sistem automat de hranire cu sirop

Creat de mitiy_bot, Decembrie 18, 2013, 02:02:07 PM

« precedentul - următorul »

mitiy_bot

  Ok ,in primul rind nu i secret ,este o instalatie de irigat automata ( cu unele ,de aici am plecat,singura dilema era pompa ,asa ca am vazut si eu toata instalatia la tirg inSzekeyvehervar sper ca am scris bine?,dar tot ce era pompa si  amestecatoru de sirop NA!  n am vazut  ,era  "sigilat "si cu limba mea universala,asa ca toate piesele sunt de pe piata romaneasca ! Da ,pretul la tirg  ptr 50 fam era  2500 ron ,  ajungi fara manopera  sub...... 1000 cu ceva!!!!!! Mai precis la 70 fam fara invertor si panou solar  ,care mi am propus undeva la 800 ron! FARA MANOPERA!!!regie ......pro
PS tel 0746 103 193

andrei_calinescu

Salut Mity.

1. Ce model de pompa folosesti?
2. Duzele care distribuie siropul catre stupi sunt sub presiune(sa asigure aceeasi cantitate de sirop distribuita)?
3. Siropul il prepari din zahar, sau vreun invert diluat?
   Daca folosesti zahar, prepari siropul inainte sau barbotezi zaharul cu apa tot cu pompa prin tur-retur cu schimbare de magistrala?
    Ai vreun filtru dupa pompa?

Daca poti atasa cateva fotografii, ar fi tare util sa vad un pic componentele.
Multumesc.

bogdy72

Eu folosesc sistemul cu  butoiul de bere,cred ca este mai comod si mult mai ieftin.Dureaza 10 min la 122 famili (camion +pavilion) dau la fiecare pe rind.

pharaonu75

poti sa ni-l descrii? Sau mai bine, poti sa ni-l arati?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mitiy_bot

Andrei buna ,in particular iti dau detalii ,vezi doar ca sunt opinii !  .

andrei_calinescu

Citat din: bogdy72 din Noiembrie 06, 2014, 04:06:41 PM
Eu folosesc sistemul cu  butoiul de bere,cred ca este mai comod si mult mai ieftin.Dureaza 10 min la 122 famili (camion +pavilion) dau la fiecare pe rind.

Bogdy,

Folosesti sistemul "prin cadere" sau cu pompa?
Siropul il prepari in prealabil "clasic" sau prin barbotarea zaharului?