familii albine salbatice

Creat de Miere Sorin, Ianuarie 25, 2012, 09:35:18 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 25, 2012, 09:35:18 AM
Buna,
Se ocupa cineva cu cautarea familiilor salbatice?Exista vreo metoda specifica pentru localizare?

Multumesc!

uitete la tipul asta sper sa intelegi ceva din ce zice acolo :  http://www.youtube.com/user/OutOfaBlueSky#p/u/32/KJ7eqau_q5E
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Citat din: Miere Sorin din Ianuarie 26, 2012, 02:27:33 PM
Multumesc,

Domnule Stefan.
Din experienta care este rata de supravietuire a uni roiurilor deoarece dpvd nu supravietiesc...

  S-a mai discutat pe forum despre asta, fara a ajunge la o concluzie. Pe vechiul forum "Apiardeal" imi amintesc ce a acris romanul Brnda din Serbia, care a urmarit multi ani un astfel de stup salbatic. Azi am cautat acele subiecte, in graba, dar nu le-am gasit.
  Oricum vorbea ca pentru ca o familie sa-si dezvolte acea rezistenta la varroa, trebuie sa stea 4-5 ani netratat, perioada in care nu toate familile rezista. Tot in perioada asta albinele isi vor face faguri numai cu celule facute de ele, mai mici, in care se pare ca varroa are o rata de inmultire mai scazuta.
  Eu am gasit dar nu stiu unde, cred ca pe un site german, un stupar care spunea la avatar ca nu mai trateaza antivarroa de prin 1994 (parca). Se da o lista cu vre-o 12 conditii cncomitente de respecat, ca familia sa fie rezistenta la varroa dar si la alte boli, printre si aceea cu celulele mici.
  Aici un topic cu Brnda, dar nu cu subiectul dorit:
           http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1822.msg30838#msg30838

  In atentia moderatorilor:
Nu stiu de ce forumul nu reda toate mesajele unui user. Concret, la userul Brnda se spune ca are 15 mesaje, dar nu da decat parca 6. Ma gandeam ca poate nu au fost copiate toate de vechiul forum, dar vad ca nu le reda nici pe cele existente in forumul nou. Ex din topicul mentionat:
    http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1822.msg30838#msg30838
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Miere Sorin

M-am gandit sa pun un stup langa scorbura cu doua 3 rame si putina menta salbatica iar daca vor roi s-ar putea sa se duca in stup in acest fel obtin ceea ce imi doresc si nu stric familia ..

stefan1

  Nu merita osteneala, nu o sa roiasca acolo. Daca vrei neaparat, eu cred ca se poate practica cu o 'drujba' o fereastra spre scorbura si sa se scoata familia de acoli. Fara acces la ele, cu fum poti scoate parte din albine, dar ma indoiesc ca si matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dani V.

Am dat de ceva vreme peste o carte care zplica cum sa vanezi albine salbatice.
Nu o mai gasesc. O sa o caut pe calculator. Daca o gasesc o sa o postez. 

ves.lucian

AM FACUT SI POZE !!! mereu uit tastatura pe caps si mi-e lene sa sterg si sa scriu din nou !!! foarte mult polen aduna albina noastra ( probabil salbatica ) si mult mai vioaie mi se pare !!! mai am un film dar deocamdata cred ca ajunge unul !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Azi am filmat insecta din imagine . Nu stiu sincer daca este sau nu albina si daca este , ce fel de albina este . Nu am mai vazut asa ceva pana azi . oare o fi APIS MELIFERA HARNICA ???????



  ce ziceti de salbaticiunea din film ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Dani V.

Am gasit cartea despre prinderea de familii salbatice.
E cam veche.... dar merge
Sa o folosesti sanatos

emilavram

Dani V.    Merci de carte am sa o citesc .

Obombo

Ce se vede in poza nu este Apis mellifera.

Dani V.

Cu placere
Daca ne uitam de cate ori o fost downlodata carte sunt destui de multi interesati.  :rotfl:
Inseamna ca mai trebuie sa pun carti ca am destule  :D

pharaonu75

Citat din: Dani V. din Februarie 09, 2012, 09:26:47 AM
Cu placere
Daca ne uitam de cate ori o fost downlodata carte sunt destui de multi interesati.  :rotfl:
Inseamna ca mai trebuie sa pun carti ca am destule  :D

Imi poti da o lista cu cartile in format electronic pe care le ai?
Vreau sa fac o confruntare cu ceea ce avem noi in biblioteca forumului, iar daca este vreuna pe care nu o avem, sa facem in asa fel incat sa o adaugam!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Dani V.

Banuiesc ca te referi la cartile care se pot distribuii gratuit :) adica ma ivech ide 30 de ani? Am cateva dar toate sunt in engleza. Am si  mai noi dar....