BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 24, 2014, 08:40:21 PM
In urma informatiilor parvenite de la laboratoarele de analiza mierii din Germania, o mare cantitate de miere din Romania risca sa fie refuzata.
Pentru a nu risca sa ramanem cu mierea la intern, fapt ce ar duce inevitabil la scaderea pretului de achizitie, sfatuim apicultorii sa evite folosirea oricarui tip de sirop din comert.
Cel mai sanatos este siropul din zahar, clasic, pe care il foloseam inainte de importul acestor porcarii.
Din comoditate riscam sa ne taiem craca de sub picioare.
Interesanta postarea D-voastra din punctul meu de vedere.
Incerc sa va raspund pe aceasta cale, cat si colegului de forum care a postat inaintea D-voastra.
In Germania exista 2 mari producatori de hrana pentru albine, care fac sirop din zahar.Atentie:din zahar.Unul din aceste produse este Apiinvert-ul care se regaseste si in Romania.
E curios faptul ca in Germania, se administreaza aceste produse obtinute din zahar, iar nemtii refuza mierea provenita din Romania.Adica accepta mierea lor, dar o refuza pe a noastra.
Din fericire am acces la cantitatile de Apiinvert administrate in Germania, fara a avea cunostiinta despre cantitatile vandute de celalalt producator neamt.
Din moment ce ati facut afirmatia ca nemtii refuza mierea romaneasca, presupun ca exista si o hartie oficiala prin care acestia argumenteaza pe baza carui motiv nu ne accepta produsul.Mi-e greu sa cred, ca neamtul ne pune mierea "in brate" fara sa-si justifice in scris decizia.
Asa ca, va rog sa postati aceasta notificare pe forum ca sa ne lamurim unde este problema.Eu am avut astazi o discutie, cu unul din distribuitori care mi-a spus ca problema legata de exportul mierii in Germania se datoreaza aparitia amidonului din porumb in miere.Fara dovezi, am tratat discutia doar la nivel de barfa sau zvon.Asa ca, daca ne puteti lamuri, va rog sa o faceti.
Daca intradevar, refuzul partii germane se datoreaza siropurilor DIN ZAHAR, cum e Apiinvert-ul, promit sa cer explicatii oficiale in Germania.
Cu stima,
Dan Dumitriu

PACO

daca siropul dumneavoastra ar fi doar din zahar ar fi ok dar atata timp cat contine 23% alte zaharurii dati mi voi sa cred ca nu contine doar zahar. Formula zaharozei e simpla si nu contine 23% alte zaharuri.

romikele

Daca siropul este asa de bun, de ce nemtii introduc markere de identificare?
Tocmai detectia acestor markere duce la refuzul mierii.
Stiti foarte bine aceste lucruri, dar o faceti pe niznaiul, sa va vindeti marfa.
Problema e ca de cand au aparut pe piata aceste zemuri, familiile de albine la care li s-a administrat trec printr-o depopulare mai accentuata decat in cazul siropului clasic.
Absolut nici un produs industrial nu poate combate increderea in produsele similare obtinute in propria ferma.
Chiar daca ma puteti convinge ca siropul de pe piata, oricare ar fi producatorul, e ok, eu tot siropul produs de mine il voi folosi si ii sfatuiesc si pe ceilalti apicultori sa procedeze la fel... dar nu oblig pe nimeni  :wink2:

bucovineanu

 Domnule Dumitriu,
Din ultima dv. postare rezulta indirect faptul ca siropul nou produs de firma dv. nu e in totalitate din zahar. Vad ca aparati Apiinvertul si nu produsul de care vorbim. In plus mai multi colegi au pus o serie de intrebari la care vad ca omiteti sa raspundeti.

XXL

Citat din: dumitriu din Februarie 25, 2014, 04:43:11 PM
Citat din: XXL din Februarie 24, 2014, 06:26:58 PM
...cum se poate sa rezulte din zaharul rafinat o ciorba formata din:
- fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.
In mod sigur ceea ce vinde dl dumitriu este un cupaj format din zahar rafinat invertit si hidrolizat de porumb..deoarece maltoza se gaseste doar in cereale,iar termenul de ,,alte zaharuri,, dovedeste cupajul cu alte produse :qp:
Stimate Domn,
vad ca sunteti un forumist nou pe acest site, cu interventii doar pe acest topic.Avand in vedere ca folositi termenul de "ciorba" ma vad nevoit sa va lamuresc in aceeasi termeni gastronomici.
Pe piata din Romania exista o sumedenie de "ciorbe" unele mai bune, iar altele mai putin bune.Avand in vedere acest "meniu" bogat , puteti alege daca alegeti o "ciorba" din porumb sau o "ciorba" din zahar.Sau puteti "gati" singur reteta pe baza ingredientelor pe care le aveti la indemana.
Scopul meu este sa fac o "ciorba" mai buna si mai ieftina decat a celorlalti "bucatari" din Romania.Desi unii din ei folosesc indulcitori pentru patiserie, pe care o vand drept hrana pentru albine.
...totusi sunteti de acord ca ceea ce vindeti ca fiind sirop de zahar invertit BONFEED este de fapt un cupaj din sirop de zahar si hidrolizat de porumb...cum altfel explicati prezenta maltozei in acest produs?

