rasnita zahar

Creat de emil66, Ianuarie 12, 2014, 06:51:39 AM

« precedentul - următorul »

emil66

Stimati  apicultori o sa va prezint o rasnita pentru zahar, foarte simpla, dar foarte eficienta.
materiale necesare:
1= flex...al meu are 11000 r/min./750w  luat de la ,,rusi"
2= cratita inox cu capac...volumul=1l
3= cutitul...l-am facut dintr-o tabla cromata 1-1,5mm grosime...l-am facut dintr-o tabla cromata   [sau ceva de otel]
4= garnitura mare...facuta din plastic de 1,5-2 mm grosime taiata in doua
5= a 2-a garnitura... facuta din camera de bicigleta
6= 4  suruburi...  sunt  suruburile care tin aparatoare flexu-lui
7= silicon
Timpul minim necesar pentru 1kg zahar este de:1,5minute pus in 3 reprize, eu il pun de 4-5 ori in 2,5 -3 min. ..
Dupa 4 kg il las sa se raceasca in jur de 5 min. [se  incalzeste cratita, nu flexul]
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

aici vedeti de ce am taiat garnitura in doua
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

asezarea garnituri
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

montarea cratitei si a garnituri de cauciug
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

montarea cutitului
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

aici la capac o sa vedeti garnitura ce am facut-o din silicon...pentru etansare
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

cat de bine tine garnitura de silicon  :)

Spor la treaba  :hi:
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

pistol28

Felicitari  :bravo:

Eu as monta un obstacol in calea particulelor de zahar, ca in interiorul tamburului de la masina de spalat, pentru a creste randamentul.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

emil66

daca te uiti la cutit ,o sa vezi 4 gauri care au acelas rol ca obstacolele de care zici tu.
Iar ca randament eu zic ca e destul de bun ...chiar f . bun , iar pudra obtinuta e in functie  cate minute il lasi
si  de cate ori pui dintr-un kg.
de ex.: din un kg. zahar  am pus in rasnita  de 3 ori si l-am terminat in 1,5minute...rezultatul se vede in poza...
...se mai simt foarte putine granule mici
dar daca pun de 4-5-ori dintr-un kg si las 2,5-3 minute/kg  e ca si cel din magazin
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

kamy

O intrebare daca incape!
Are granulatie mai fina decat zaharul macinat la moara cu ciocanele?ai incercat comparativ sau daca aveai cu ciocanele nu o mai faceai pe asta?
Ca ideee mi se pare de nota 10 cu steluta si nu indulcesti nici aerul!io am macinat la ciocanele trebuie sa cureti moara ,se indulceste pana si vrasnita de la ocol,asta mi s-ar parea mai practica si nu ocupa loc mult e pe principiul rasnitei de cafea,nu ar strica gasita o oala cu capac etans,s-ar putea de asemenea folosi un flex de 2 kw cu 2 cutite pentru capacitate mai mare si nu ocupa loc!

emil66

#11
am un prieten care a  facut la moara dar cand a vazut cum iese pudra la mine  mi-a cerut-o sa faca si el .
El spunea ca la moara ies granulele mari si mult praf, iar cu asta iese  ca aia  din magazin si fara praf [ pierdere 0]

Mentionez ca eu il fac in bucatarie la bloc
se poate face si mai mare dar eu nu vreau sa comercializez zahar pudra , cu asta poti sa macini cat vrei...zahar sa ai :)
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

kamy

De acord emile da vezi ca daca macini 100 de kile la bloc intr-o zi poate-si cumpara si vecinii masina de gaurit de pe  anunturi!multam de raspuns!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

emil66

eu vroiam sa arat ca bucataria de la bloc e mica si ca daca s-ar face ,,praf,, nu ai putea sa respiri... iar vecini nu stiu sa foloseasca bormasina :) glumeam...nu macin in orele de liniste si cand o sa am  100 de fam. o sami fac casa la tara [abia am 61 fam.]
:thanks:
Mersi pentru clp  ...o sa fac unul si cand  macin
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista