BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

dumitriu

Citat din: dazlucy din Februarie 22, 2014, 05:24:10 PM
Domnule Dumitru este foarte bine dar dati si un pret pe galeata
Am postat pretul la inceputul topicului.
Intre timp am refacut calculele si pretul cu care va fi comercializat produsul in reteaua distribuitorilor va fi de 4,43 lei/kg cu tot cu TVA.
Galeata nu va avea 40 kg, asa cum am specificat la inceput, ci va avea 35 kg.Deci pretul pe galeata va fi de 155 lei cu TVA inclus.

dumitriu

Citat din: XXL din Februarie 23, 2014, 10:22:28 PM
...cat de prosti ne crede dl dumitriu,sa cumparam 0,75kg de zahar la pretul de 4,5 ron ? Cat timp il putem cumpara din supermarket cu 2.25 ron
Stimate Domn,
nimeni nu va obliga sa achizitionati acest produs.Puteti cumpara zahar si apoi sa produceti siropul in gospodarie.Sau puteti cumpara un sirop produs din porumb, la un pret cat de cat apropiat de pretul Bonfeed-ului.
Totusi faceti o mica eroare in calculul pretului pentru Bonfeed.Daca aveti impresia ca in pretul siropului intra doar apa si zahar, va inselati.
Sunt cateva elemente de cost, care se regasesc in pretul de vanzare al siropului.Cum ar fi:
-pret zahar
-apa
-enzima
-galeata+capac
-eticheta
-palet
-gaze necesare pentru fierbere
-folie pentru palet
-transport din fabrica in depozite
-adaos distribuitor
Unele din aceste costuri, nu le aveti D-voastra, in cazul in care doriti sa produceti siropul in casa.

Bistriteanul

Multumesc pentru raspuns.
Deci este un sirop partial invertit (78%).

Indraznesc sa va pun inca 2 intrebari:

Cat este HMF-ul in acest produs?
Se recomanda a se administra diluat sau ca atare?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dazlucy

Am vrea si noi o lista de distribuitori pentru  Buzau :rotfl:
"Cine este prieten cu toată lumea nu este prieten cu nimeni."

jean_dobrita

O lista de distribuitori in Gorj ,daca exista...

Bătrânul


dumitriu

Citat din: Bistriteanul din Februarie 24, 2014, 10:58:00 AM
Indraznesc sa va pun inca 2 intrebari:
Cat este HMF-ul in acest produs?
Se recomanda a se administra diluat sau ca atare?
HFM este de maxim 1,5 mg/100 gr
Bonfeed-ul este o hrana gata preparata, deci se recomanda a se administra ca atare.

dumitriu

Citat din: dazlucy din Februarie 24, 2014, 11:11:43 AM
Am vrea si noi o lista de distribuitori pentru  Buzau :rotfl:
Nu inteleg rolul emoticonului postat de D-voastra.Era o intrebare amuzanta?!

dumitriu

Citat din: jean_dobrita din Februarie 24, 2014, 11:46:47 AM
O lista de distribuitori in Gorj ,daca exista...
Aveti pe privat raspunsul la solicitarea D-voastra.

dumitriu

Citat din: Bătrânul din Februarie 24, 2014, 11:50:43 AM
Parca a spuneati ca se face la rece !? Ce fel de enzima folositi ????????
Asa cum stiti, enzima care produce invertirea are o actiune mai puternica intr-un anumit interval de temperatura.Daca ma insel , va rog sa ma corectati.
Din pacate nu va pot spune denumirea enzimei pe care o folosim.Datele care tin de procesul de fabricatie, nu sunt publice.

XXL

Zahărul rafinat (sucroza) este format dintr-o moleculă de glucoză şi o moleculă de fructoză, amestecul fiind astfel 50%-50%.
...cum se poate sa rezulte din zaharul rafinat o ciorba formata din:
- fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.
In mod sigur ceea ce vinde dl dumitriu este un cupaj format din zahar rafinat invertit si hidrolizat de porumb..deoarece maltoza se gaseste doar in cereale,iar termenul de ,,alte zaharuri,, dovedeste cupajul cu alte produse :qp:

dazlucy

#71
Domnule Dumitriu scuze a fost o greseala din postare dar sunt interesat sa aflu distribuitorii pentru Buzau
"Cine este prieten cu toată lumea nu este prieten cu nimeni."

D006

Citat din: Bătrânul din Februarie 24, 2014, 11:50:43 AM
Parca a spuneati ca se face la rece !? Ce fel de enzima folositi ????????   

  Batrane in astfel de produse se introduc niste markeri pentru depistarea mierii adulterate . Acest lucru se identifica doar in Germania .
   NU INCERCATI SA FALSIFICATI MIEREA CU ASTFEL DE PRODUSE DEOARECE IN FAPT VETI PRODUCE DOAR UN MARE DESERVICIU APICULTURII ROMANESTI !

romikele

In urma informatiilor parvenite de la laboratoarele de analiza mierii din Germania, o mare cantitate de miere din Romania risca sa fie refuzata.
Pentru a nu risca sa ramanem cu mierea la intern, fapt ce ar duce inevitabil la scaderea pretului de achizitie, sfatuim apicultorii sa evite folosirea oricarui tip de sirop din comert.
Cel mai sanatos este siropul din zahar, clasic, pe care il foloseam inainte de importul acestor porcarii.
Din comoditate riscam sa ne taiem craca de sub picioare.

dumitriu

#74
Citat din: XXL din Februarie 24, 2014, 06:26:58 PM
...cum se poate sa rezulte din zaharul rafinat o ciorba formata din:
- fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.
In mod sigur ceea ce vinde dl dumitriu este un cupaj format din zahar rafinat invertit si hidrolizat de porumb..deoarece maltoza se gaseste doar in cereale,iar termenul de ,,alte zaharuri,, dovedeste cupajul cu alte produse :qp:
Stimate Domn,
vad ca sunteti un forumist nou pe acest site, cu interventii doar pe acest topic.Avand in vedere ca folositi termenul de "ciorba" ma vad nevoit sa va lamuresc in aceeasi termeni gastronomici.
Pe piata din Romania exista o sumedenie de "ciorbe" unele mai bune, iar altele mai putin bune.Avand in vedere acest "meniu" bogat , puteti alege daca alegeti o "ciorba" din porumb sau o "ciorba" din zahar.Sau puteti "gati" singur reteta pe baza ingredientelor pe care le aveti la indemana.
Scopul meu este sa fac o "ciorba" mai buna si mai ieftina decat a celorlalti "bucatari" din Romania.Desi unii din ei folosesc indulcitori pentru patiserie, pe care o vand drept hrana pentru albine.