BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: State din Februarie 25, 2014, 09:22:21 PM
Domnule Dumitriu , pana la urma cum se face invertirea ? Se fierbe siropul sau ba ?
Dizolvarea cristalelor de zahar se face prin procedeul de fierbere.Nu e suficient sa torni apa peste o cantitate anume de zahar si apoi sa astepti sa se dizolve.La asta am facut referire cand am spus ca apare un consum de gaze in costul produsului.
In schimb invertirea se face la la solutia obtinuta, iar pentru ca enzima sa actioneze la capacitate maxima, acest procedeu se face intr-o plaja de temperaturi.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 25, 2014, 11:49:27 PM
  Domnule Dumitru hai sa va explic ceva cu subiect si predicat : EU FAC AFACERI PE BANII MEI IAR DUMNEATA FACI PE BANII ALTORA.  Tu chiar nu intelegi ca neamțul nu are nevoie de nici o hartie ca sa nu cumpere miere din Romania ? Nu vrea si gata !!!! Tu chiar nu intelegi ca am fost avetizati de marii procesatori germani sa nu ne mai jucam cu apisacazurile ca o luam in bot !
Va dores succes in afaceri! Asta in primul rand.
In al doilea rand , exista cateva certificari de calitate care se aplica in Germania (gen ISO 90001 sau TUV)care reglementeaza pasii care se fac in orice proces , atat de productie cat si achizitie.Ca sa fiu putin mai clar, orice reclamatie este tratata pe baza unor proceduri extrem de clare.In cazul in care un lot de marfa(sau un esantion) este analizat in vederea achizitiei(cum e cazul mierii romanesti) exista OBLIGATIA partii contractante sa emita o explicatie scrisa prin care sa isi justifice refuzul.Nu exista refuz telefonic sau altfel!
Dar sa presupunem ca neamtul va spus clar (cui i-a spus nu am inteles din postarea D-voastra) probabil au iesit pe post la TV si au trimis o avertizare apicultorilor romani.Poate reusiti sa fiti un pic mai explicit si in acest caz.
Deci neamtul ne-a dat refuz la miere pentru ca folosim apisacazuri!Corect?Atunci de ce promovati pe forum un apisacaz, care e indulcitor pentru patiserie si il recomandati ca hrana testata de 3 ani(adica cu 2 ani inainte sa apara propriu-zis)?Daca apisacazurile sunt cauza refuzului D-voastra faceti un deserviciu apiculturii recomandand un astfel de produs?De ce nu ati aparut pe forum sa luati pozitie fata de siropul respectiv?Dar in schimb toate celelalte sunt nocive pentru albine?
Sau faptul ca faceti afaceri pe banii D-voastra va opreste sa postati astfel de lucruri?

bucovineanu

Domnule Dumitriu,
Eu credeam ca atunci cand va pregatiti sa lansati un produs, aveti toate buletinele de analiza si produsul a fost testat pe niste loturi de familii de albine. Ori acum vad ca inca se umbla la compozitie iar de testare pe albine nici nu poate fi vorba. Stiu ca sunt alte siropuri care se comercializeaza fara sa fi fost testate, dar de la o firma serioasa ma asteptam cu totul la altceva. Daca nu aveti buletine de analize, de unde ati scos acele procente referitoare la compozitie?