ciucur

Citat din: dumitriu din Februarie 25, 2014, 04:59:08 PM
Citat din: romikele din Februarie 24, 2014, 08:40:21 PM
In urma informatiilor parvenite de la laboratoarele de analiza mierii din Germania, o mare cantitate de miere din Romania risca sa fie refuzata.
Pentru a nu risca sa ramanem cu mierea la intern, fapt ce ar duce inevitabil la scaderea pretului de achizitie, sfatuim apicultorii sa evite folosirea oricarui tip de sirop din comert.
Cel mai sanatos este siropul din zahar, clasic, pe care il foloseam inainte de importul acestor porcarii.
Din comoditate riscam sa ne taiem craca de sub picioare.
Interesanta postarea D-voastra din punctul meu de vedere.
Incerc sa va raspund pe aceasta cale, cat si colegului de forum care a postat inaintea D-voastra.
In Germania exista 2 mari producatori de hrana pentru albine, care fac sirop din zahar.Atentie:din zahar.Unul din aceste produse este Apiinvert-ul care se regaseste si in Romania.
E curios faptul ca in Germania, se administreaza aceste produse obtinute din zahar, iar nemtii refuza mierea provenita din Romania.Adica accepta mierea lor, dar o refuza pe a noastra.
Din fericire am acces la cantitatile de Apiinvert administrate in Germania, fara a avea cunostiinta despre cantitatile vandute de celalalt producator neamt.
Din moment ce ati facut afirmatia ca nemtii refuza mierea romaneasca, presupun ca exista si o hartie oficiala prin care acestia argumenteaza pe baza carui motiv nu ne accepta produsul.Mi-e greu sa cred, ca neamtul ne pune mierea "in brate" fara sa-si justifice in scris decizia.
Asa ca, va rog sa postati aceasta notificare pe forum ca sa ne lamurim unde este problema.Eu am avut astazi o discutie, cu unul din distribuitori care mi-a spus ca problema legata de exportul mierii in Germania se datoreaza aparitia amidonului din porumb in miere.Fara dovezi, am tratat discutia doar la nivel de barfa sau zvon.Asa ca, daca ne puteti lamuri, va rog sa o faceti.
Daca intradevar, refuzul partii germane se datoreaza siropurilor DIN ZAHAR, cum e Apiinvert-ul, promit sa cer explicatii oficiale in Germania.
Cu stima,
Dan Dumitriu

Pe la noi prin zona se plange lumea ca mierea facuta anul trecut de unul din cei mai buni apicultori, e de proasta calitate. Anii trecuti avea marfa de calitate. Se stie insa ca acesta a 'stimulat' cu siropuri. Nu degeaba scrie in cartile de apicultura ce inseamna stimulare si pana cand trebuie facuta ea.
Nu va mirati ca nemtii vor refuza mierea din Romania ce pica analizele. Ei platesc binisor, si vor un produs natural. Nicidecum siropuri prelucrate de albine, indiferent daca din zahar sau din porumb. Mierea de calitate o vor lua. Problema e ca neamtul e rezervat din fire cand aude de romani si pe neamt il frigi o singura data. A doua oara nu mai ai ocazia. Dar asta ni se trage din vremuri demult trecute. Stiu ce vorbesc, lucrez intr-o firma germana.
Apreciez ca domnul Dimitriu raspunde multor intrebari la care altii (producatori de siropuri) nici daca ar vrea nu ar sti ce sa raspunda. In schimb nu cred in vanzarea la pret de productie si in maltoza din zahar.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

State

Citat din: dumitriu din Februarie 24, 2014, 09:14:19 AM
Sunt cateva elemente de cost, care se regasesc in pretul de vanzare al siropului.Cum ar fi:
-...
-...
-...
-...
-...
-gaze necesare pentru fierbere
-...
-....
-...


Domnule Dumitriu , pana la urma cum se face invertirea ? Se fierbe siropul sau ba ?

