utilitatea fundului anti varoa

Creat de taky86, Decembrie 17, 2007, 07:23:19 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: janese din Iulie 26, 2010, 03:21:16 PM
dupa primul an de fund antivaroa.......daca ai postamente pe care sa pui cutiile in pastoral...nu ai probleme...daca  pui cutiile pe iarba la nimereala...itzi sparge sita cate un shteap..si la urmatoarea mutare...pana vezi...te face praf albian care iese pe acolo...daca ai fund antivaroa..si nu scotzi tablele...doua luni...cand le scotzi totusi sa vezi si tu ce e pe tamle....gasesti bureti de gaselnita..cu capace dce celule...cu tocatura de polen...umezita...jale...stai linistit la stropiri sau la transport...la mutari...intr-un cuvant...daca intre sita de pe fund si pamant este curat fara buruieni...aerisirea asta isi face treaba...daca nu...numai belele....acu sa vedem la toamna iarna...pana acu ,de la janese...fundu antivaroa...e belea pe capu stuparului...mai vedem!
Fara spatiu sub stup fundul antivarroa nu are sens. Si normal ca da bataie de cap. Dar cu spatiu de aerisire nu mai ai multa albina la ventilatie. Albina eliberata de aceasta sarcina prioritara pe timp de vara are timp  de alte activitati. Majoritatea reziduurilor cat prin plasa si albina trebuie sa scoata din stup doar ce nu trece prin gaurilr plasei.
Sunt foarte multumit si de usurinta cun care se fac tratamentele cu varachet. Poate voi avea timpul necesar sa fac niste fotografii cand voi face tratamentul.
Sunt foarte multumit de acest tip de fund.

Toate cele bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

apicultor.md

 :nono: :nono: :nono: :nono: sant contra la acest tip de stup

prisecarul

anul acesta am trecut la stupi cu fund antivaroa, mentinand totusi si cativa din cei vechi(de nevoie).
pe canicula, la stupii cu fund antivaroa, activitatea mergea normal, pe cand la cei cu fund din lemn, faceau barbi la urdinis.(acelasi lucru l-am patit si anul trecut, cand aveam numai stupi cu fund din lemn, toti faceau barba in timpul caniculei).
sa vedem cum va decurge iernatul!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

apicultor.md

DAR LA CEI CU FUND ANTI VAROUA FACEAU BARBA PE PE SATA DE DESUPT ......AI NOTAT????????????

apicultor.md

si daca vom avea o iarna mai friguroasa adica.de la  .-10 ..pana la -20..fii sigur ca tre sa achizi subarul complect....
avantajul la s.p anti varoua e ca folosesti mai putin lemn......

prisecarul

Citat din: apicultor.md din Iulie 26, 2010, 08:15:57 PM
DAR LA CEI CU FUND ANTI VAROUA FACEAU BARBA PE PE SATA DE DESUPT ......AI NOTAT????????????

nu.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

crombra

Citat din: romikele din Iulie 26, 2010, 08:45:03 PM
Acest sistem antivarroa trebuie corect exploatat pentru a da rezultatele asteptate.
Asta inseamna obturarea totala a partii superioare, folia sa etanseze perfect, iar in capac sa nu existe gauri de aerisire.
Astfel, nici la -30 de grade nu va trebui sa ducem grija inchiderii "subarului".
Abia cand incepe ponta matcii mai accelerat, odata cu cresterea puietului, se impune inchiderea sa partiala, max. 2/3, pentru a evita racirea puietului.

Ar fi totusi o problema de studiat, anume adunarea albinelor sub fundul stupului, atrase fiind de feromonii emisi de matca...
Mihai, stiieee!
A sintetizat in 4 propozitii cum sta treaba cu fundul antivarooa.
Fundul antivarooa functioneaza foarte bine(chiar si la -30 de grade, stiu ca, carcotasii care nu au folosit vor zice: vrajeala) in sistemul de izolare termica tip 'clopot', adica perfect etans sus si liber complet jos.
am mai spus ca nu ma pot pronunta cum funtioneaza sistemul la stupii din lemn dar cu certitudine la poliuretan merge perfect: iarna sau vara.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

apicultor.md

si la care stup ar ancepe ponte mai devreme...la cel cu fund  anti varoua ..ori la cel cu fundul din lemn.??

flavius

Intrebare-ntrebatoare: tinand cont ca e aproape deja 1 august, si eu o sa iau roii abia w/e urmator, cum ziceceti ca ar fi mai bine sa pun corpurile: in pat cald sau in pat rece?...dl de la care iau roii mi-a recomandat sa-i pun deja in pat cald, sa se "aranjeze" cuiburile deja cum le place lor, sa nu mai umblu prin septembrie-octombrie inca o data la corpuri/funduri...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

apicultor.md

daca ai vei pune an pat cald dezvoltarea lor va mai dura ceva timp ..

gheco

Citat din: apicultor.md din Iulie 26, 2010, 08:26:00 PM
si daca vom avea o iarna mai friguroasa adica.de la  .-10 ..pana la -20..fii sigur ca tre sa achizi subarul complect....
avantajul la s.p anti varoua e ca folosesti mai putin lemn......

La temperaturi de -26 grade nu am folosit nici un subar si am pierdut o singura familie (stupul a fost rasturnat de vant). Familiile de albine bu mor de frig. Mor din cauza mucegaiului,lipsei de aerisire, lipsei de hrana. Sita de fund are rolul de a permite bioxidului de carbon si aburilor din respiratie (mai grele decat aerul) sa iasa din stup.
Toate bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: apicultor.md din Iulie 26, 2010, 10:20:04 PM
si la care stup ar ancepe ponte mai devreme...la cel cu fund  anti varoua ..ori la cel cu fundul din lemn.??

Este adevarat ca matca incepe ponta putin mai tarziu, dar dezvoltarea este mult mai viguroasa si se evita eventualele ingheturi tarzii care pot provoca foarte usor racirea puietului. Familiile mele au cule toate la rapita.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Citat din: janese din Iulie 26, 2010, 03:21:16 PM
...intr-un cuvant...daca intre sita de pe fund si pamant este curat fara buruieni...aerisirea asta isi face treaba...daca nu...numai belele....acu sa vedem la toamna iarna...pana acu ,de la janese...fundu antivaroa...e belea pe capu stuparului...mai vedem!
Pai pune si tu mana si du acasa niste paleti de la fabrica si nu mai pune stupi direct in iarba.
Din constructie ai mei au doua ..... lemne de 2X3 pe fund si nu sta direct pe plasa.

janese

2x3..e o nimica toata...ce te faci cand te duci cu ei in buruian pan la brau???...eu am zis de pastoral!!! americaneee...americane!!! :hi:

D006

Citat din: janese din Iulie 27, 2010, 01:14:08 PM
2x3..e o nimica toata...ce te faci cand te duci cu ei in buruian pan la brau???...eu am zis de pastoral!!! americaneee...americane!!! :hi:
Pai la mine in pastoral la migdali nu este buruiana iar la portocali e iarba mare dar pun un palet jos si apoi 4 stupi pe el.
Se potriveste de parca pt stupi au fost facuti paleti astia.