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 25, 2014, 11:49:27 PM
   Omule esti varza la afaceri cand spui faza cu "hartia oficiala " , ala nu mai vrea miere cu apisacaz si gata !!!!
Intotdeauna am incercat sa am un limbaj respectuos cu D-voastra, atat fata in fata cat si pe forum.Nu-mi aduc aminte ca in vreo postare de a mea sa va jignesc, sau sa va spun intr-un fel anume, chiar daca spuneati lucruri neadevarate.
V-as ramane recunoscator, daca v-ati exersa limbajul in curtea proprie cu cine doriti D-voastra, dar fara sa ma bagati in aceasta categorie.
Acum, referitor la problema de mai sus, va rog sa imi "traduceti" ce produse se incadreaza in categoria "apisacazuri".Presupun ca Apiinvert-ul si Bonfeed-ul cu siguranta.Indulcitorul de cofetarie pe care il promovati presupun ca nu face parte, e visul patiserilor si al apicultorilor, nu? Presupun ca nemtii l-au cerut in mod expres sa se regaseasca in miere!De asta il promovati?
Poate aveti amabilitatea sa lamuriti si un personaj ca mine, care e "varza" in astfel de situatii atat de complicate, in care D-voastra excelati cu atata talent.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 25, 2014, 11:49:27 PM
   Sa fiu mai explicit , un procesator din judetul Prahova  a trimis probe cu miere de la stupi " stimulati " cu toate apisacazurile de pe piata . Un loborator foarte cunoscut din Germania i-a precizat exact produsul cu care a fost adulterata fiecare miere in parte .
sa fiu eu si mai explicit, procesatorul din judetul Prahova la care faceti referire, e de fapt din Baicoi.
Am avut ocazia sa mi se "fluture pe la nas" hartia la care faceti referire, fara a mi se da o copie.Daca aveti una, chiar va rog sa o postati pe forum.Si apoi sa o discutam pe concret pe fata cu toata lumea.
Culmea este alta, ca "procesatorul din judetul Prahova" vinde si el un sirop din porumb, care e tot un indulcitor de patiserie drept hrana pentru albine.Sau nu stiati asta? Deci nemtii ne dau cu flit la miere, pentru motivul ca se regaseste un "apisacaz", Domnul respectiv stie asta, dar vinde un sirop din porumb drept hrana pentru albine? M-ati lasat fara cuvinte!

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 25, 2014, 11:49:27 PM
PS. O barfa venita pe surse . Zice neamtul : daca vrem miere cu apiinvert , o producem aici in Germania , nu trebuie sa o aducem din Romania.
Am inteles acum.Deci mierea a fost refuzata datorita faptului ca albina a fost hranita cu Apiinvert. Bine ca au aflat apicultorii, sa se fereasca. Chiar ma astept ca nemtii sa ceara miere de la albinele care au fost hranite cu sirop pentru cozonaci si eclere.Bine, nu toate siropurile din porumb, exista DOAR UNUL care a fost testat in stupina D-voastra timp de 3 ani. E clar, succesul apiculturii romanesti e asigurat in totalitate!

dumitriu

Citat din: Bătrânul din Februarie 26, 2014, 08:24:02 AM
Acum ca sa lamurit , pot spune ca domnul nu e domn si ca e un mincinos ordinar ?????    :rotfl: :rotfl: :rotfl: :qp: :qp:
In general, evit pe cat se poate anturajul si dialogul cu persoanele care nu au cei 7 ani de acasa.Nu e prima oara, cand constat ca nu va puteti stapani limbajul.
As prefera, pe viitor, ca dialogul dintre mine si D-voastra sa se reduca simtitor, sau chiar sa lipseasca cu desavarsire.Daca administratorii site-ului va permit sa postati public jignirile repetate, fara sa aiba repercursiuni asupra statutului de forumist, nu inseamna ca trebuie sa accept si eu astfel de iesiri din partea D-voastra.
va doresc multa sanatate si succes!

