Guvernul OMOARĂ PFA-urile

Creat de romikele, Octombrie 03, 2015, 09:19:28 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Ai obligatia de a-i injura pe guvernanti dimineata, la pranz si seara! :P

bucovineanu

Citat din: evulet78 din Ianuarie 09, 2016, 04:03:09 PM
Dar daca esti persoana fizica, cu sub 50 de stupi, si salariat (iti platesti asigurari de sanatate),vinzi miere pe certificat de producator si eliberezi chitante de la primarie, ce obligatii ai fata de stat?
Certificatele de producator nu mai sunt valabile. Trebuie certificat de comercializare. Nu stiu daca ai ceva obligatii fiscale, avand mai putin de 70 de familii. Ori pana la 70 de familii apicultura nu se impoziteaza. Daca cineva e mai bine informat il rog sa intervina.

romikele

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 09, 2016, 05:47:58 PM
... pana la 70 de familii apicultura nu se impoziteaza.

Până la 75 de familii inclusiv, nu se impozitează.

filip

#48
Secretarul de stat Botanoiu a zis ca Carnetul de Comercializare se complecteaza cand vinzi in piata si catre un procesator ori firma.
Cei care vand de acasa nu se precizeaza daca complecteaza ori nu.
Pe de alta parte Atestatul de producator e documentul care se solicita pentru transportul marfii de la stupina pana la domiciliu.
http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-402220
de la 1:14:16 (o ora,14 minute,16 secunde) pe inregistrarea din link-ul de mai sus.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2016, 06:06:31 PM
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 09, 2016, 05:47:58 PM
... pana la 70 de familii apicultura nu se impoziteaza.

Până la 75 de familii inclusiv, nu se impozitează.

Dar mierea vanduta la procesatori sau pe piata se imoziteaza ?Am primit chitantierul ala de la primarie ,ar nu am taiat nici o chitanta  vanzand miere pe piata

Aurel

#50
    Desi a fost intrebat de reporter daca introducerea carnetelor de comercilizare duce si la impozitarea producatorului,Botanoiu nu a dat nici un raspuns si a motivat ca prin asta se urmareste doar trasabilitatea produsului. Cine vrea sa-l creada nu are dect so faca. In carnetul de comercializare se trece tot ce comercializezi, indiferent unde si cum o faci.Tocmai de acea s-a referit la trasabilitatea produsului.
  Preocuparea e mare pentru protejarea consumatoruiui.Asa a zis Botanoiu.
  La intrebarea reporterului referitor la o baba ce vinde patrunjel, usturoi, etc, Botanoiu a precizat ca si aceast face comert si ca atare trebuie sa se conformeze, chiar daca nu stie sa scrie.

D006

  Nu mai confundati un PFA cu Ion taranul ! prima da facturi (bon de casa) iar al doilea hartii din carnetul de comercializare

nickialomita

Citat din: Dragos G. din Ianuarie 10, 2016, 07:56:29 PM
  Nu mai confundati un PFA cu Ion taranul ! prima da facturi (bon de casa) iar al doilea hartii din carnetul de comercializare

     Dragos are dreptate. Cei cu PFA emit factura, chitanta,...

tinumaftei

Citat din: filip din Octombrie 03, 2015, 04:56:48 PM
Citat din: romikele din Octombrie 03, 2015, 04:49:48 PM
Dragul meu filipache eu nu sunt de nici o parte a baricadei ci doar de partea apicultorilor asociati sau nu.
Bine!
Explica asta celor ce au accesat Masura 141 prin Asociatie si au de plata in 2016 :
3% din venit+1530lei x 4.
Si minunatele beneficii ale" Noii legi a apiculturii"
Bafta multa!
@Filip: PFA este microinteprindere? Care este definitia microinteprinderii in Codul Fiscal?

Aurel

Citat din: nickialomita din Ianuarie 10, 2016, 08:35:07 PM
Citat din: Dragos G. din Ianuarie 10, 2016, 07:56:29 PM
  Nu mai confundati un PFA cu Ion taranul ! prima da facturi (bon de casa) iar al doilea hartii din carnetul de comercializare

     Dragos are dreptate. Cei cu PFA emit factura, chitanta,...

Sa fiti sigur ca nu confund nimic.Era vorba (asa am inteles eu) de impozitare si logica carnetului de comercializare. Eu sint convins ca nici taranul nici PFA, nu vor scapa de impozitare.

tinumaftei

Impozitarea se face prin lege, nu prin convingere personala (@Aurel).
Asta cu moartea PFA-urilor este jalea celor ce isi luau de fapt leafa prin PFA si plateau astfel si ei si angajatorul real sume mai mici la buget.
Asupra apicultorilor are un foarte mic impact. Pana la 75 de stupi declarati IOC. Peste acest numar, ca esti PFA sau nu platesti la norma de venit. Daca ai si alta activitate pe PFA in afara de activitatea agricola, veniturile si cheltuielile aferente acelei activitati se impoziteaza pe baza profitului. De unde atata jale?

