Guvernul OMOARĂ PFA-urile

Creat de romikele, Octombrie 03, 2015, 09:19:28 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Mii de PFA-uri sunt în pericol să dispară din cauza unei noi prevederi din Codul Fiscal.

http://www.flux24.ro/guvernul-omoara-pfa-urile/

antiopa din ardeal

  Deci e vorba de 10,5% din norma de venit pentru cei care platesc impozit si cass?
Ar fi in acest caz 10.5%cas+16%impozit+5,5%cass=32% din norma de venit (aprox a III-a parte)
Frumos! ))/
Si asta nu e totul din pacate. De la 1 ianuarie 2016 mijloacele de transport autopropulsate specializate in transportul stupilor in pastoral nu mai sunt scutite de impozit.

filip

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20395885-taxele-locuinte-cresc-20-ori-2016-prin-relaxare-fiscala.htm
Asta e cu impozitul pe locuinte unde e si sediul PFA.
Apoi nu uitati ca daca aveti PFA fara angajati trebuie sa platiti 1530 lei x 4 trimestre......
Deci cat o transa din fonduri UE pe masura 141.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

antiopa din ardeal

  E cuprinsa si asta cu PFA fara angajati in noul cod fiscal? Nu-mi amintesc sa fi citit.

Kov iulian

#4
Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 03, 2015, 09:47:05 AM
Ar fi in acest caz 10.5%cas+16%impozit+5,5%cass=32% din norma de venit (aprox a III-a parte)

Nu cred ca se calculeaza CASS 5,5 % din norma pe venit.
Din cate stiu eu 5,5 % se calculeaza din salariul minim pe economie.

Domnului Boc i se poate multimii pentru aceasta chestiune .

Macar de ar merge la sanatate toti cei 5,5 %  am stii o treaba, toti avem nevoie de medici la un moment dat .
Din pacate din acei bani doar o parte merg spre servicii medicale, spitale si medicamente restul cine stie pe unde ajung .

Cineva spune ceva interesant intr-un comentariu aici:

http://www.europafm.ro/contributia-la-cass-obligatorie-si-pentru-cei-fara-venituri-vi-se-pare-corecta-aceasta-prevedere-din-codul-fiscal/

Citat- bugetul sanatatii e de 7 miliarde le lei

Dar ... numai din acciza de pe tigari si bautura, daca banii ar merge unde trebuie , bugetul sanatatii ar trebui sa fie ,cel putin de 2 ori mai mare, fata de cat este !
Unde sunt acesti bani care , ni se spune ca, ajung la "sanatate" ?

filip

Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 03, 2015, 10:12:35 AM
  E cuprinsa si asta cu PFA fara angajati in noul cod fiscal? Nu-mi amintesc sa fi citit.
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20254564-proiectul-cod-fiscal-aprobat-plenul-camerei-deputatilor-reducerea-tva-19-1-ianuarie-2016.htm

""Alte modificari vor fi aplicate in sectorul microintreprinderilor, unde cota de impozitare pentru microintreprinderile fara salariati va fi de 3% din venituri plus 1.530 de lei pentru fiecare trimestru pentru care se datoreaza impozit. Cotele de impozitare vor fi de 1% pentru microintreprinderile care au peste doi salariati, inclusiv, de 3% pentru microintreprinderile care au un salariat si de 3% pentru microintreprinderile care se afla in anumite situatii inscrise in registrul comertului ""

Fiind CAMERA DECIZIONALA asta a ramas varianta finala.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#6
Citat din: filip din Octombrie 03, 2015, 11:31:46 AM
Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 03, 2015, 10:12:35 AM
  E cuprinsa si asta cu PFA fara angajati in noul cod fiscal? Nu-mi amintesc sa fi citit.
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20254564-proiectul-cod-fiscal-aprobat-plenul-camerei-deputatilor-reducerea-tva-19-1-ianuarie-2016.htm

""Alte modificari vor fi aplicate in sectorul microintreprinderilor, unde cota de impozitare pentru microintreprinderile fara salariati va fi de 3% din venituri plus 1.530 de lei pentru fiecare trimestru pentru care se datoreaza impozit. Cotele de impozitare vor fi de 1% pentru microintreprinderile care au peste doi salariati, inclusiv, de 3% pentru microintreprinderile care au un salariat si de 3% pentru microintreprinderile care se afla in anumite situatii inscrise in registrul comertului ""

Fiind CAMERA DECIZIONALA asta a ramas varianta finala.