cu stima,
Dan Dumitriu

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 26, 2014, 10:21:20 AM
Ii sugerez d-lui Dumitriu sa discute cu procesatorii care fac export in Germania, poate asa nu va mai avea nevoie de hartii. Hartiile se por falsifica, realitatea si buna credinta insa NU!
Stimate Domn,
cred ca absolut toti procesatorii care fac export(indiferent de tara) imi cunosc datele de contact.Nu m-a contactat nimeni sa imi spuna vreodata ca datorita Apiinvert-ului , comercializat de Agrana au aparut refuzuri din partea nemtilor.Din pozitia pe care o am, pot lamuri lucrurile pana la un anumit punct cu ajutorul colegilor mei din Germania.Nu ma pot pronunta pentru alte substante vandute in Romania, pentru ca nu am calitatea necesara.Dar daca produsele Agrana(si aici ma refer si la Apifonda si Apipuder) pe care le comercializam drept hrana pentru albine, si care sunt comercializate si in Germania tot cu acelasi scop, sunt vinovate de refuzul nemtilor privind mierea romaneasca, fiti siguri ca o sa fac demersurile necesare ca sa stopez acest lucru.Chiar daca asta va insemna sa scoatem produsele de la vanzare pe piata din Romania.Facand afaceri cu banii altora(nu cu banii mei proprii) imi e mult mai usor sa iau astfel de masuri.
Totusi mi-e greu sa cred ca o hartie falsificata(chiar si de nemtii, ceea ce nu prea cred) nu i se descopera adevarata valoare in cazul unei cautari mai atente.De asta intotdeauna prefer ceva scris, decat spus pe la colturi.
Ce este curios, este faptul ca anumiti apicultori care se auto-proclameaza mari iubitori de albine, promoveaza astfel de siropuri, care au dus la refuzul mierii in Germania.Si aici ma refer la D-l Dragos si la procesatorul din Prahova(ca sa vorbesc pe concret) care ne transmit cat de benefice sunt astfel de siropuri.Nu mai inteleg nimic, ori sunt bune, ori nu?Daca sunt bune asa cum sustin, de ce se refuza mierea in Germania?Daca sunt rele, de ce le promoveaza?Asta e intrebarea mea, la care nu gasesc un raspuns logic.

romikele

Puteti sa ne explicati cum de au fost depistati markerii din apiinvert la siropurile din porumb?... ca asta incercati sa ne convingeti!
Am testat si noi la nivel de asociatie toate tipurile de siropuri din comert.
Dupa entuziasmul de inceput, au venit deziluziile.
Pe termen lung, efectul e total defavorabil dezvoltarii familiei de albine.
De aceea eu unul prefer siropul facut de mana mea, dupa reteta clasica, cu care n-am avut timp de aproape 20 de ani nici un fel de probleme.

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Februarie 26, 2014, 12:41:24 PM
Domnule Dumitriu,
Eu credeam ca atunci cand va pregatiti sa lansati un produs, aveti toate buletinele de analiza si produsul a fost testat pe niste loturi de familii de albine. Ori acum vad ca inca se umbla la compozitie iar de testare pe albine nici nu poate fi vorba. Stiu ca sunt alte siropuri care se comercializeaza fara sa fi fost testate, dar de la o firma serioasa ma asteptam cu totul la altceva. Daca nu aveti buletine de analize, de unde ati scos acele procente referitoare la compozitie?
Stimate Domn,
intrebarile puse sunt foarte pertinente.
Intradevar, trebuie sa recunosc ca intentia mea initiala a fost sa testez reactia pe forum, vis-a-vis de un produs pe care dorim sa-l lansam.
Scopul a fost de a afla in primul rand, ce SIROP isi doresc apicultorii pentru albine.In tot acest timp, pe langa discutiile pe forum, am discutat si cu alti oameni implicati in aceasta activitate.Punand cap la cap toate aceste informatii, am tras cateva concluzii privind un posibil produs care sa indeplineasca cerintele de hranire ale albinelor, fara a face rabat la calitate.
Recunosc ca am postat niste procente putin diferite de cele reale, tocmai pentru a afla tocmai"ce nu trebuie sa aiba produsul".Aici e "greseala" mea, si este una voita.Trebuie sa recunosc ca am aflat si alte lucruri interesante care nu au nici o legatura cu compozitia, sau cu procentele din sirop, unele aflate din bunavointa oamenilor sau din ingrijorarile concurentei vis-a-vis de acest nou produs.
Referitor la  teste, va sunt dator si aici cu un raspuns.
In momentul cand postam pe topicul destinat Apiinvert-ului, cineva m-a intrebat daca s-au facut astfel de teste pe albine.Am cerut din Germania informatii in acest sens, iar cei de acolo mi-au spus ca s-au facut teste pe albine de-a lungul a 10 ani.Am cerut rezultatul studiului, apoi l-am invitat pe responsabilul de la Sudzucker(unde se fabrica Apiinvert-ul) sa vina la targul de la Blaj sa raspunda concret la intrebarile apicultorilor.
Stiiti ce s-a intamplat?
Rezultatul: am postat pe forum ce mi-au trimis cei din Germania.Reactia unor forumisti:ceva de genul, lasa-ne D-le cu documentele astea contrafacute.Sau ca albina carpatina nu-i ca aia nemteasca, la noi nu se aplica studiul respectiv.
In fine, testele daca vor sa se faca corect, presupun un studiu indelungat(pe minim 3 ani) si pe un numar suficient de familii de albine.Agrana nu are albine, dar e dispusa sa sustina acest studiu, daca este facut temeinic.Cu conditia ca rezultatele studiului sa fie apoi facute publice.De ce nu s-a facut un astfel de studiu?Pentru ca sunt convins ca reactiile ar fi fost identice ca cele avute la studiul de la Apiinvert.
Stim cu totii, ca cei care hranesc albinele de foarte multi ani, isi produc in gospodarie siropul pe care il obtin din zahar.Asta o sa facem noi acum, iar apicultorul va decide daca pune "osul la treaba" singur, sau cumpara siropul gata preparat.Pana la urma decizia ii apartine.
Mi s-a parut de prost gust, sa vad de-a lungul timpului, promovari de genul "luati acest sirop pentru ca eu il folosesc de ani de zile" sau " siropul "x" este o hrana pentru albine", cand de fapt stiim cu totii care este destinatia siropurilor respective.

