Sirop proteic

Creat de oroles, Martie 16, 2015, 09:13:22 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
A dat cineva sirop proteic pana azi? Daca da, ce reteta a folosit?
Am auzit din batrani de reteta de sirop cu zer. A mai folosit cineva asa ceva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Bistriteanul

Am dat anul trecut si din ce imi amintesc acum 2 ani, in primavara. In galeata cu sirop de zahar (1/1 sau 2/1) caldut (atentie nu fierbinte) am dizolvat lapte praf si drojdie de bere.
Partea grasa (din lapte)  ridicata deasupra siropului am framintat-o/zdobit-o in sirop ca sa se integreze mai bine.
Am urmarit ca procentul de proteina sa fie de peste 10%.
Siropul obtinut l-am dat in hranitoare inchise, borcane cu capac perforat asezate peste rame.
Nu recomand administrarea in hranitoare tip uluc pentru ca ramin multe albine naclaite in acest sirop vascos/consistent.

Am observat ca albinele au separat proteina din sirop, au bagat separat in celule pasta proteica(laptele si drojdia) si separat siropul de zahar.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

apionesti

Oare sunt temperaturi potrivite pentru administrarea siropului? Cate grade ar trebui sa fie noaptea?
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

oroles

Macar 6 grade noaptea. La mine sunt usor sub 0 deci nu merge cu sirop. Mai astept. Eventual le dai putin ziua cat sa nu se lase cu furtisag.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ce stiti despre Energo Proteic Mix de la Dulcofruct? Eu am vazut anuntul pe net. Se spune ca ar contine proteina din drojdie (nu spune cat!), catina, kombucha (sper ca am scris corect ca nici macar nu stiu ce e aia). Avand in vedere ca se administreaza 20 mg la 1 kg de turta am ramas cam siderat... Daca ar avea proteina 100% si as da in cantitatea aceasta la albine cred ca m-ar injura albinele. Pare a fi frectie la picior de lemn. Ma elucideaza cineva?

Plus ca am vazut produsul in doua tipuri de ambalaj diferit (unul portolcaliu si unul alb) ambele cu sigla Dulcofruct.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

kombucha  este o ciuperca, are nea Marin un film si despre asta.  :hi:  :hi:

oroles

Multumesc G. Iulian. Am vazut si eu pe net ca e o ciuperca ce se dezvolta in ceai. Cred ca atunci cand eram mic foloseam kombucha sub denumirea de floarea norocului. O cresteam in vase cu ceai, o hraneam zilnic cu ceai indulcit si la un moment dat o uscam si o puneam la presat (ca la ierbar). Apoi o purtam cu noi in buzunar, chipurile sa ne aduca noroc. Stiu ca uneori avea miros a otetit. Vreau si eu filmul lui nea Marin cu kombucha ca eu nu l-am gasit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani


oroles

Eu credeam ca nea Marin o da la albine, insa vad ca o da pe gat. :) De ce o fi buna la albine?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Bistriteanul

#9
Citat din: oroles din Martie 31, 2015, 01:37:00 PM
Ce stiti despre Energo Proteic Mix de la Dulcofruct? Eu am vazut anuntul pe net. Se spune ca ar contine proteina din drojdie (nu spune cat!), catina, kombucha (sper ca am scris corect ca nici macar nu stiu ce e aia). Avand in vedere ca se administreaza 20 mg la 1 kg de turta am ramas cam siderat... Daca ar avea proteina 100% si as da in cantitatea aceasta la albine cred ca m-ar injura albinele. Pare a fi frectie la picior de lemn. Ma elucideaza cineva?

Plus ca am vazut produsul in doua tipuri de ambalaj diferit (unul portolcaliu si unul alb) ambele cu sigla Dulcofruct.



Eticheta spune totul despre NEseriozitatea producatorului. Eticheta oricarui produs trebuie sa prezinte detailiat compozitia produsului.
In acest caz, NIMIC.
Cantitatea administrata este deadreptul science-fiction. 10miligrame? Adica a suta parte dintr-un gram? Cu ce instrument de dozaj vine ambalajul? Ceva lingurita tip ac de seringa cu microscop in dotare?

Parerea mea: un produs tip tzeapa de la Cirast!
Doua ambalaje ca sa ai optiunea de a alege tzeapa, tzeapa mare sau si mai mare.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Cubby

Deci acest pachet ajunge pentru prepararea a 50 000 litri sirop sau 25 000 kg turta? Nu cred ca e cineva care poate folosi atata sirop intr-un an.

dredd

Sigur e vorba de grame, dar au gresit. Cascadorii rasului!! Ocupati cu rețete si poțiuni magice pentru creearea de familii mamut, au gresit gramajul  =))

Probabil ca ei nici nu stiu diferenta intre gram si miligram!

yulian

Oare are rost sa dam in perioada asta proteic, tinand cont ca a dat polenul in natura? Eu nu am dat niciodata primavara...de aceea intreb.

Multumesc.

oroles

#13
Pai si grame daca era, tinand cont ca o doza ar contine 100% proteina iese fix frectie la picior de lemn. Mai bine le dai faina de porumb la troaca deoarece are mai multa proteina. :)

Un comerciant pe OLX.ro a modificat din pix din miligrame in grame.



yulian, eu saptamana trecuta am bagat cam 200 de grame de turta proteica in stup. S-au apucat de consumat la ea. Avand in vedere ca urmeaza o saptamana grea (la mine in zona se anunta ninsori) ma astept la efecte pozitive ale folosirii acestei turte. Va voi da un feedback cand mai umblu la stupi. Sunt curios sa vad ce au consumat din ea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Si alta poza:



Inca ma mai intreb de ce o fi bagat kombucha la albine? Poate ca suna mai exotic... Despre lecitina in hrana albinelor mai citisem cate ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani