BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

D006


ciucur

Citat din: dumitriu din Februarie 13, 2014, 04:36:22 PM
Citat din: bio din Februarie 12, 2014, 10:11:52 PM
Laudabila initiativa Agrana de a scoate un sirop obtinut prin invertirea zaharului, dar parerea mea ca este cam scump fata de ce oportunitati ar fi pe piata in acest moment.
Gindind babeshte, Agrana ar fi in cistig daca ar vinde acest sirop la pret de zahar ca la sirop au un adaos de 25 % apa care apicultorul l-ar cumpara la pret de zahar, iar  E 1103 ajunge cam 0,1 Ron/Kg de zahar invertit....
. Dar AGRANA dorind sa aiba  un profit cam mare pentru ei si distribuitorii lor s-ar putea sa nu aiba sucesul care si-l doresc ....

Cum sa-l faca AGRANA mai ieftin..??..Mai taie din adaosuri, si .....sa foloseasca zahar brut scazind din pretul final operatia de rafinare a zaharului daca cumva folosesc zahar rafinat .
Sunt cateva mici corectii de facut la postarea D-voastra.
In primul rand Bonfeed-ul este produs din exact acelasi tip de zahar care se gaseste in pungile de zahar Coronita.Nu se foloseste alt tip de zahar, sau alte produse derivate din zahar mai ieftine.
Pretul de vanzare in magazinele apicole va fi de 4,5 lei/kg, dar in acest pret intra doar adaosul distribuitorilor, Agrana vinde produsul la pret de productie.
Pretul de vanzare este calculat de la o cotatie a pretului zaharului la acest moment.Daca pretul zaharului se va mai micsora simtitor, se va regasi si aceasta scadere in pretul Bonfeed-ului.
Ati facut precizarea ca Agrana ar trebui sa vanda siropul la pretul zaharului, nu mai scump.Dar uitati un lucru, pretul de 4,5 lei/kg este pretul de vanzare in magazine, nu pretul cu care Agrana comercializeaza siropul catre distribuitori.

Domnule dumitriu,

Succes in initiativa dumneavoastra.
Eu nu cred insa in vanzarea produselor la pret de productie. Din diferite motive pe care nu are sens sa le discutam.
Poate ar fi mai corect sa scrieti ca vindeti sirop Bonfeed la pret de productie al zaharului Coronita. Ma insel?
Eu o sa-l incerc. Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

apiion

Domnule Dumitru , daca tot doriti  sa ajutati  apicultorii .de ce nu vindeti produsele direct din fabrica la pret de producator cum procedati inainte de a intra apifonda si apinvertul in PNA .Un magazin in care sa vindeti inclusiv zahar vrac macar pt. PFA nu cred ca ar fi greu pt o firma mare .Daca continuati sa vindeti doar prin distribuitori atunci usor pretul va creste ca si la celelante produse Agrana


dumitriu


Bistriteanul

Citat din: dumitriu din Februarie 21, 2014, 10:47:56 AM
Afis pentru produs.

Domnule Dumitriu,
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: este acest sirop invertit? Este un sirop/produs invertit total? Faptul ca contine si alte zaharuri nu cumva il face sa fie un sirop sa-i spunem partial invertit?
Multumesc.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

dazlucy

Domnule Dumitru este foarte bine dar dati si un pret pe galeata
"Cine este prieten cu toată lumea nu este prieten cu nimeni."

paul1

Citat din: dazlucy din Februarie 22, 2014, 05:24:10 PM
Domnule Dumitru este foarte bine dar dati si un pret pe galeata
Si eventual o lista cu ... distribuitorii ! Ma intereseaza pentru judetul Suceava !
La o adica, n-ar fi asa mare deranjul si as putea veni pana la Roman. Sa inteleg ca daca pretul la distribuitor e 4,5 lei/kg, la poarta fabricii ar fi mai ieftin ???

bucovineanu

Daca am inteles bine, nu vand din fabrica decat cantitati foarte mari.

D006

  La Suceava aveti o asociatie de apicultori foarte puternica , la ei sigur veti gasi.

XXL

...cat de prosti ne crede dl dumitriu,sa cumparam 0,75kg de zahar la pretul de 4,5 ron ? Cat timp il putem cumpara din supermarket cu 2.25 ron

PACO

eu sub 3 ron nu am vazut zahar, vreau si eu 1 tona 2.25 ron.

XXL

exact,cu 3 ron kg 750g de zahar cat contine un litru de sirop vine 2.25 ron

bucovineanu

Da, dar apa care e folosita la prepararea siropului e foarte scumpa.  :smile:

dumitriu

Citat din: Bistriteanul din Februarie 21, 2014, 11:30:55 AM
Domnule Dumitriu,
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: este acest sirop invertit? Este un sirop/produs invertit total? Faptul ca contine si alte zaharuri nu cumva il face sa fie un sirop sa-i spunem partial invertit?
Multumesc.
Siropul este invertit.Gradul de invertire depinde de mai multi factori:PH, timpul de fierbere, cantitatea de substanta care face invertirea, etc.
In cazul Bonfeed-ului, gradul de invertire este de aproximativ 78%