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 26, 2014, 02:09:16 PM
Puteti sa ne explicati cum de au fost depistati markerii din apiinvert la siropurile din porumb?... ca asta incercati sa ne convingeti!
Am testat si noi la nivel de asociatie toate tipurile de siropuri din comert.
Dupa entuziasmul de inceput, au venit deziluziile.
Pe termen lung, efectul e total defavorabil dezvoltarii familiei de albine.
De aceea eu unul prefer siropul facut de mana mea, dupa reteta clasica, cu care n-am avut timp de aproape 20 de ani nici un fel de probleme.
Nu incerc sa va conving ca markerii din Apiinvert au fost depistati.Pentru ca nu am nici o informatie in acest sens.Cei care au afirmat ca mierea romaneasca a fost refuzata in Germania, ar trebui sa ne spuna motivul concret.Adica ce s-a depistat, ca sa inteleg atat eu cat si restul.
Ma bucura faptul ca ati testat la nivel de asociatie siropurile.Spuneti-ne rezultatele, sau concluziile pe care le-ati tras.In general, mie imi plac lucrurile clare, si cred ca si D-voastra.Nu pareti genul de om, care posteaza ceva numai de dragul de a scrie pe forum.Sunt convins ca ati testat si Apiinvert-ul si chiar sunt curios ce concluzii ati tras.

D006

Hai sa lasam gargara si sa vorbim la concret !
1) procucatorul Dulcofruct precizeaza clar pe eticheta produsului ca nu trebuie administrat in sezonul activ !
2) reprezentantul Apiinvert spune ca poti da oricand apimaclavaisul său că nu va iesi la analize !

  CINE DINTRE CEI DOI A FOST SI ESTE ONEST FATA DE CLIENTI ???


PS: Dulcofruct este un produs foarte bun dar are un singur defect , nu poate fi folosit la falsificarea mierii .Este bun doar la hraniri de stimulare primavara si de completare toamna.

pharaonu75

Dragose, lasa-ma frate cu Dulcofructul, ca daca era asa bun, facea si albina dulcofruct, nu  miere.
Si nici aia nu sunt chiar asa onesti si imaculati precum vrei sa ii arati tu. Daca nu intelegi la ce ma refer, arunca un ochi pe topicul despre dulcofruct unde ni se "serveste" un certificat de calitate numai bun de hartie igienica.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Pharaoane eu stiu ce spun si am verificat in practica , tu vrei sa dai la albine doar ... hartii...

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 26, 2014, 04:39:40 PM
PS: Dulcofruct este un produs foarte bun dar are un singur defect , nu poate fi folosit la falsificarea mierii .Este bun doar la hraniri de stimulare primavara si de completare toamna.
Eu credeam ca este bun DOAR pentru cozonaci si eclere.Noroc ca m-ati luminat, eram "varza" daca nu-mi explicati asa pe "concret" cum sta treaba.
Pentru linistea D-vstra, trebuie sa aflati ca sunt pe piata siropuri din porumb mai bune decat cel pe care il promovati.Asta foarte pe "concret" vorbind!