Filmulete apicultura - Daniel Calmus

Creat de MariusApicultura, Octombrie 07, 2013, 11:23:20 AM

« precedentul - următorul »

NiKoN

#15
va salut .astazi am facut un control si la o familie am gasit o botca capacita pe mijlocul ramei .cred ca este de salvare.ce-i fac o rup ?familia are matca insemnata si am vazuto.ce-i fac o las asa sau o rup?
Raspunsul lui Daniel Calmus:
Las-o,pt ca e botca de schimbare linistita.Probabil ca matca batrana are ceva si vrea sa se schimbe.O sa traiasca amandoua pana la primavara cand se va imperechea matca tanara.Niciodata nu se rup botcile de schimbare linistita.


Aceste randuri sunt copiate de pe contul de youtube al utilizatorului Daniel Calmus, care introduce in discutie o teorie care sare din tipare. El recomanda unui apicultor sa lase botca de schimbare linistita, pe considerentul ca  matca eclozata anul acesta se va imperechea in primavara.

Din ce citisem, o mataca virgina are un anumit interval in care se poate fecunda, dupa care devine trantorita. Voi ce parere aveti?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

RazvanTi

sansele de imperechere pentru matca in acest moment sunt NULE.
parerea mea...

eu as face asa:
as rupe botca, i-as arata "babei" ceafa si as unifica cu un roi cu matca tanara.
pierd acum un roi dar la salcam voi avea o familie tzapana din care voi putea face lejer 3 roi.

ce sa faci tu in acest caz?
asta tu decizi...
spor!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MariusApicultura

#17
http://www.youtube.com/watch?v=No1mKfLkxuw
Impachetarea pentru iernat a familiilor de albine
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Aurelian A.

Dupa parerea mea cel mai bun impachetaj este mierea de calitate si care sa fie lasata intr-o cantitate care sa nu iti dea batai de cap pana in martie.Daca au hrana destula o diafragma si podisorul deasupra este suficient. :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MariusApicultura

Sper sa va raspunda dl Daniel la aceasta intrebare. L-am convins sa se inscrie si el pe acest forum  :D :wink2: (am obs ca azi a deschis cont). Ai urez bun venit!  :welcome:  :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)