stupi din lazi de armamament

Creat de gedos4u, Februarie 12, 2012, 06:47:28 PM

« precedentul - următorul »

gedos4u

Salutare,
Stiu ca suna cel putin  ciudat, dar...
Se poate refolosi scandura din care sunt facute lazile de armament? daca au fost tratate chimic  inainte de 90, se poate sa fi expirat tratamentul? Ar putea fi un pericol pt albinute?
Stiu pe cineva care si-a facut lazi de stup din lazi de armament, albinutele ar fi ok, dar  nu strica sa mai intreb inainte de a-mi face si eu...

nelu65


orbanstefan64


orbanstefan64

Citat din: gedos4u din Februarie 12, 2012, 06:47:28 PM
Salutare,
Stiu ca suna cel putin  ciudat, dar...
Se poate refolosi scandura din care sunt facute lazile de armament? daca au fost tratate chimic  inainte de 90, se poate sa fi expirat tratamentul? Ar putea fi un pericol pt albinute?
Stiu pe cineva care si-a facut lazi de stup din lazi de armament, albinutele ar fi ok, dar  nu strica sa mai intreb inainte de a-mi face si eu...
nu are ce sa se iintimple ...spor la treaba!!!
ps. daca o ramas vre un kalasnikov prin lazi da mi un semnal :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi:

tassevasi

Citat din: gedos4u din Februarie 12, 2012, 06:47:28 PM
Salutare,
Stiu ca suna cel putin  ciudat, dar...
Se poate refolosi scandura din care sunt facute lazile de armament? daca au fost tratate chimic  inainte de 90, se poate sa fi expirat tratamentul? Ar putea fi un pericol pt albinute?
Stiu pe cineva care si-a facut lazi de stup din lazi de armament, albinutele ar fi ok, dar  nu strica sa mai intreb inainte de a-mi face si eu...


Pentru ca esti din Plopeni sat   ,te salut ,am un frate in Plopeni la boc .
  Pai cum sa nu faci rost de cutii de munitie acolo la voi ,cu fabrica armam linga usa .
   De ce sa nu mearga , scindura-i buna aleasa ,treci la treaba nu mai sta ,vezi ca si " fiarele " de pe ia le folosesti ,la prinderea caturilor ,minere vezi tu.
  Daca ai 2-300 te-ai pricopsit . :)
  Numai bine .
   

gedos4u

Lumea e mica...sunt din plopeni, stupii ii am la plopeni sat.

P.S. daca gasesc vreo scula ratacita prin lazi rezolv oarece probleme si v-o imprumut si dvs. :yes:

orbanstefan64

cunosc plopeniul am avut un nepot care o facut armata acolo ,l am vizitat de citeva ori.
:hi: :hi: :hi:

albinasebes

am primit si eu 3 lazi de armata nr. 1, le-am modificat in lazi pe 16 rame, la altii am vazut ca au pus si magazie. cu putin lucru iese treaba buna. la nr. 1 nu trebuie decat sa tai din inaltimea lazii si se potriveste.spor la treaba.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

dan.smarandoi

Am si eu cateva roinite si nu este nici o problema,le vezi in poze nr.3,4 si 5....atat cat se mai vede  =))

viorel55

Citat din: gedos4u din Februarie 12, 2012, 06:47:28 PM
Salutare,
Stiu ca suna cel putin  ciudat, dar...
Se poate refolosi scandura din care sunt facute lazile de armament? daca au fost tratate chimic  inainte de 90, se poate sa fi expirat tratamentul? Ar putea fi un pericol pt albinute?
Stiu pe cineva care si-a facut lazi de stup din lazi de armament, albinutele ar fi ok, dar  nu strica sa mai intreb inainte de a-mi face si eu...

    Daca te uiti cu atentie la fotografiile colegului nostru...care ierneaza  stupii in podul casei ,vei observa ca  toate cutiile sunt confectionate din ...lazi de armament,vopsite pe exterior cu verde iar la interior nevopsite.
  Si eu am confectionat 15 cutii si vreo 25 de caturi din scandura de la astfel de lazi,pe care le-am folosit in sezonul trecut si totul este OK.

gedos4u

Salutari tuturor, multumesc de raspunsuri!
Stiam ca sunt impregnate cu ceva gen naftalaina sau fenolftaleina...nici nu stiu daca am scris bine.
Daca ziceti ca folositi si nu ati avut probleme, m-am apucat de treaba!
:thanks:

pharaonu75

Ai mare grija cu acesti stupi, facuti din azi de armament... albinele din ei nu inteapa, ci trag cu Kalashnikov-ul, asa ca iti trebuie vesta anti-glont in loc de masca apicola. =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gedos4u

Sa nu iasa vreuna cu vreun AG9...  =)) =))   

scorpion

Si cum o sa definesti......... stupina nr........sau UM nr............aviatzie utilitara? :bzz: =)) =)) =)) ^:)^ ^:)^ ^:)^ =)) =)) =))