Guvernul OMOARĂ PFA-urile

Creat de romikele, Octombrie 03, 2015, 09:19:28 AM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)


viorel55

Atenție: Noul Cod fiscal prevede că persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligaţia asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile din activități independente.


filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MIHAI BALS

daca ai sub(aproximativ) 12.000 lei,profit/an,nu depui declaratia 600.

Karpetrusov

Citat din: viorel55 din Ianuarie 16, 2016, 08:51:55 AM
Atenție: Noul Cod fiscal prevede că persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligaţia asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile din activități independente.
Concret: sunt salariat cu carte de munca, dar sunt si PFA, posed 66 familii. PFA este inregistrat la domiciliul meu. Ce obligatii fiscale am?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

bucovineanu

CAS nu trebuie platit, impozit nu. Nu stiu in legatura cu CASS. Trebuie intrebat la fisc.

antiopa din ardeal

Citat din: Karpetrusov din Ianuarie 31, 2016, 01:23:37 PM
Concret: sunt salariat cu carte de munca, dar sunt si PFA, posed 66 familii. PFA este inregistrat la domiciliul meu. Ce obligatii fiscale am?
Impozit si contributie la sanatate (cass) se platesc pe baza de norme de venit in cazul cresterii altor animale (cod 0149 parca) doar daca ai mai mult de 75 familii de albine.
Contributia la pensie(cas) daca am inteles bine se calculeaza in functie de norma de venit deci parerea mea este ca pentru cei sub 75 familii nu se pune problema.
Pentru domiciliu- unde aveti si sediul pfa-ului o sa se stabileasca impozitul pe baza unei declaratii pe care trebuie sa o depuneti la primaria pe raza careia aveti domiciliul/sediul pfa pana la sfarsitul lunii martie. Gurile rele spun ca impozitul va fi cam dublu fata de cum a fost anul trecut.

La calculul cas in cazul firmelor care platesc impozit dupa norma de venit se vorbeste de raportul dintre norma anuala de venit si nr lunilor de activitate din cursul anului. La noi astia cu albinele, are cineva idee cate luni pe an considera ca avem activitate?

,, valoarea lunară a normelor de venit, obţinută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului după aplicarea corecţiilor prevăzute la art. 69, depăşeşte 35% din câştigul salarial mediu brut, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfăşoară activităţi impuse pe bază de norme de venit."

antiopa din ardeal

 Si am uitat sa mai pun o intrebare:

Se zvoneste (prin aca si unele persoane s-au apucat de treaba) ca autorizatia sanitara de functionare este inlocuita de una noua pentru care e nevoie de un dosar destul de stufos.  Cica cine vrea sa mearga in pastoral e obligat sa posede asa ceva. Exista un astfel de subiect si eu n-am observat?

Karpetrusov

#86
Citat din: antiopa din ardeal din Februarie 07, 2016, 11:43:06 AM
Pentru domiciliu- unde aveti si sediul pfa-ului o sa se stabileasca impozitul pe baza unei declaratii pe care trebuie sa o depuneti la primaria pe raza careia aveti domiciliul/sediul pfa pana la sfarsitul lunii martie. Gurile rele spun ca impozitul va fi cam dublu fata de cum a fost anul trecut.
Daca este asa , situatia este grava. Se poate confirma?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

cornelioandanciu

  Lasati ca este bine ! Imi amintesc cu groaza cum era p vremea comunismului, cand apicultorii erau obligati sa nu plateasca impozite, si cand erau obligati sa mearga unde dorea sufletul lor in pastoral, pe nesfarsitele intinderi cu plante melifere cultivate la I.A.S.-uri si la C.A.P.-uri ! Am facut multi pasi in fata, ce bine este acuma ! Platiti, fratilor, impozite si taxe, sa aiba hotii de unde sa se infrupte ! Voi ati mai ramas, ca Economia tarii au pus-o pe butuci ! Hai, buzunarul larg deschis, ca vin hotii sa-si ia dreptul !
Va salut.

tassevasi

 In armata  aveam un coleg  Danciu Ioan  din Alba  si era miner parca , dar  era un baiat  tare  cumsecade  si niciodata  rautacios.  :)
Nu-mi  amintesc sa-l fi chemat si  Cornel   :hi:
  Numai  bine  :hi:

cornelioandanciu

Citat din: tassevasi din Februarie 08, 2016, 08:23:51 PM
In armata  aveam un coleg  Danciu Ioan  din Alba  si era miner parca , dar  era un baiat  tare  cumsecade  si niciodata  rautacios.  :)
Nu-mi  amintesc sa-l fi chemat si  Cornel   :hi:
  Numai  bine  :hi:
Ma confundati. Nu am fost miner niciodata. In cazul de fata sint doar disperat  , nicidecum rautacios !
Va salut.