ce manca a venit un soldat neamt cu pusca indreptata spre el. Nu a avut timp sa reactioneze si sa ia arma. Si-a pastrat calmul. Neamtul l-a somat sa ridice mainile sus. Asta a continuat sa manance. Neamtul cand a vazut ca nu reactioneaza s-a asezat si el pe o buturuga (actiunea se petrecea in munti, in padure), si-a scos mancarea si s-a pus pe mancat. Dupa ce au terminat de mancat si-au scos tabachera si si-au rulat o tigara. Au fumat linistiti. La sfarsit si-a luat fiecare pusca, s-au salutat si au plecat. Deh, oamenii erau in pauza de masa...  Cartea e absolut superba, nu prin scris ci prin continut. Povesteste cum l-a cunoscut Ratescu pe celebrul Penes Curcanul. Pana la relatarea lui Ratescu am crezut ca Penes Curcanul e doar un mit de razboi. Am aflat ca nu e asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Razboiul este o mizerie, cea mai mare mizerie cu care rasa umana a fost blestemata! De cate ori trec prin Franta , ma ingrozesc cate cimitire militare vad acolo, atat din primul, cat si din al doilea razboi mondial.Undeva la noi in zona , pe drumul care trece spre Brad, cineva a pus o placa memoriala prin anii 70, amintind de primul razboi mondial, spunand ce lupte s-au dat acolo.M-am mirat, trecusem de nenumarate ori pe acolo, nici nu-mi pusesem problema ca s-ar fi luptat cineva pe acolo.Am cercetat totusi zona, am coborat dinjos de parapetii drumului Oradea-Deva in acea zona, unde am vazut transee imense, va dati seama, in acele vremuri sapate manual! Cata ura sa fie intre oameni ca sa faci din sapa asemenea lucrari? :uimit:
Va salut.

stefanm

Dar si-a pus cineva problema pana acum de ce nu lumea nu inceteaza sa poarte razboaie?
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Kiwi Bee


mape 48-petru manea

In copilarie am citit o poveste in care doua armate s-au intalnit pe campul de lupta si imparati celor doua armate s-au luptat cu palosele si cel care a castigat lupta a insemnat ca armata lui a castigat si lupta dintre armate
Asa ar trebui sa fie si acum---sa se lupte politicienii si bancherii intre ei

bismark

    Si cum sa se bata azi ca palose nu au, cu pistoale? Poate nu ar fi rau ce e cu atitea cheltuieli cu alegerile. =)) =))
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

cornelioandanciu

Citat din: bismark din Decembrie 07, 2014, 02:32:09 PM
    Si cum sa se bata azi ca palose nu au, cu pistoale? Poate nu ar fi rau ce e cu atitea cheltuieli cu alegerile. =)) =))
Astazi se bat astfel:In palose sa ne luptam, sau in ciorapi sa ne mirosim? Asadar armele albe fiind interzise, ramane valabila a doua varianta! Asa se explica de ce in campaniile electorale "catindatii"arunca unul in fata celuilalt tot felul de mizerii imputite!
Va salut.

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 07, 2014, 11:12:13 AM
In copilarie am citit o poveste in care doua armate s-au intalnit pe campul de lupta si imparati celor doua armate s-au luptat cu palosele si cel care a castigat lupta a insemnat ca armata lui a castigat si lupta dintre armate
Asa ar trebui sa fie si acum---sa se lupte politicienii si bancherii intre ei
Era un obicei des intalnit in Evul Mediu. Si in istoria romanilor se regasesc astfel de dueluri: La Stanisesti, oastea lui Mihai Viteazul condusa de Preda Buzescu invinge hoarda tatara dupa un duel corp la corp intre Preda Buzescu si nepotul hanului tatar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

#743
Ce merita asta si gasca lui...  https://www.facebook.com/pages/Sorin-Ovidiu-V%C3%AEntu/294231664120270?fref=nf

Urmariti clipul inainte de a intra pe acea pagina.
https://www.facebook.com/video.php?v=296456987231071


PS: De data asta e serios nu este nici o farsa. Vantu manaca bors


Kov iulian


Kov iulian


Eu am ramas cu gandul la asta, si ma gandesc sa ma apuc de asa ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=W7wqpR8IiFc

dan sebastian

Am vazut tot pe un filmulet sistemul integrat cu plantele, apa, pestii care pe de o parte filtrau iar pe de alta parte ofereau nutrienti necesari plantelor. Foarte interesant dar mi se pare prea scump tinind cont canoi avem supersol si nu desert ca ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Aceste legume la gust sint ZEROOOOO.  :qp:

Nu au nutrientii si vitaminele necesare doar ca arata frumos si uniform si astfel se pot comercializa usor la un pret bun pt agricultor/producator.

Multe din legumele de aici din NZ sint produse astfel. Se folosesc tone de chimicale si salata mai in totdeauna are un gust foarte amarui. Gogsarii au un gust de apa + amarui doar ca arata frumos si ai cumperi la bucata.

Kov iulian

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 11, 2014, 01:42:13 AM
Aceste legume la gust sint ZEROOOOO.  :qp:
Nu au nutrientii si vitaminele necesare doar ca arata frumos si uniform si astfel se pot comercializa usor la un pret bun pt agricultor/producator.
Multe din legumele de aici din NZ sint produse astfel. Se folosesc tone de chimicale si salata mai in totdeauna are un gust foarte amarui. Gogsarii au un gust de apa + amarui doar ca arata frumos si ai cumperi la bucata.
Faceti o confuzie intre sistemul Hidroponic si cel Aquaponic.

Primul sistem intradevar se baza pe chimicale apoi baietii au reinventat sistemul.
Citat> - aquaponica foloseste doar 2% din apa pe care o ferma traditionala o foloseste
> - aquaponica foloseste doar 1/10 din energia consumata de o ferma clasica
> - culturile aquaponice produc de la 8 la 10 ori mai multe produse , in acelasi timp si pe aceiasi suprafata
> - culturile aquaponice pot fi scalate de la sistem de interior la sistem familial sau sistem comercial
> - nimeni nu poate trisa in sistemul aquaponic. Daca se folosesc pesticide, acestea ajung in apa si vor ucide pestii. Lipsa solului face folosirea ierbicidelor lipsita de sens. (De aceea consider productia aquaponica net superioara produselor certificate ca fiind ecologice.)
> - aquaponica se desfasoara intr-un circuit inchis, nefiind scurgeri sau deversari care sa polueza apele sau solul
> - aquaponica este usor de invatat si de aplicat
> - necesita mult mai putine costuri si munca decat in sistemul clasic, nefiind nevoie de amenajarea terenului, fertilizare, tratamente, irigare

http://youtu.be/bCV7DABEz20

dan sebastian

O singura hiba. Sistemul merge foarte bine in zonele calde, toride. La noi te rupe iarna pretul la caldura. In rest doar de bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.