Cum sa producem prima suta de regine

Creat de D006, Noiembrie 21, 2012, 05:13:48 PM

« precedentul - următorul »

valter

E posibil sa fi mai scris pe undeva despre raportul planificare , crestere si obtinere matci virgine.
Plecam de la premisa ca in conditii normale un starter si un finisor (ca la carte) vor lua in lucru 85-90% din ceia ce-i oferim ''de studiat".
Deasemenea ne confruntam cu serii de matci virgine care nu corespund din punct de vedere al conformatiei corporale sau cateva matci virgine dintr-o serie sa aiba deficiente fizice...firesc se elimina...implicit pierderi de 2-5%.
Imperecherea naturala creiaza si ia suficiente probleme...si aici pierderi de %.

Parerea mea. Pentru a obtine 100 de matci fecundate , care sa poata fi introduse in familii de productie, sunt necesare minimum 200 botci bune de eclozat, 180-165 de matci virgine, 150 de micronuclee.

ps. Nu oricare matca fecundata obtinuta in micronuclee va ajunge in productie...are nevoie de anumiti parametri.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marius_vfp

salut,
domnule valter respectele mele , insa daca nu ma insel cele 150 de micro nuclee obtin 100 de regine doar intr-o serie , dar pe timpul sezonului putem folosi de mai multe ori acelasi nucleu nu ? de aici vine premisa ca,  50 de micronuclee sunt  suficiente pentru a produce 100 de regine pe an .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

scfpfa

Cate regine?,ori cat de selectionate? sunt ele,este o diferenta mare.Nu?,numarul este important si gena. :stop_the_war:
albine

Jimi

se poate forma starter inchis, din albine doici provenine de la mai multe familii?, nu sunt conflicte