Aurel

     Din pacate din nou trebue sa-ti spun ca sant convins de puterea legii Tinule. Personal nu prea ma ia jalea pentru nimeni, chiar daca si eu sant PFA si deocamdata nu primesc nici o leafa, dar am primit notificare de la fisc ca le datorez niste bani.Sant obligat sa tin niste evidente ,sa depun anual niste declaratii, iar mai nou orce activitate comerciala cu produse agricole trebue evidentiata in acele carnete de comercializare.Oare pentru ce toate astea? Sa fie oare vorba numai de acea trasabilitate de care vorbea Botanoiu? Ce trasabilitate poate fi cand un angrosist achizitioneaza sa zicem de la mai multi producatori cantitati mici de produse ,sa zicem miere sau legume ,le amesteca si le baga pe piata ?

tinumaftei

Citat din: Aurel din Ianuarie 11, 2016, 12:26:06 AM
     Din pacate din nou trebue sa-ti spun ca sant convins de puterea legii Tinule. Personal nu prea ma ia jalea pentru nimeni, chiar daca si eu sant PFA si deocamdata nu primesc nici o leafa, dar am primit notificare de la fisc ca le datorez niste bani.Sant obligat sa tin niste evidente ,sa depun anual niste declaratii, iar mai nou orce activitate comerciala cu produse agricole trebue evidentiata in acele carnete de comercializare.Oare pentru ce toate astea? Sa fie oare vorba numai de acea trasabilitate de care vorbea Botanoiu? Ce trasabilitate poate fi cand un angrosist achizitioneaza sa zicem de la mai multi producatori cantitati mici de produse ,sa zicem miere sau legume ,le amesteca si le baga pe piata ?
1.Daca Aurel X din Botosani se duce la piata si vinde ceapa sau pepeni sau miere, ii trebuie carnet de comercializare. Da.
2.Daca PFA Aurel X din Botosani se duce la piata ........, ii trebuie casa de marcat si atat.
3.daca PFA Aurel x din Botosani nu se duce la piata, dar vinde mierea en-gross ii trebuie factura, respectiv chitanta de incasare daca suma este de pana la 4999lei. Daca suma depaseste 5000 plata se face prin virament bancar.
Carnetul de comercializare nu este de cat o incercare a autritatilor de a reduce falsul comert agricol. Adica io coloratul, aveam inainte carnet de producator, ma duceam la ango' si cumparam 2 tone de cartofi si ii vindeam in piata ca fiind cartofi produsi de mine. Teoretic: primaria care elibereaza acest carnet ar trebui intai sa verifice daca am cei 2 tone de cartofi, daca i-am cultivat eu si apoi sa imi elibereze acel carnet cu mentiunea cantitatii, eu avand obligatia ca in fiecare zi sa scad din carnet cantitatea vanduta. Cam asta este explicatia. PFA nu folosesc acest carnet de comercializare. Daca PFA este de productie agricola plateste impozit la norma de venit, ca produce, ca nu produce ceva. Daca PFA este de comert atunci se aplica regulile generale cu specificul contabilitatii PFA, respectiv pe baza rezultatului realizat. Daca este cineva de specialitate si are un alt punct de vedere, sa il ascultam.

bucovineanu

Acum nu  se percepe impozit decat la norma de venit. Totusi un exemplar din acele carnete de comercializare merge la fisc. E posibil ca dupa alegerile din acest an  metoda de impozitare sa se schimbe. Depinde prin care metoda de impozitare  poate poate obtine statul mai multi bani, prin norma de venit sau prin impozitarea pe produsele vandute conform acelor carnete.

Aurel

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 11, 2016, 12:43:25 AM
Citat din: Aurel din Ianuarie 11, 2016, 12:26:06 AM
     Din pacate din nou trebue sa-ti spun ca sant convins de puterea legii Tinule. Personal nu prea ma ia jalea pentru nimeni, chiar daca si eu sant PFA si deocamdata nu primesc nici o leafa, dar am primit notificare de la fisc ca le datorez niste bani.Sant obligat sa tin niste evidente ,sa depun anual niste declaratii, iar mai nou orce activitate comerciala cu produse agricole trebue evidentiata in acele carnete de comercializare.Oare pentru ce toate astea? Sa fie oare vorba numai de acea trasabilitate de care vorbea Botanoiu? Ce trasabilitate poate fi cand un angrosist achizitioneaza sa zicem de la mai multi producatori cantitati mici de produse ,sa zicem miere sau legume ,le amesteca si le baga pe piata ?
1.Daca Aurel X din Botosani se duce la piata si vinde ceapa sau pepeni sau miere, ii trebuie carnet de comercializare. Da.
2.Daca PFA Aurel X din Botosani se duce la piata ........, ii trebuie casa de marcat si atat.
3.daca PFA Aurel x din Botosani nu se duce la piata, dar vinde mierea en-gross ii trebuie factura, respectiv chitanta de incasare daca suma este de pana la 4999lei. Daca suma depaseste 5000 plata se face prin virament bancar.
Carnetul de comercializare nu este de cat o incercare a autritatilor de a reduce falsul comert agricol. Adica io coloratul, aveam inainte carnet de producator, ma duceam la ango' si cumparam 2 tone de cartofi si ii vindeam in piata ca fiind cartofi produsi de mine. Teoretic: primaria care elibereaza acest carnet ar trebui intai sa verifice daca am cei 2 tone de cartofi, daca i-am cultivat eu si apoi sa imi elibereze acel carnet cu mentiunea cantitatii, eu avand obligatia ca in fiecare zi sa scad din carnet cantitatea vanduta. Cam asta este explicatia. PFA nu folosesc acest carnet de comercializare. Daca PFA este de productie agricola plateste impozit la norma de venit, ca produce, ca nu produce ceva. Daca PFA este de comert atunci se aplica regulile generale cu specificul contabilitatii PFA, respectiv pe baza rezultatului realizat. Daca este cineva de specialitate si are un alt punct de vedere, sa il ascultam.
Tinule, cunosc toate cele spuse de tine.Multumesc totusi ca mi le-ai reamintit!  "Jalea" era pentru acel carnet de comercializare si logica introducerii, lui daca influienteaza sau nu impozitarea.Cred ca Bucovineanu a intuit cel mai bine si a fost mi explicit .Concluzie ,nimeni nu va scapa de impozitare.O zi buna!