...

cornelioandanciu

Este foarte bine asa, mie imi place tare mult treaba asta ! Mie imi place sa fiu impozitat. Este normal sa fim impozitati. Este normala apoi cheltuirea iresponsabila a banului public. Este foarte bine asa. Acuma am scris bine, domnule Romikele ?
Va salut.

filip

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2015, 21:16:14
Ce are a face CASS-ul cu crotalierea?
Ce ne mai place sa ne vaitam!  :sad:

Era vorba de miere care vanduta e venit.
Apoi nu uita ca PFA fara angajati din 2016 plateste:
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20256063-sapte-noutati-majore-noul-cod-fiscal-fata-cel-inca-actual.htm
Multi o sa inchida PFA-urile si renunta.
1530x4 e cat o transa anuala pe masura 141..........
...
Ce are crotalierea cu CASS?
Are fiindca are legatura cu cei care au accesat fonduri UE ori au beneficiat de PNA.
Exista obligatia ca sa faci PFA pentru a beneficia de fonduri UE.
Daca era subventia pe fam de albine,atunci era ca la CIOBANII,doar daca depasesti 5000 Euro/an Subventie sunt obligati sa faca PFA.
Cred ca apiculultorul nu se incadreaza aici doar "baietii destepti"din apicultura.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: cornelioandanciu din Octombrie 03, 2015, 11:55:37 AM
Este foarte bine asa, mie imi place tare mult treaba asta ! Mie imi place sa fiu impozitat. Este normal sa fim impozitati. Este normala apoi cheltuirea iresponsabila a banului public. Este foarte bine asa. Acuma am scris bine, domnule Romikele ?
Ai ceva de impartit cu mine?
Am impozitat eu apicultura ori sunt de acord cu mizeriile astea?
... sau nu inteleg ce vrei sa demonstrezi?

filip

Romikele,
daca analizam cine si-a dorit o NOUA LEGE A APICULTURII,tot ce misca sa se faca prin ASOCIATII,etc.
Ajungem l-a situatia actuala.
In vechea lege veniturile din agricultura erau scutite de impozit-in noua lege?
Toti cei care lucreaza in agricultura primesc subventie pe HA ori cap de animal.
In apicultura exista PNA,superb, de care beneficiaza doar o parte din iubitorii de albine.
Normal ca voi care ati negociat propiile interese ati gresit .
Acum suportam cu toti consecintele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

#11
@Filip -te afli intr-o mare eroare, Romikele nu a negociat nimic. Singura sa "greseala" este faptul ca a cautat pe internet tot felul de informatii si le-a oferit aici, usor de accesat de catre oricine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

#12
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 03, 2015, 03:39:26 PM
@Filip -te afli intr-o mare eroare, Romikele nu a negociat nimic. Singura sa "greseala" este faptul ca a cautat pe internet tot felul de informatii si le-a oferit aici, usor de accesat de catre oricine.

Ei lasa,cand eu semnalam unele anomalii,el era de cealalta parte a baricadei.
Ce bine e sa spargem MONOPOLUL ACA printr-o noua Lege a APICULTURII prin care toti apicultorii sa fie legati ombilical de ASOCIATII. :)
Daca eu si BIO eram minoritari inseamna ca Dragos si Romikele erau majoritari...

Re: Legea APICULTURII
« Răspuns #32 : Ianuarie 05, 2014, 16:42:42 »
Citat
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2014, 16:27:10
... la ora actuala mai au undeva la 20 %.

Cu tot cu Bio si Filip...  :razz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Dragul meu filipache eu nu sunt de nici o parte a baricadei ci doar de partea apicultorilor asociati sau nu.

filip

Citat din: romikele din Octombrie 03, 2015, 04:49:48 PM
Dragul meu filipache eu nu sunt de nici o parte a baricadei ci doar de partea apicultorilor asociati sau nu.
Bine!
Explica asta celor ce au accesat Masura 141 prin Asociatie si au de plata in 2016 :
3% din venit+1530lei x 4.
Si minunatele beneficii ale" Noii legi a apiculturii"
Bafta multa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)