tehnica(practica) transvazarii, scule si ustensile necesare,

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 06:46:07 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 18, 2014, 02:02:44 PM
Citat din: roi_ag din Decembrie 16, 2014, 09:53:12 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 09:38:07 PM
Am inteles ca sunt care le dau la luat in lucru direct in stupi cu matca, insa nu vor sa ne spuna secretul. (domnul Bucovineanu) :P
Am dat in lucru direct in stup cu matca dupa ce botcile din prima rama introdusa ,rama care fuse-se
startata in alt stup au fost capacite . Le-au luat in crestere fara probleme !
Cum le-ai dat, protejate sau nu?
Protejate de gratia Hanneman dintre corpuri !

Ignatov Andrei

#181
Citat din: Nedelcu Ionut din Ianuarie 21, 2015, 05:06:03 PM
Am multe intrebari asupra startărului,al finisorului,asupra tehncii,etc.Ce vreau eu ,trebuie sa vad cu ochii mei.Oricum mai citesc pe aici. Sănatate.

Cand vorbim de startare (starter) ne referim la un principiu:
- albinele sunt nevoite sa creasca matci, altfel dispar ca familie !

Cand vorbim de finisor (familie doica) ne referim la alt principiu:
- albinele sunt nevoite sa creasca matci, altfel familia nu se va putea multiplica !

La starter profitam de panica si dorinta de supravietuire, deci vom obtine in timp scurt multe botci cu inceput de crestere a larvelor.

La familia doica profitam de grija si atentia cu care botcile sunt ingrijite.

Metode sunt multe, Ionut, dar de fiecare data sa tii cont de ceea ce vrei sa obtii si care este starea familiei care iti garanteaza reusita !

Ca raspuns la o intrebare pe care nu ai rostit-o, dar ti-o pui :
- varsta larvelor pentru transvazare se cunoaste cel mai bine dupa culoarea laptisorului, nu dupa marimea larvei !
In celulele cu larve de lucratoare avand varsta maxima de 12 ore, laptisorul este aproape incolor.
In celulele cu larve avand varsta mai mare de 12 ore, laptisorul este de culoare alba. In acest caz intervine experienta apicultorului in a analiza varsta larvelor pentru prelevare in functie de marimea acestora !

Sunt cazuri cand larva este foarte mica dar "batrana" si laptisorul de culoare alba.
Aceste cazuri se intalnesc cand resursele de hrana se diminueaza brusc : extractie sau vreme proasta. 

Succes !!

Nedelcu Ionut

Primul semn de caracter este bunul simț!

marius_vfp

Citat din: roi_ag din Ianuarie 21, 2015, 09:18:22 PM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 18, 2014, 02:02:44 PM
Citat din: roi_ag din Decembrie 16, 2014, 09:53:12 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 17, 2014, 09:38:07 PM
Am inteles ca sunt care le dau la luat in lucru direct in stupi cu matca, insa nu vor sa ne spuna secretul. (domnul Bucovineanu) :P
Am dat in lucru direct in stup cu matca dupa ce botcile din prima rama introdusa ,rama care fuse-se
startata in alt stup au fost capacite . Le-au luat in crestere fara probleme !
Cum le-ai dat, protejate sau nu?
Protejate de gratia Hanneman dintre corpuri !
secretosi suntem toti  la un moment dat , insa trebuie sa ne tinem de experimente din categoria celor trasnite , uite eu de exemplu anul trecut m-am tinut de prostii si am dat  LA O MATCA BATRANA de 3 ani in crestere niste larve in cupule , larvele provenind de la alt stup , ce splendoare a fost dupa 2 zile cand am deschis cutia , nu va imaginati ca au fost toate luate in crestere , din cate imi mai amintesc erau 12 cupule plasate pe un leat , din care vreo 6-7 au fost luate in crestere , doar 3 din acele au reusit sa se imperecheze , si acum sunt in lucru prin cutii roi noi  formati , am lasat si o botca frumoasa in acea cutie si albina si-a schimbat si matca , acum nu stiu ce sa cred , datorita oare matcii ca era batrana a luat in crestere si nu le-a ros ?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cornelioandanciu

Si eu voi face experiente, daca scapa albinele in primavara.Daca vor fi slabe, sau daca voi avea regine care nu-mi convin, ridic in corpul de deasupra matca pe o rama de puiet, pun hanemann ,apoi jos o sa tranzvazez trei larve maximum dintr-un stup bun, ca sa lucreze cu doua matci pana se intareste si pana o sa am regine de care imi convine.S-ar putea ca reginele astfel obtinute sa le las sa lucreze in continuare daca imi va conveni.Asta este doar un proiect de al meu, inca nu am aplicat asa ceva.
Va salut.

valter

Citat din: Ignatov Andrei din Ianuarie 21, 2015, 09:57:09 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Ianuarie 21, 2015, 05:06:03 PM
Am multe intrebari asupra startărului,al finisorului,asupra tehncii,etc.Ce vreau eu ,trebuie sa vad cu ochii mei.Oricum mai citesc pe aici. Sănatate.

Cand vorbim de startare (starter) ne referim la un principiu:
- albinele sunt nevoite sa creasca matci, altfel dispar ca familie !


Succes !!

