Gica Romanescu ne-a parasit.

Creat de balasbebe, Ianuarie 13, 2012, 08:38:11 AM

« precedentul - următorul »

Sabin Manolache

DUMNEZEU l-a chemat la EL prea devreme, mai avea multe de spus in lumea asta.

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE.
"Este mai uşor să se renunţe la unele lucruri pe care le puteţi cumpăra cu bani, decât pentru a câştiga bani pentru a le cumpăra." Lao Tzu

lucian avram


modigliani

Citat din: apisrom din Ianuarie 14, 2012, 10:48:13 AM

imi povesteai de prazul bobinat.............
imi povesteai de venin..........

In semn de elogiu ........

Mi-ai trezit amintiri frumoase ...... despre Gica . Intamplarea a facut sa-mi calce pragul intr-un context "veninos" . In goana lui dupa perfectiunea-n apicultura , in mijlocul maretelor lui vise , in idealismul lui , ne-am gasit datorita colectatorului de venin .

Habar n-aveam ce-i aia ! Mai mult , nu prea aveam habar de albine . Cineva m-a recomandat ca "avand doua maini drepte si ambitie cat albina" . Si-asa a fost dat sa ne cunoastem .
A venit plin de speranta si c-o sacosa plina de colectoare improvizate . Variante si variante :

"- P-asta l-am facut din textolit . Nu-i bun ...... E scump ...
- P-asta l-am facut din stiplex . Nu-i bun ....... Crapa la soare ....
- P-asta l-am facut din lemn stratificat . Nu-i bun ..... Tine putin .... "


Si asa mai departe . Am aflat ce-i ala Plutex , am aflat la ce tensiune nu ranesti albina , am aflat ..... multe ! ..... Dupa doua zile ( dar ne stiam ca de-o viata ) de "dezbateri" in incercarea de-a realiza un lucru fiabil si care sa prezinte un excelent raport calitate-pret ne-am dat la un gratar si-un sprit . Si-l aud pomenind de ...... prazul bobinat !

"- Mai Gica , trai-ti-ar , ..... ce-i ala ???
- Pai ..... e nepot !
- Cum ??? Nepot ??? Ce nepot ?
- Pai ..... nepot al meu !
- Cum , bai frate ? Cum adica ???
- Pai ..... fi atent : Io-s oltean , fiie-mea-i olteanca . A luat pe unu' din Moldova si-acu' stau la Bucuresti . Daca dinspre partea olteneasca ala mic ii prazu' dinspre partea moldoveneasca-i sarma ! Ia sa bobinam noi sarma pe stiuleiu' prazului ! Ce iese ???
- Pai ..... praz bobinat !
- Ai vazut ??? ..... Noroc ! Sa creasca mare , sa fie sanatos ! "


......................................................

Eu scriu aici printre apicultori datorita lui . Ca mi-a garantat ca-s OAMENI ! Si n-a gresit . Si daca scriu ..... iaca ce-am de zis :

Mai "Praz Bobinat" , vreodata ai sa citesti ce-am scris eu aici de tactu-mare . Mai copile , sa fi mandru-n viata pentru ca te tragi din el !!! Sa fi mandru toata viata ta pentru ca-ti curge mierea-n vene . Si dulceata asteia n-o avea tactu-mare numa-n borcanele . O avea si-n vorbe , o avea si-n priviri , o avea si-n dojane ........ , o avea si-n spusa ! Ca ..... daca nu ti-oi mai aduce aminte ...... iti spun eu : cand avea ceva interesant de zis ...... pufnea incet aerul din gat in nas . Un  fel de "chm" . Nu deranja pe nimeni ...... insemna ca urmeaza sa vina c-o VORBA ......

Sa fi mandru !!! ...... Chmmm .......
Doar in tampita aia de aritmetica unu' cumpara 82 de pepeni si nimeni nu se intreaba la ce dracu-i trebuiesc atatia ...

justy


danut

L-am cunoscut la Rm.Sarat in anul 2009,si ma bucur ca am avut privilegiul sa-i strang mana maestrului Gica !

jimm

O sa-mi fie dor de matate nea' Gica
Dumnezeu sa te ierte!

valter

Maine am sa-i sarut mana si din partea voastra.
Ce pacat ca este ultima intanlire cu EL.Pacat , mare pacat.

In zidirea asta de stupar aplecat pe carte si munca Nea Gica  a pus fiecaruia dintre noi caramizi solide si trainice.
Fie aminterea lui vesnica!

Dumnezeu sa-l aibe in paza.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Marek

   Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

centrifuga

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

stefi

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace. Sa-i fie tarana usoara!

Bătrânul

Citat din: valter din Ianuarie 14, 2012, 10:16:29 PM
Maine am sa-i sarut mana si din partea voastra.
Ce pacat ca este ultima intanlire cu EL.Pacat , mare pacat.

In zidirea asta de stupar aplecat pe carte si munca Nea Gica  a pus fiecaruia dintre noi caramizi solide si trainice.
Fie aminterea lui vesnica!

Dumnezeu sa-l aibe in paza.
Asta e VALTER AL NOSTRU !!!  :thanks: 

creiveancristi

Condoleante familiei si sa-l ierte Dumnezeu!

pngflorin

Dumnezeu sa il ierte, o sa aiba grija de stupina de acolo din RAI.

piti

Sincere condoleante familiei.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !

albinutza52

N-am onoarea sa-l cunosc personal,insa am citit cu atentie postarile sale,un om deosebit, o inima mare.
Dumnezeu sa-l ierte, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Sincere condoleante familiei.