Va intreb , deoarece ati afirmat cu cateva pagini in urma , ca:

Citat din: dumitriu din Februarie 24, 2014, 09:14:19 AM
invertirea se face la o temperatura a solutiei de aproximativ 30 grade Celsius.Deci nici la cald, nici la rece.

D006

Citat din: dumitriu din Februarie 25, 2014, 04:59:08 PM

Din moment ce ati facut afirmatia ca nemtii refuza mierea romaneasca, presupun ca exista si o hartie oficiala prin care acestia argumenteaza pe baza carui motiv nu ne accepta produsul.Mi-e greu sa cred, ca neamtul ne pune mierea "in brate" fara sa-si justifice in scris decizia.
Asa ca, va rog sa postati aceasta notificare pe forum ca sa ne lamurim unde este problema.Eu am avut astazi o discutie, cu unul din distribuitori care mi-a spus ca problema legata de exportul mierii in Germania se datoreaza aparitia amidonului din porumb in miere.Fara dovezi, am tratat discutia doar la nivel de barfa sau zvon.Asa ca, daca ne puteti lamuri, va rog sa o faceti.
Daca intradevar, refuzul partii germane se datoreaza siropurilor DIN ZAHAR, cum e Apiinvert-ul, promit sa cer explicatii oficiale in Germania.
Cu stima,
Dan Dumitriu


  Domnule Dumitru hai sa va explic ceva cu subiect si predicat : EU FAC AFACERI PE BANII MEI IAR DUMNEATA FACI PE BANII ALTORA.  Tu chiar nu intelegi ca neamțul nu are nevoie de nici o hartie ca sa nu cumpere miere din Romania ? Nu vrea si gata !!!! Tu chiar nu intelegi ca am fost avetizati de marii procesatori germani sa nu ne mai jucam cu apisacazurile ca o luam in bot !

   Omule esti varza la afaceri cand spui faza cu "hartia oficiala " , ala nu mai vrea miere cu apisacaz si gata !!!!

   Sa fiu mai explicit , un procesator din judetul Prahova  a trimis probe cu miere de la stupi " stimulati " cu toate apisacazurile de pe piata . Un loborator foarte cunoscut din Germania i-a precizat exact produsul cu care a fost adulterata fiecare miere in parte .


PS. O barfa venita pe surse . Zice neamtul : daca vrem miere cu apiinvert , o producem aici in Germania , nu trebuie sa o aducem din Romania. 


stefan1

  Lucrurile sunt simple, iar cei care se lamenteaza doar se fac ca nu pricep. HRANIRILE DE STIMULARE NU SE FAC CU CANTITATI MAI MARI DECAT CONSUMA ALBINELE SAU ALTFEL SPUS, CE SE DA LA ALBINE NU TREBUIE SA AJUNGA IN MIEREA-MARFA!!! Atunci indiferent ce le-ai da, nu apare in miere. Culmea este ca si nemtii fac hraniri mult 'supradimensionate' dar cand cumpara de la altii stiu ce trebuie sa ceara, chiar daca propriilor stupari nu le pun conditii asa aspre. Dilema lor este ca au dublu interes: si sa-si vanda stuparilor 'apipixurile', dar si sa primeasca doar miere naturala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul

Acum ca sa lamurit , pot spune ca domnul nu e domn si ca e un mincinos ordinar ?????    :rotfl: :rotfl: :rotfl: :qp: :qp:

paul1

Hai sa tin eu cu ... ursul (Domnul Dumitriu nu on line-ul)!
De la promovarea unui produs, zic eu acceptabil ,cel putin din cele descrise, sub raportul pret-calitate, s-a ajuns in a-l face vinovat pe Domnul Dumitriu de refuzul nemtilor de a mai importa miere din Romania !!! :rusine: Pai, hai sa ne intelegem ... "adulterinul" la care face referire Dragoshelu' se poate numi F40 (pe care-l promova cu ceva timp in urma) Dulcofruct (iarasi promovat intens), si de ce nu Apiinvertul promovat de Domnul Dumitriu ! Numai ca, Apiinvertul este cel mai scump din toate cele enumerate si zic eu ca-i mai sigur ca mierea a fost adulterata cu apipixuri mai ieftine, gen ...
Eu zic asa ... apipixurile au rolul de a ajuta apicultorul sa completeze cu hrana pentru iarna (salvarea albinelor de la moarte prin infometare) si de a stimula primavara sau toamna depunerea de puiet ! ATAT !!! Ca unii sunt de-o lacomie vorace si la 2kg. de nectar adus intr-o zi de familia de albine ei baga noaptea 3 kg. de apisacaz, atunci vinovat nu este Domnul Dumitriu (in sensul de producator de siropuri) ci ... asa zisul apicultor! Cat timp vom face rabat de la calitate interesandu-ne doar cantitatea, mierea nu va avea pretul pe care-l merita !
@ Batrane ... se zice ca intelepciunea vine odata cu varsta ! Partea proasta-i ca ... NU LA TOTI ! :hi:

D006

  problema e ca domnul Dumitru a afirmat căndva ca poti da oricat apiinvert la albine ca nu apare la analize ... total gresit . Căt priveste hrana de fata a fost cinstit si a precizat ca nu a fost testata pe albine asa că cine cumpara o face pe propriul risc.

romikele

Nu incercam sa-l invinuim pe dl. Dumitriu, ci sa aratam ce impact au aceste apipixuri asupra exportului de miere. Total NEGATIV!
Markerele introduse de fabricant se vor regasi indiferent de cantitatea administrata.
Procentul extrem de mic, de o miime, sub care e acceptata mierea la laboratoarele germane e edificator asupra a ceea ce se urmareste de fapt...

Pana sa apara aceste minunatii, cum or fi trait oare albinele?

Ne-am obsnuit cu nekezolul si nu ne mai place cafeaua naturala?
Ne e dor de salamul cu soia?
Comerciantii isi fac reclama pentru a-si vinde marfa... nimic rau in asta, dar conteaza sa nu ne lasam prostiti pe fata!

Ii sugerez d-lui Dumitriu sa discute cu procesatorii care fac export in Germania, poate asa nu va mai avea nevoie de hartii. Hartiile se por falsifica, realitatea si buna credinta insa NU!

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Februarie 25, 2014, 07:37:44 PM
Domnule Dumitriu,
Din ultima dv. postare rezulta indirect faptul ca siropul nou produs de firma dv. nu e in totalitate din zahar. Vad ca aparati Apiinvertul si nu produsul de care vorbim. In plus mai multi colegi au pus o serie de intrebari la care vad ca omiteti sa raspundeti.
Siropul Bonfeed nu a fost inca lansat pe piata, intentia mea a fost de a afla reactia apicultorilor vis-a-vis de produs, in special partea critica.Partea buna este ca putem modifica structura produsului in timp util.In principiu, m-am lamurit care este situatia, asa ca putem lua masuri atat in privinta compozitiei, ambalarii, pretului, etc.
Aparam Apiinvert-ul deoarece este produsul pe care il comercializam de 6 ani in Romania, si avand in vedere postarile de pe forum privind refuzul mierii in Germania, am vrut sa vad care e cauza exacta.Bonfeed-ul nefiind lansat inca, nu poate fi un motiv in acest sens.
Nu am omis sa raspund la intrebari, pentru ca nu am nici eu o fisa tehnica la dispozitie inca.Pana acum s-au facut probe, compozitia finala va fi stabilita foarte curand.In momentul in care am un buletin de analiza, nu ma sfiesc sa il postez .Iar in momentul cand am rezultatele analizelor facute de cei de la ICA, o sa le postez si pe acelea.
Asa ca nu va faceti probleme ca o sa omit sa raspund.

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 25, 2014, 07:10:36 PM
Daca siropul este asa de bun, de ce nemtii introduc markere de identificare?
Tocmai detectia acestor markere duce la refuzul mierii.
Stiti foarte bine aceste lucruri, dar o faceti pe niznaiul, sa va vindeti marfa.
Problema e ca de cand au aparut pe piata aceste zemuri, familiile de albine la care li s-a administrat trec printr-o depopulare mai accentuata decat in cazul siropului clasic.
Absolut nici un produs industrial nu poate combate increderea in produsele similare obtinute in propria ferma.
Chiar daca ma puteti convinge ca siropul de pe piata, oricare ar fi producatorul, e ok, eu tot siropul produs de mine il voi folosi si ii sfatuiesc si pe ceilalti apicultori sa procedeze la fel... dar nu oblig pe nimeni  :wink2:
Markerele de identificare sunt introduse in toate loturile de marfa(ma refer la Apiinvert)deoarece reprezinta o metoda de identificare a siropului.Asa cum v-am mai spus, Apiinvert-ul se comercializeaza si IN GERMANIA, fara a avea repercursiuni asupra acceptarii mierii.
Ati spus ca au fost situatii in care mierea romaneasca a fost refuzata.Inca o data revin cu intrebarea:care e motivul concret al refuzului?Ce produs a fost determinat in miere astfel incat a dus la refuzul din partea nemtilor.Mi-e greu sa cred ca refuzul a fost facut telefonic fara o explicatie scrisa.