Sunt si situatii particulare cand starterul este si finisor...vedem la Piana, Cloke, casone(lada cu trei compartimente si doua matci)...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

thomas

Cum am crescut eu cu matca in acelas corp:
-tinut rama portbotci in acel stup o zi (intre rame)
-a doua zi impartit cuibul in 2 cu o diafragma etansa cu o fereastra de 10x15cm. trecut matca in partea unde nu.i urdinis.
-a 3 zi, transvazare 20 botci nicot cu larve cele mai mici pe care am putut sa le vad. lanteta facuta de mine. larve din aceeasi familie.
- a 4 zi luat in crestere 16
- a 4zi de la transvazare rupt ce era deja capacit. vreo 3..
-nu mai umblam pana in ziua 14, cand punem bigudiuri.
Eu le.am mutat in roi facuti mai devreme cu cateva zile. Au eclozat 12. dat cate 2 la roi.
Dupa ce le luam din stup, scoatem diafragma, ca matca sa revina in tot corpul.. eu am gresit ca n.am mai scos rame cu puiet din compartimentul matcii si sa.i dau rame goale la ouat. si familia a ramas putin in urma fata de celelalte..

RazvanTi

este un soi de cloake ce ai facut tu acolo, doar ca la cloake original familia NU slabeste.
cel putin eu nu am vazut nici o diferenta intre familia respectiva si celelalte din stupina.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

feerary

Azi m-am dus sa izolez botcile, fiind a 10-a zi de la tranzvazare. Cand am verificat, aveam 15 botci capacite...azi au mai ramas doar 5. Botcile au fost roase dinspre varf si a mai ramas doar baza (botcile artificiale de ceara dar dublu ca lungime). Matcile nu au eclozionat si ce ma mira este faptul ca nu au fost roase pe margina. Care poate fi cauza?

stefan1

  Sper sa nu fie ce imi vine acum in gand: ca sa fi transvazat in botci larve de trantori (ca spui ca sunt foarte lungi si necapacite).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

feerary

Citat din: stefan1 din Iunie 10, 2015, 04:37:59 AM
  Sper sa nu fie ce imi vine acum in gand: ca sa fi transvazat in botci larve de trantori (ca spui ca sunt foarte lungi si necapacite).
In nici un caz nu au fost de trantori. Le-am vazut capacite si erau niste botci normale. Ma refeream ca botcile nu au fost roase pe margina cum sunt roase cand nu sunt acceptate ci au fost scoase matcile din ele dupa ce au fost capacite, albina rozand botca si lasand botca goala, fiind aranjata pt insamantare doar ca a lasat-o mai lunga decat cele normale
           Ce le-a determinat sa scoata matcile?

bucovineanu

Foarte posibil ca reginele din botci sa fi murit din cauza manipularii in perioada cand nu e voie sa miscam rama portbotci, intre ziua a saptea si a noua.

feerary

Citat din: bucovineanu din Iunie 10, 2015, 07:36:12 PM
Foarte posibil ca reginele din botci sa fi murit din cauza manipularii in perioada cand nu e voie sa miscam rama portbotci, intre ziua a saptea si a noua.
multumesc de raspuns. E singura explicatie... curiosul din mine nu a rezistat tentatiei sa ridice rama sa vada botcile :D

marius.43

Citat din: Mihai Sergiu din Mai 06, 2012, 12:29:23 AM
Citat din: marius_vfp din Mai 03, 2012, 07:21:37 PM
Citat din: Cradle din Mai 02, 2012, 11:30:21 PM
din pacate nici macar o larva nu a fost luata in crestere total dezamagit dupa prima incercare se pare ca n-am avut norocul incepatorului

salut,. ce dimensiune interioara au botcile artificiale , daca sunt prea mari poate fi si asta o cauza 8,4   8,6 mm ar trebui sa fie ,
e  bine de stropit cu sirop si dat la lins inainte de tranzvazare cu minim 6 ore .

spor la treaba .

deci sincer nu stiu exact dimensiunea dar sunt exact cele din poza nush daca fac publicitate dar sunt cumparate de pe proapicultura, adevaru e ca nu le-am dat cu nici un fel de sirop si in cuib au stat inainte in jur de 5 ore.
In fine urmatoarea zi am incercat din nou nu m-am lasat asa usor si am transvazat 42 de larve iar la verificare peste 24 de ore 20 au fost luate in crestere cele mai multe au fost pe leatu de jos. mentionez ca am lasat gratia hanneman doar pe o parte si fie si asta o problema?


Voi face si eu un pic de publicitate pentru proapicultura si pt ''dl radu vancea''

Da, intr-adever, site ul are informatii interesante pt ca sunt copiate de pe net.
PROPRIETARUL SITEULUI ESTE RADU VANCEA = UN ESCROC.
IN 2010 AM COMANDAT SI ACHITAT IN AVANS MATCI IN VALOARE DE 6 MIL LEI VECHI, COMANDA AMANATA PT ANUL VIITOR DIN CAUZA ''UNEI LOVITURI LA MANA'' CARE L-A IMPIEDICAT SA #PRODUCA# MATCI. ANUL VIITOR O PLECARE NEPROGRAMATA IN CANADA ... PROBABIL PT CEVA SCHIMBURI PROFESIONALE, L A IMPIEDICAT DIN NOU SA IMI ONOREZE COMANDA. NU AM VAZUT NICI PANA IN ZIUA DE ASTAZI ACESTE MATCI SI NICI NU LE VOI VEDEA VREODATA. DAR VOI IMPANZI NETUL CU ACESTE MESAJE PT CA SA AFLE CATI MAI MULTI CINE ESTE ESCROCUL RADU VANCEA.
ATENTIE LA TOATA FAMILIA VANCEA, MAI ARE UN FRATE PE LA ORADEA SE PARE CARE VINDE FACELIA !!!
DACA MAI SUNT PERSOANE CARE AU FOST ESCROCATE DE FAMILIA VANCEA II ROG SA POSTEZE PE CAT MAI MULTE SITEURI.