Gheorghita Constantin

Creat de gheco, Decembrie 09, 2009, 11:15:38 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Am facut si ultima extractie - mierea de floarea soarelui. Nu a fost o productie deosebita. 10 kg media pe familie productiva.
Surpriza placuta au fost roii facuti la rapita. Au produs miere la floarea soarelui.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am facut si cateva borcanele de capaceala. Foarte apreciata de consumatori.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

01 august. S-a incheiat un sezon, incepe altul.
01 august 2009:
- 14 familii cumparate.
01 august 2010:
- 24 familii, 3 roi cu matci tinere si ... 450 kg miere si alte produse pentru consum propriu. Si totul facut la sfarsit de saptamana din doua in doua saptama.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Rezultate excelente zic eu in comparatie cu mine.
Si sa se dubleze la anu.
Eu ..... am tot facut roiuri de am ajuns la 80 si miere mai putina ca tine.
Oricum aici e doar mijlocul sezonului si familiile mari au 20 kg de miere inca de scos.
Dar am tras concluzia ca doar 50% aduna miere si pt mine.

gheco

Citat din: AndreiRN din August 05, 2010, 08:57:32 AM
Rezultate excelente zic eu in comparatie cu mine.
Si sa se dubleze la anu.
Eu ..... am tot facut roiuri de am ajuns la 80 si miere mai putina ca tine.
Oricum aici e doar mijlocul sezonului si familiile mari au 20 kg de miere inca de scos.
Dar am tras concluzia ca doar 50% aduna miere si pt mine.

Chiar ca ar trebui sa ma gandesc sa fac un salt peste ocean si sa vad si eu raiul de pe pamant pentru albine. Desi America nu este tara visurilor mele.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

O persoana la care am eu stupii in curte tocmai mi-a trimes un email din Alaska unde are 160 de acrii de pamant si unde fica ei locuieste.
Zice ca totul e numai floare acuma si pacat ca nu are albine acolo.

gheco

Citat din: AndreiRN din August 05, 2010, 06:41:56 PM
O persoana la care am eu stupii in curte tocmai mi-a trimes un email din Alaska unde are 160 de acrii de pamant si unde fica ei locuieste.
Zice ca totul e numai floare acuma si pacat ca nu are albine acolo.

In Alaska sezonul bun pentru albine este mult mai scurt chiar decat in Romania. Doar sa le deplasezi pentru perioada de cules.Oare este rentabil?
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Pai Randy Oliver a zis ca e mai rentabil sa dai la albine motorina decat zahar.
Si normal ca am facut ochii mari si intrebat.
Este mai rentabil sa duci albina la floare decat sa le dai sirop.
Deci sa pui bani in motorina.

gheco

Un an apicol mai atipic. De obicei canicula era in luna iulie si de la 15 august ( cel putin in zona unde am stupii) cam trebuia sa renunti la palarie. Anul acesta la 14 august au fost 24 grade noaptea.
Urmare a apei din pamant si caldurii s-au dezvoltat foarte bine fanetele cu toata multitudinea lor de flori. Rezultatul: caturile puse de mine pentru a fi tasa mierea in cuib au devenit un veritabil depozit de nectar pe care il voi extrage in ultimul sfarsit de saptamana di septembrie. Nu ma ating de rezerva nepretuita pentru iarna.
Doamne ajuta la miere multa.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefan1

  Sudul tarii aveti un pamant foarte fertil, in care orice specie de floare da mai mult nectar si polen decat in soluri sarace. Seceta din aproape fiecare an este cauza unei penurii de cules in iulie-august in acele zone. Anul asta, ploile abundente, cred ca au creat conditii pentru o toamna bogata pentru albine, in zona de sud.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Stupii mei sunt in jud. Neamt. Si acolo este un pamant roditor si datorita ploilor din iulie si caldurii din august s-a prelungit sezonul de cules. Nu este rau. Sa fie si la anul viitor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefan1

  Scuza-ma ca nu am retinut locatia. Am retinut pamantul care se vede in pozele cu plante, si care pare foarte bun. A propos, cred ca ai cea mai frumoasa pepiniera de plante si arbori meliferi! Felicitari!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Citat din: stefan1 din August 20, 2010, 11:51:25 PM
  Scuza-ma ca nu am retinut locatia. Am retinut pamantul care se vede in pozele cu plante, si care pare foarte bun. A propos, cred ca ai cea mai frumoasa pepiniera de plante si arbori meliferi! Felicitari!

Multumesc mult. Este o placere sa primesti felicitari de la unul din cei mai informati forumisti.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Sambata am avut o zi destinata constructiei de stupi. In 7 ore am realizat 30 cutii de cat 1/2 redus. Si chiar mi-au reusit. Nu am avut timp sa fac poze in timpul lucrului, dar am surprins rezultatul:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am strans caturile 3/4 de pe cuib si le-am asezat pentru iernare. Pentru siguranta le-am afumat cu fitile de sulf. La primavara le voi folosi pentru familii in stupi multietajati pentru ca au devenit prea grele pentru mine. Voi folosi caturi mai mici.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/